Tarihe, bilhassa bizim tarihimize toplumda büyük bir ilgi var. Bir çok yayınevi geçmişi anlatan kitapları bir an önce okuyucunun önüne çıkarmaya çabalıyor. Uzak ve yakın tarihimizi ele alan televizyon dizilerinde de âdeta seyirci patlaması var. Örnek vermek gerekirse TRT1'de yayımlanan Diriliş Ertuğrul ile Sevda Kuşun Kanadında dizi filmleri, seyirciden büyük takdir görüyor, her hafta heyecanla takip ediliyor. Diriliş Ertuğrul ile Osmanlı'nın temellerinin nasıl atıldığını, cihana hükmeden bir devletin nasıl oluştuğunu görüyoruz. Sevda Kuşun Kanadında ise, yakın tarihimize ciddi, objektif ve değerli bakışlar getiriyor. Bilhassa gençlerimizin bu diziyi merakla ve artan bir sevgiyle izlediklerini gözlemliyoruz. Kitap fuarlarında tarihe dair kitapların okuyucu nezdinde daha çok itibar gördüğünü, alınıp incelendiğini ve okunduğunu görebiliyoruz. İnsanlarımızdaki bu araştırma ve tecessüs hali, son on beş yılda büyük bir artış göstermiştir. Şüphesiz bu amaçsız, anlamsız bir ilgi değil. Aksine dünyanın gündemini yakından takip edenler, geçmişte ülkeler arasında neler olup bittiğini anlamaya, kavramaya çalışıyorlar. Daha gerçekçi değerlendirmelerin yapılabilmesi için de bu tarih ilgisine ciddi ihtiyaç var. Tabii geçmişe ‘ibret' gözüyle bakmak da gerekiyor. Hangi ülke kiminle iyi geçinmiş, hangi ülke saldırganlaşmış, yakınındaki veya uzağındaki ülkelere karşı mütecaviz hâle gelmiş. Bunları bilmek, bugünü daha iyi kavramamıza ciddi katkı sağlar. Bana ulaşan, benim edindiğim, çoğu yeni bazı tarih kitaplarını en azından isimleri, yazarları ve yayınevleriyle paylaşmak isterim. Bu listenin, bilhassa tarih meraklısı okuyucuların dikkatini çekeceğini düşünüyorum.

Birinci Dünya Savaşının En Büyük Komutanı Halil Paşa ile 13 Yıl Gördüklerim Duyduklarım ( Dr. Necdet Özgelen), Akıl Fikir Yayınları.

1851-1912 Arası Osmanlı Arşiv Belgelerine Göre Kosova'da Osmanlı İdaresi (Dr. Ebubekir Sofuoğlu) Ukid Yayınları.

         Ertuğrul Gazi Oğlu Osman Gazi (Cavit Ersen) Mihrabad Yayınları.

Eski ve Yeni Arasında Sultan III. Selim Yönetiminde Osmanlı İmparatorluğu (Stanford J. Shaw) Kapı Yayınları.

Suruç Tarihi, Önemli Şahsiyetleri ve Tarihî Mekânları (Nebi Kaplan), Akıl Fikir Yayınları.

Cepheden Çanakkale (Dr. Yusuf Gedikli) Nesil Yayınları.

Birinci Cihan Harbine Nasıl Girdik? (Ziya Şakir) Çatı Yayınları.

Tarihten Bugüne Başkurtlar Tarih Dil ve Kültür Üzerine İncelemeler (A. Melek Özyetgin, A. Merthan Dündar, İlyas Kamalov) Ötüken Neşriyat.

Has Bahçenin Gonca Gülü  Mihrimah Sultan (Muhterem Yüceyılmaz) Nesil Yayınları.

Osman Gazi Oğlu Orhan Gazi (Cavit Ersen) Mihrabad Yayınları.

Son Çanakkale (Erkan Özmen) Bilgeoğuz Yayınları.

Milli Mücadele ve Mücadeleci Kadınlar ( Mustafa Tarakçı) Başlık Yayınları.

