Kısa bir ayrılıktan sonra yine beraberiz. Takdir edersiniz ki ayrı kaldığımız süre zarfında, gündem hızla ilerledi. O nedenle genel hatlarıyla bir değerlendirme yaparsak; 24 Haziranda, SADECE Cumhurbaşkanı ve Meclis aritmetiğinin belirlenmediği gibi bir gerçekle söze başlayabiliriz. Hatta buna ilaveten; “Cumhurbaşkanlığı sistemi için tekrar güvenoyu alındı” tabirini de getirsek, yine bir şeyler eksik kalacaktır. Çünkü bu tarih aynı zamanda, Aziz Milletimizin; hiçbir güç, hiçbir ülke, hiçbir yapı himayesine girmeden, kendi mevcudiyetinde bir var oluşunu da temsil etmektedir. Dahası öz talim ve terbiyesine bağlı bin yıllık birikimin; en yerli, en ahlaki, en akılcı ve en işlevsel tarzda, duruş sergilenmesi adına sunduğu TARİHİ BİR FIRSAT…

Elbette ki her değişimde olduğu gibi, bu değişikliğe de alışmanın biraz zaman alacağı muhakkak. Özellikle sistemin yeni olmasından kaynaklı, bazı aksaklıkların yaşanması ihtimal dâhilinde… Fakat elimizde de olası tüm ihtimalleri giderecek, yeteri kadar imkân fazlasıyla mevcut. Öyle ki bunu gerçekleşmek için Sn. Cumhurbaşkanımız, seçilmiş Vekiller, her biri alanında mahir Bakan ve Yöneticiler iş başında. Anlayacağınız yeni dönemde; geçmişin tecrübesiyle kuralları yeniden belirlenen, onun kazandırdığı öz güven sayesinde de hedeflere hızla ilerleyecek bir mekanizma söz konusu.

O nedenle herkesin; geldiğimiz noktaya uygun yeni bir dil, yeni bir pozisyon, yeni bir anlayış geliştirmesi elzem. Bunu ıskalayan birçok kişinin, yapının, kurumun ZEMİN KAYBI YAŞAYACAĞI kesinlikle göz ardı edilmemeli.  Kaldı ki bu yürüyüşün kodlarına aykırı bilumum ideolojinin, 24 Haziran itibariyle prim yapmayacağı bir kez daha ispatlanmıştır. Yerine ise; savunma hattı kuvvetli, hizmet odaklı, liyakatli ve yerli bir mantaliteye kapı aralandığı ayan beyan ortada. Aslına bakarsanız, Dünyadaki önemli ülkeler için de benzer şeyler söyleyebiliriz. Tıpkı merkezini güçlendiren, ekonomisini çeşitlendiren, olabildiğince millileşen ve korumacı bir vaziyet aldıkları gibi…

***

Yalnız bahsettiğimiz aşamada, dikkat edilmesi gereken önemli bir husus gözden kaçırılmamalıdır. Bu husus; YEDİDEN YETMİŞE TÜM BİREYLERİN, yeni dönemin altını liyakat ve ehliyet kadar; sadakat, ahlak, etik ve manevi edinimlerle doldurmasıdır. Zira toplumların ehil insanlar kadar, bu kıstasları önceleyen İYİ NİYETLİ bir mücadeleyle ayakta kaldığı kati surette yadsınamaz. O cihetle yakın tarihte yaşadığımız kötü örnekler, “doğruyu yanlıştan ayırmak” gibi bir gereklilikle karşımıza çıkıyor. Yoksa nesebi belli olmayan fikri akımların, kendi öz dinamiklerimize zarar vermesi işten bile sayılmaz. 

Hülasa 24 Haziranda aralanan bu kapıdan hakkıyla geçebilirsek, “Türkiye’nin 21. yüzyıla damga vurması” asla abartılı bir yorum olmayacaktır. Nitekim günümüz Dünyası ve bölgemizin mevcut hali düşünüldüğünde buna ihtiyaç hat safhada. Lakin çıktığımız yolda, bizi durdurmaya yönelik hem içeride hem de dışarıda SİNSİ PLANLARIN uygulandığı/uygulanacağı malumunuz. Bir takım odakların, kendi dizaynlarını hayata geçirmek için tüm enstrümanlarını kullanacakları ise net.  

En basiti ABD Dışişleri Bakanının, seçimlerin hemen akabinde “daha verimli bir diyalog başlatabileceğimizden umutluyum” ifadesi küçükte olsa örnek teşkil ediyor. Çünkü aynı Bakanlığın saatler sonra, Türkiye’ye doğrudan seyahat uyarısı yayınlaması oldukça manidar. İlerleyen süreçteyse; Türkiye’de devam eden bir davaya karşılık, ABD’li bazı senatörlerin hazırladığı yaptırım tasarısı ancak belli saiklerle izah edilebilir. Tabi bunlarla bağlantılı; Suriye ve Doğu Akdeniz’de cereyan eden ilginç gelişmeleri de unutulmamak elzem…  

İşte tüm bu ve benzer hadiselerden dolayı; aramızdaki bireysel kavgalar, küçük hesaplar ve kısır mücadeleler hiçbir anlam ifade etmiyor. Herkes böyle bir demde kendi eksikliklerini gidererek, nefsi arzularını dizginleyerek, vicdani muhasebesini yaparak, helalleşerek ve çok çalışarak, Büyük Türkiye idealine destek olmak durumundadır. İşte o zaman, Yeni dönemin aslında öze dönüş için bir fırsat olduğunu kavrayabiliriz. 

Vesselam…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624