TİKA’yı kapatma istiği dış politika vizyonsuzluğu: FETÖ dili

Türkiye'nin yurt dışındaki görünen yüzü TİKA'yı kapatmayı vaat eden Akşener’e Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’ndan sert tepki: TİKA’nın olduğu yerde FETÖ kendine yer bulamadı.  Bu söylem sefilliktir.

FETÖ’NÜN ALANI KISITLANDI

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa’da ki seçim atmosferini ve gündemi Milat’a değerlendirdi. Akşener’in TİKA’yı kapatma söylemini eleştiren Çavuşoğlu, TİKA’nın mazlum ve mağdur insanlara umut olduğunu belirterek, “TİKA’dan rahatsız olan FETÖ’dür. TİKA’nın varlık gösterdiği yerde FETÖ kendisine bir alan bulamadı. FETÖ’nün diliyle kapatmayı düşünmek sefilliktir” dedi.

VESAYESETİN ÖNÜ KAPANACAK

Seçim çalışmalarını Bursa’da sürdüren Çavuşoğlu, 24 Haziran seçimlerinin ardından yeni sistemin vesayetin önünü kapatacağını vurguladı. Çavuşoğlu, “Muhalefet, bu milleti tanımıyor. AK Parti’nin yaptığı yatırımları muhalefet hazmedemiyor, akıl tutulması yaşıyorlar. Koalisyon görüşmeleri, milletvekili transferleri, milletvekili kiralamaları, hülleler, Güneş Motel hadiseleri artık olmayacak” diye konuştu.

24 Haziran seçimleri sonrası vesayetin önünün kapatılacağını vurgulayan TİKA’dan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Muhalefet milleti tanımıyor, milletin değerlerine sahip çıkmıyor” dedi.

BAYRAM ZİLAN-BURSA

AK Parti, 24 Haziran seçimleri için milletvekili aday listesinin açıklanmasının hemen ardından tam kadro sahaya indi. Yoğun bir tempoyla çalışan ve mesai kavramı tanımayan isimlerden biri olan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa’daki seçim atmosferini ve gündemi Milat’a değerlendirdi.

-Bursa’da seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Bursa’da yaklaşık 10 günden bu yana seçim çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarımız esnasında vatandaşlarımızın genel itibariyle Cumhur İttifakına, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye yaklaşımları olumlu. Bursa, gelenekleri ve sosyolojik yapısıyla her daim AK Parti’ye destek olmuş bir seçmen yapısına sahiptir. Benim tahminim Bursa eski seçimlerde olduğu gibi yine gücünü muhafaza edecektir.

Makam hırsı içinde değiliz

-AK Parti'nin milletvekili listeleri sürprizlerle doluydu.  Yeni sistemde bakanların dışardan atanacak olması nedeniyle kendinizi listede gördüğünüz zaman ne hissettiniz?

Siyasete adım attığım andan itibaren hizmet odaklı ve Allah'ın rızasını kazanma gayesiyle görevlerimi sürdürdüm. Bu nedenle makam ve mevkileri amaç değil, araç olarak gördüm. Bunlar nasip meselesidir. Biz sadece çalışmakla mükellefiz. Çalışacağız, gayret edeceğiz ve hizmet edeceğiz. Büyüyen Türkiye'mizin yoluna devam etmesi, istikrarını sürdürmesi için mecliste güçlü bir AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde güçlü bir hükümete ihtiyacımız var. Bu kadrolara Türkiye’nin ihtiyacı var. Onun için bizim makam ve mevki düşüncemiz olmaz.

-Muhalefette yer alan partilerin ve cumhurbaşkanı adaylarının yıkım siyaseti ürettiğini görüyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Muhalefet, bu milleti tanımıyor ve içten içe millete kızıyor. Çünkü millet Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında kenetlendikçe ve ona destek oldukça millete karşı kinleniyorlar. Tamamen gözleri dönmüş durumda.  Muhalefet partilerinin cumhurbaşkanı adaylarının söylemleri tamamen bir akıl tutulmasıdır. Örneğin, birçok ülkede yüzlercesi bulunan nükleer santralleri kapatmak istemeleri, Kanal İstanbul projesini ve yerli otomobil projesini durduracağını söylemeleri Türkiye gerçekleriyle örtüşen bir yaklaşım değildir.

Hazmedemiyorlar

-Bu söylemlerin sebebi vizyonsuzluk mudur?

Asıl sebep hazımsızlıktır. Türkiye’de yıllardan beri yapılamayan ne varsa hepsini AK Parti hayata geçirdi. Ülkemizde demokratikleşme adımlarını AK Parti attı. Kafalardaki kalıpları AK Parti tuz buz etti. Düşünülemeyen yatırımları AK Parti yaptı. AK Parti, terörle etkin bir şekilde mücadele etti. Dolayısıyla AK Parti’nin temsil ettiği kitleye sürekli tepeden bakan CHP zihniyeti, karşımızda nasıl olur da bunları yaparlar bunalımı yaşıyor.  Dolayısıyla buna vizyonsuzluk demek haksızlık olur. Bu bir akıl tutulmasıdır. Çünkü milletimizin beklentisi projelerin ve yatırımların durdurulması değil, ileriye götürülmesidir. Muhalefetin böyle bir derdi yok.

