Ülkemizde 1974 yılından beri üniversite sınavı, 1990 yılından bu yana lise sınavları yapılıyor. Bu süreçte birçok farklı yöntemler denendi. Hepsinin de artı ve eksi yönleri mevcut. Bu yıl da TEOG sınavına 1,2 milyon öğrenci, YGS ve LYS sınavlarına da 2,2 milyon öğrenci katıldı. Gençlerimizin en verimli ve üretken dönemlerinde sınav hazırlanma dönemlerinde sınav stresine sokuyoruz ve onlara zarar veriyoruz. Onları hayata hazırlamak yerine sınavlara kilitliyoruz.

Sınav sistemlerinde değişiklik yapılırken ilköğretim ve lise sınavlarında birbirlerinden bağımsız değişiklik yapıldı. Eğitimde amaç bir üst basamağa hazırlamak iken, bizde geçişler hem kopuk hem de çok sancılı oluyor. İlkokul, orta okul ve liseyi bir bütün olarak ele alıp ona göre değişiklik yapılması kanaatindeyim. Yapılan değişikler mevcut sistemi iyileştirme prensibi üzerine kurgulanırsa daha verimli olur diye düşünüyorum.

4+4+4 sisteminde lise eğitimi zorunlu olmaktan çıkarılırsa birçok alanda ihtiyaç olan ara eleman ve çırak ihtiyacı giderilebilir. Aynı zamanda lise sonda sınava olan yığılma da giderilmiş olur.

Liseler açık lise, meslek lisesi, spor ve sanat lisesi, anadolu lisesi ve fen ve sosyal bilimler lisesi diye ayrılmış durumda zaten, isteyen öğrenci açık liseye gidip aynı zamanda da işte çalışsın.

5. sınıftan itibaren iyi bir rehberlik ve takip sistemi ile birlikte, öğretmenler tarafından oluşturulan bir raporla öğrencilerin hangi lise türüne gideceğine karar verilip yönlendirilmeli. Sadece anadolu, fen ve sosyal bilimler lisesi sınavla almalı. Diğerleri not ortalaması ve mülakatla almalı. Maalesef özel yeteneği olan birçok öğrencimiz harcanıyor. Her öğrencinin sınava girmesine gerek yok. Not barajı konulabilir. Mesela mat, fen, sosyal ve Türkçe ortalaması 85 olanlar gibi.

Her ilçede mutlaka bir sanat ve spor lisesi, meslek lisesi, fen ve anadolu lisesi olmalı.

Okulların sorumluluğu yerel yönetimlere bırakılıp, teftişleri yine MEB tarafından yapılabilir.

Her öğrenci milli bir değerimiz ve servetimizdir. Bunun bilinciyle her öğrenci iyi bir takip ve rehberlik sistemiyle doğru yönlendirilmeli.

YGS sınavı kesinlikle kaldırılmalı. Yılın ortasında olan bu sınav öğrencilerin yarı yolda hedeflerinden vazgeçmelerine sebep oluyor. YGS’ de sorulacak olan sorular, LYS’ deki her bölümün önüne eklenebilir.

Meslek liselerine giden öğrenciler alanları ile ilgili bölümlere üniversite sınavında ek puan almalılar veya doğrudan geçiş sağlayabilmeliler ki LYS sınavına takılmasınlar. Böylelikle meslek liseleri çok tercih edilebilsin.

Lise müfredatımız kesinlikle hafifletilmeli. Uygulama ağırlıklı ve güncel olmalı.

Öğrenciler liseye geçişte zaten kategorize edileceği için LYS daha basit hale getirilmeli kanaatindeyim.

Kısaca ana hatlarıyla belirtmeye çalıştım.

Haftaya devam edeceğim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624