Türk Mitolojik Sistemi (Prof. Dr. Fuzuli Bayat) Ötüken Neşriyat.

Maktul Vezirler (Ziya Şakir) Çatı Kitapları.

Ahi Evran'ın İnsan Yetiştirme Modeli Ahilik (Dr. Yusuf Ekinci) Mihrabad Yayınları.

Gün Gün Çanakkale: - Olaylar- Kahramanlar- Komutanlar (Cemil Yavuz-  Melike Bayrak) Nesil Yayınları.

Osmanlı'nın Gizli Tarihi (İsmail Çolak) Nesil Yayınları.

Türkçenin İslâmlaşma Süreci (Dr. Bekir Biçer) Akçağ Yayınları.

Aşkın Mihrabı Yusuf (Hasan Basri Bilgin), Mihrabad Yayınları.

Türkistan'da İslâm ve Müslümanlar (Prof. Dr. Seyfettin Erşahin).

Fatih Sultan Mehmed (Yavuz Bahadıroğlu) Nesil Yayınları.

Cihângîr Tuğlar Selimnâme (Turgut Güler) Ötüken Neşriyat.

         Edebiyatımızda Çanakkale Savaşları, Yağmur Yayınları.

         Kurtuluş Savaşında Gökçen Efe Destanı (Sabahattin Burhan) Nesil Yayınları.

         1917 1934 Türkistan Milli İstiklâl Hareketi Kolbaşılar ve Enver Paşa (Ali Bademci) Ötüken Neşriyat.

         Yavuz Sultan Selim (Talip Arışahin) Mihrabad Yayınları.

Bir Kuva-yı Milliyeci Portresi Dramalı Rıza Bey ve Milli Mücadeledeki Hizmetleri (Osman Akandere – Feridun Ata) Temel Yayınları.

         Fatih Sultan Mehmed'in Liderlik Sırları (Murat Duman) Akis Kitap.

İki Çağın Hükümdarı Fatih (Murat Duman), Akis Kitap.

         1453 3 Nisan'dan 29 Mayıs'a Fetih Günlüğü (Meryem Aybike Sinan) Nesil Yayınları.

         Mahşerin İrfan Ordusu Okuldan Çanakkale'ye (İsmail Çolak), Nesil Yayınları.

         Mehmed Nail Beyin Derlediği Kartpostallarla Balkan Savaşı – 1912-1913 (Güney Dinç) YKY.

         Nasıl Fatih Oldu? (Zafer Bilgi) Mihrabad Yayınları.

         Ciddi tarih okumalarının bizi doğruya, hakikate ve bugünü daha iyi anlamamıza yardımcı olacağına inanıyorum. Üstelik eski tarih yazarlarımızın kıymetli eserleri, artık kitapçı vitrinlerini süslüyor. Genç tarihçilerimizin emek mahsulü kitapları da göz dolduruyor. Öyleyse bize düşen, yorucu araştırmaların sonucunda günışığına çıkan bu eserlere yönelmek ve bugün ihanet şebekelerinin Türkiye etrafında oluşturdukları çembere ve kuşatmaya yeniden o gözle bakmak. Evet tarihe dönüp bakmalıyız; hem bilgilenmek hem de ibret alabilmek için. Çünkü böyle gerçekçi bir bakışla biz, yüzyıl önce ‘devrin dahi sultanı' şefkatli padişah Abdülhamid Han'ı  yok etmek isteyen güruh ile bugün dünya lideri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a düşmanlık eden kirli ihanet gruplarının hemen hemen aynı zihniyete sahip olduklarını görebiliriz. Üstelik iç hainlerle, dış düşmanlarımızın kanlı ve kirli ittifakları hiç de yeni değildir. Asırlardan beri aynı şekilde güzel topraklarımız üzerinde oynadıkları bir oyun bu. Öyleyse bu şuurla, bu basiret ve ferasetle tarihimize yeniden dönüp bakmalı, iyi, kıymetli ve objektif eserler sayesinde olan biteni öğrenmeliyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.