-Millet İttifakı içerisindeki partilerin tek ortak noktalarının ‘Erdoğan karşıtlığı’ olduğunu görüyoruz. Bunu nasıl okumak gerekir?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, milletin değerleriyle, geleneksel tutumuyla örtüşen ve millet iradesini kendisi için yegâne istikamet olarak gören bir liderdir. Türkiye’de Erdoğan karşıtlığı üzerinden yürütülen siyaset yeni değildir. CHP, 2010 yılında genel başkanını değiştirmesinin ardından Tayyip Erdoğan’ı devirmek için faz değiştirdi. Kılıçdaroğlu sonrası yegane amaç, Erdoğan’ı ülke yönetiminden uzaklaştırmak oldu. CHP üzerinden kaset operasyonuyla koltuğa getirdikleri Kılıçdaroğlu’nu emir kulu haline getirdiler. CHP’yi kimliksizleştirdiler. Kılıçdaroğlu, şu an CHP’de bir aparattır. Bu nedenle CHP’nin bugün derdi iktidar olmak değildir. Bunun içinde meşru\gayri meşru, hangi yöntem ve kişi varsa hepsiyle bir araya gelebilir.

Bursa’da semt pazarlarını ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, esnaf ve halk imle samimi diyaloglar sergiledi. Bakan kendisine seslenen küçük çocuklarla bile dakikalarda ilgilendi.

-Seçim sonrası 25 Haziran’da nasıl bir Türkiye’ye uyanacağız? Bu sistem Türkiye’ye neler getirecek?

Artık kırılgan siyasi iktidarların yerine güçlü bir yürütme ortaya çıkacak. Hızlı ve etkin kararların alındığı, bürokratik süreçlerin kısaldığı bir döneme gireceğiz. Türkiye’deki kuvvetler ayrılığı prensibi tam manasıyla hayat bulacak. Her şeyden önemlisi artık sandıktan her zaman bir iktidar çıkacak. Millet, sandıklar açıldıktan sonra bilecek ki, bir iktidar ortaya çıkacak. Koalisyon görüşmeleri, milletvekili transferleri, milletvekili kiralamaları, hülleler, Güneş Motel hadiseleri artık olmayacak. Koalisyonlu dönemler tamamen rafa kalkacak. Bu yeni sistem ile vesayetin önü tamamen kapanmış olacak.

TİKA, Türkiye’nin dünyadaki eli gibidir

-İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye’nin yurtdışındaki en önemli kuruluşlarından biri olan TİKA’nın kapatılması isteniyor. Bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı olarak ifade edilen TİKA, bugün Türkiye'nin dünyadaki eli durumundadır. Sahadaki varlığı, sosyal yardımları ve projeleri bakımından ülkemizin dünyadaki yüz akı kurumlarından bir tanesidir. TİKA, insani diplomasi enstrümanıdır. Türkiye’nin gülen yüzünü gösteren bir kurumdur. 2002 yılında biz TİKA’yı aldığımızda yurtdışında sadece 12 ofisi vardı. Şu an 58 ayrı ülkede 60 ofisimiz var ve 170 ülkede proje gerçekleştiriyoruz. TİKA’yı sadece para harcayan, yardım yapan kuruluş olarak görmek dış politika vizyonsuzluğunun yansımasıdır. TİKA’nın sahadaki şefkat eli mazlum ve mağdur ihtiyaç sahibi insanlara umut olmaktadır.

Bakan Çavuşoğlu, ziyaretleri sırasında kendisine soru yönelten ve yardım isteyen vatandaşlarla yakından ilgileniyor.

Ecdadın mirasına sahip çıkıyoruz

TİKA, ecdadın bütün miraslarına sahip çıkmaktadır. II. Göktürk Kağanlığı döneminden kalma Orhun Yazıtları TİKA tarafından korumaya alınmıştır. Ünlü Orhun Yolu düzenlemesi de yine TİKA tarafından gerçekleştirilmiş ve Orhun Müzesi inşa edilmiştir. Manevi dinamiklerimizin bulunduğu Buhara ve Semerkand’da çalışmalar sürmektedir. TİKA, İslam dünyasının en önemli üç büyük mescidinden biri olan, Mescidi Aksa Haremi'nde yer alan ve Peygamber Efendimizin Mirac'a çıktığı Kubbet-üs Sahra'nın hilalinin altın kaplamasını da yenilemiştir. TİKA, Ramazan ayında 100 bin kişiye iftar vermektedir. 10 milyonluk gıda yardımı yapmaktadır. Gazze’de bombalanan evleri nedeniyle evsiz kalan Filistinli kardeşlerimize 320 adet daire yapılmasını ve teslimini sağlamıştır.

FETÖ, TİKA’yı istemez

Başbakan Yardımcılığım esnasında iki güçlü ülkenin büyükelçisi TİKA ile iş birliği halinde Afrika’da ortak proje yürütme teklifinde bulundu. Bu eski sömürgeci ülkeler TİKA ve Türkiye’nin yanında olmak istedi. Çünkü o bölgenin insanı dünyanın sadece sömürgecilerden ibaret olmadığını gördü. Tüm bunları yapan bir kurumdan en çok şikâyetçi olan ise FETÖ’dür. Çünkü , TİKA’nın varlık gösterdiği yerde FETÖ kendisine bir alan bulamadı. Şimdi bu noktada FETÖ’nün diliyle ve önüne koyduklarıyla sorgusuz sualsiz amel edenlerin düşeceği bu sefalet ancak bu kadar olur. Bu bir sefilliktir.   

Seçim bölgesi Bursa’da semt iftarlarına katılan Hakan Çavuşoğlu, “Toplu iftar geleneğimiz devam ediyor. Bu güzel hasreti sürdürmeliyiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.