17.05.2017 tarihinde yine bu köşede, başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilden şahsıma iletilen veya medya aracılığıyla vakıf olduğum eroin bağımlılığının sebep olduğu, dramı, isyanı ve feryadı “20 TL’ye adam öldürüyorlar başlığıyla kaleme almıştım. Ancak aradan geçen bunca zamana rağmen sorun halen de aynen devam ediyor. Geçenlerde Diyarbakır’da şahsımı ziyarete gelen bir babanın ilettiği mesajı, isyanı ve feryadı kelimesi kelimesine sizlere aktarma gereği duyuyorum: “Oğlum 22 yaşında ve 5 yıldır da eroin bağımlısı. Sigara dahi içmezdi, kötü çevre ve arkadaş kurbanı oldu. Başlangıçta esrara alıştırmışlar, devamında eroine düşürmüşler. Önceleri eroini bedava verip müptela etmişler, daha sonra da parasız kalan eroin bağımlısı oğluma eroin sattırmışlar, rant kapısı yapmışlar. Çok geç fark ettim, oğlum cezaevinden yeni çıktı. Yine oğlumu düşürdüler, evimde huzur yok. Para bulamayınca, evdeki paraları, eşyaları ve altınları çalmaya başladı. Ne yapacağım, oğlumu nasıl kurtaracağım bilemiyorum! Eroin torbacılarıyla defalarca kavga ettim, ölümle tehdit edildim. Baş edemiyorum onlarla. Ali Paşa ve Yeni Köy Mahallesi ile Seyrantepe semtinde özellikle metruk evlerde peynir-ekmek gibi eroin satılıyor. Mahalleye polis baskını yapılmasına yapılıyor ama ele geçen pek bir şey yok çünkü adamlar baskından önceden haberdar gibi. Allah aşkına devlet buna acil bir çözüm bulsun, gençlerimiz bir bir ölüyor.”

EROİN KULLANIMI ÜRKÜTÜCÜ SEVİYEDE

Büyük çaplı narkotik operasyonlarına ve ele geçen tonlarca uyuşturucu maddeye rağmen, Adana, Mersin, İstanbul, Van, Hakkari gibi Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Diyarbakır’da da sınır tanımayan başta “eroin” olmak üzere uyuşturucu madde satışı, kullanımı ve bunların sebep olduğu hırsızlık, gasp, adam yaralama gibi suçlar halkı adeta canından bezdirmiş. Özellikle 2012 yılında Diyarbakır Adliyesi adli emanetteki 358 kg eroinin çalınmasından sonra Diyarbakır’da okul önlerinde, sokak aralarında, parklarda, harabe evlerde eroin maddesi satışı ve kullanımı ürkütücü bir seviyeye çıkmış. Sur ilçesinin Lalebey mahallesine, Bağlar ilçesinin Yanık Köşk ve Yeni Köy mahallelerine gidin bakın 20 TL’ye eroin satışı yapanları; eroini almak için bedenini kullanmak zorunda kalan 15-16 yaşlarındaki kız çocuklarını; eroin takasında kullanmak için çaldıkları eşyalarla gelen gençleri görün. Öğrendiğimize göre 2016 yılında Diyarbakır’da bin civarında satıcı, bin civarında içici şahıs hakkında işlem yapılmış. Satıcılardan 7’si 12-15 yaşlarında, 70 tanesi de 15-18 yaşlarında.

İŞİN UZMANLARI NE DİYOR?

Kendisiyle bu konuda istişare ettiğim Psikiyatr arkadaşım Uz. Dr. Çetin Irmak “Madde bağımlılığının tedavisi mümkün bir hastalık olarak tanımlandığını, bağımlının ayaktan ya da gerekirse bu konuya spesifiye olmuş kliniklerde yatarak tedavisini olup, sağlıklı bir birey olarak yaşamına geri dönme ihtimalinin olduğunu; bunun için konusunda uzman profesyonellerin tıbbi desteği gerektiği gibi, kişinin sosyal çevresi ile ilgili de önemli değişikliklerin planlamasının elzem olduğunu” vurguladı. Kendisinden öğrendiğime göre aile desteği tartışmasızdır. Bağımlılar sosyal ve sportif etkinliklere mutlaka teşvik edilmelidir. Kişinin madde kullanımına iten ortamlardan ve bağımlı arkadaş çevresinden uzaklaşması, yaşamında önemli olan maddeden uzak kişiler ve etkinlikler ile iç içe olmasında büyük fayda vardır. Aksi takdirde tekrardan madde kullanma ihtimali yani kayma riski oldukça yüksektir. Aileler çok dikkatli olmalıdır. Benim çocuğum asla yapmaz denmemeli. Çocukların arkadaş çevresine özellikle dikkat edilmelidir.

AMATEM, YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ

Yeşilay Derneği verilerine göre esrar içicisi hariç 17 bin civarında madde bağımlısının olduğu Diyarbakır ilinde 5 yıldır gündemde olan ancak bir türlü açılamayan AMATEMpoliklinik ve yataklı servisi acil bir şekilde açılmalı, bu acı tablo karşısında Dicle Üniversitesi de kendi bünyesinde AMATEM’in açılması konusunda gerekli hassasiyeti göstermelidir. Adresler, noktalar ve torbacılar belli, caydırıcı ve süreklilik arz eden operasyonlar ve baskınlar artarak devam etmelidir. Bunun yanında özellikle madde kullanımı sorunuyla ilintili “fuhuş sektörüne” de dikkatler verilmelidir. 7 peygamber kabrinin, 3 peygamber makamının, 541 sahabenin bulunduğu Diyarbakır’ımızda karanlık eller tarafından çizilen bu tablolar yüreğimizi yakıyor. Diyarbakır sahipsiz değildir, bu kötüler ve kötülükler mutlaka Peygamberler ve sahabeler şehri Diyarbakır’ımızdan aziz halkımızın desteği ve yetkili birimlerin de gayretiyle defolup gidecektir. Toplumun tüm katmanlarının önleme, tedavi, topluma kazandırma ve istihdam noktasında çözüm üretilmesine katkı sunmaları şiddetle gerekmektedir. Bir nesil göz göre heba ediliyor beyler!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624