TRT Kürdinin ülkemizde yayın hayatına girmesi adeta bir devrim niteliğindedir. Irkçı bir anlayışın duvarlarını adeta delik deşik etmiştir. Ak Parti hükümetinin yapmış olduğu bu icraat her türlü takdirin üzerindedir.

TRT Kürdide acizane birkaç programa katıldım, dilimizin döndüğü kadar annemizden öğrendiğimiz Kürtçe ile konuştum ve bu hususta hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Kürdi başta Türkiye olmak üzere, Suriye, Irak, İran ve kürtlerin bulunduğu diğer ülkelerde de zevkle seyredilmektedir.

TRT Kürdide yapılan açık oturumlarda ülkenin ve dünyanın bazı meseleleri tartışılırken birçok Kürt aydınlarının faydalı yorumları dikkatle izlenmekte ve istifade edilmektedir.

Mevlana Halıd, Şahı Nakşibend, Ahmede Xane, Melle-i_ cizire, başta olmak üzere Kürtlerin Mürşit, alim ve aydınları yakın bir tarihe kadar pek bilinmiyordu..

Yaşadığımız asırda hayatını İslam’a vakfetmiş büyük bir deha ve alim Said-i Kürdi (Nursi) nin binlerce sayfadan müteşekkil Risale-i Nur Külliyatı büyük bir iftihar vesilesi olmuştur.

Ayrıca insanlığın hayranlığını kazanmış, kahramanı Selahadin Eyyubinin icraat ve adaleti tarihin altın sayfalarına yazılmıştır.

Bazı Osmanlı sultanlarına hocalık yapan, büyük Kürt alimler, Akşemseddin, Molla Goranı, İdrisi Bitlisi ve büyük şair Urfalı Nabi bunların başında gelmektedir.

Yukarıda arz ettiğim mürşit ve alimlerin daha da çok anlatılması toplumun aydınlanması bakımından büyük bir zarurettir.

Kürtçe müzik icra eden Dengbejlerin saatlerce söyledikleri, müzikle bezenmiş, şiir gibi mısraları ya bir hikaye ya bir destan ya bir aşk hikayesini şaşırmadan ifade etmeleri harika bir kültürün ve kabiliyetin tezahürüdür.

Kürt erkekleri, kadınları ve gerekse kızlarının ayrı giysileri vardır. Mesela bizim zamanımızda kadınlarla kızları birbirinden ayırt etmek mümkündü. Kızlar başlarına taç giyerlerdi. Kadınlar ise Kofi bağlarlardı. Siyah giyinmiş kadın ve yetişmiş kızlar matemi hatırlatırdı.

Son zamanlarda TRT Kürdi bazı dizilerinde papyon kravat, fötr şapka, huni şeklindeki başlık, alakasız bazı renkli elbiseler ve yine bazı korolarda yer alan kadınların kıyafetleri Kürtlerin kıyafetlerinde yoktur.

Her şeyin aslı güzel ve dikkat çekicidir.

Kürdi yayınlarını halkın inancına, örf, adet ve kültürüne göre daha da özen göstererek yapmalıdır.

Arz ettiğim hususlar TRT Kürdinin başarılara daha da başarı katması içindir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali TUTLUOĞLU 2018-01-10 18:53:08

"kürt erkekleri, kadınları ve gerekse kızlarının ayrı giysileri vardır. mesela bizim zamanımızda kadınlarla kızları birbirinden ayırt etmek mümkündü. kızlar başlarına taç giyerlerdi. kadınlar ise kofi bağlarlardı. siyah giyinmiş kadın ve yetişmiş kızlar matemi hatırlatırdı.

son zamanlarda trt kürdi bazı dizilerinde papyon kravat, fötr şapka, huni şeklindeki başlık, alakasız bazı renkli elbiseler ve yine bazı korolarda yer alan kadınların kıyafetleri kürtlerin kıyafetlerinde yoktur.

her şeyin aslı güzel ve dikkat çekicidir." katılıyorum i̇kbal ağabey.