ABD Başkanı Donald Trump, Vietnam'daki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi ve Asya'nın önemli ülkelerini ziyaret etmek için bir süredir Asya turnesinde. ''Türkiye'de sanki her olay bitmiş, 'bize ne' Trump'ın Asya ziyaretinden'' diyebilirsiniz. Doğrudur, yazıyı yazmak bile ilk başta benim içinde sıkıcıydı. Eleştirimizi de yaptıktan sonra devam edelim, malesef Ortadoğu ve Türkiye'de yaşanan olağanüstü hareketliliğin Asya'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyaya izdüşümü söz konusu.

Çünkü dünya ekonomisinin yapısındaki geniş kapsamlı değişiklikler, enerji türevinin değişmesi (Kaya Gazı) ABD'yi bir zamanlar rahatça meydan okuyamayacak ölçüde üstünlüğünü tartışılır hale getiriyor. Bunun için ivedilikle ABD ekonomisinin düzlüğe çıkması, yeni savaş alanlarının oluşturulması ve yeni ittifaklar kurması gerekiyor. Bunun için en önemli enstürman silah satışları ve müttefiklerin sadakati olacaktır. İşte Asya ziyaretin arka planında yeni silah ve araç gereçlerinin satışı ve ittifakların gözden geçirilmesi söz konusu. Nitekim Trump Ortadoğu'da şimdiden yaklaşık 600 milyar $ silah sattı bile. (Ancak Harvey, Irma ve Mariakasırgaların ABD'ye 1 Trilyon dolar maliyeti söz konusu. Takdiri ilahi!!) ABD, Katar ve K.Irak konularında da boyunun ölçüsünü aldı. Ancak Suudi Arabistan, BAE ve Mısır, halk nezlinde olmasa da iktidar bağlamında çantada keklik duruyor. Yani Ortadoğu bloğu oluşturuluyor.Şimdi sıra Asya bloğunda.

ABD, Asya ve Pasifik'te de uluslararası alandaki rakibi, stratejik ve ekonomik güç merkezi olan Çin'in varlığını tersine çevirmek için yeni ittifaklar ve askeri güç kullanımını ve araç-gereç satışını, hesaplanmış stratejinin bir parçası olarak görüyor.

Trump’ın ilk ziyaret ettiği ülke (Hani ABD'de şu kilise saldırısının olduğu gün) Japonya’da, (Asya'nın İran'ı) Kuzey Kore’ye karşı bir savaş başlatmaya hazırlandığı yönündeydi.Trump yaptığı konuşmada ''Hiç kimse, hiçbir rejim, hiçbir diktatör ve hiçbir ulus, Amerikan kararlılığını asla hafife almamalıdır, geçmişte bizi hafife alanlar için hiç iç açıcı olmadı'' şeklinde konuşarak, dünyayı açık tehdit etti. ABD, K.Kore'ye saldırı noktasında olduğunu düşünmemekle birlikte, olabilecek bir savaş ihtimalinin küçük çaplı bir çatışmanın ötesine gitmeyeceğini düşüyorum. Kuzey Kore ile gerilim, Amerikan strateji çevreleri içinde, Çin’in Asya’da etkisini azaltmak ve yeni silahların satışı için en uygun malzeme olarak görülmekte.Haliyle hoyratça harcanamaz.

ABD, yeni bir “Hint-Pasifik bölgesi” kurarak, Hindistan’ı Japonya, Güney Kore ve Avustralya’ya katarak Çin'e karşı yeni blok oluşturmaktadır. Trump, Asya-Pasifik ekonomik zirvesinde(APEC) yaptığı açıklamada ekonomik savaş başlattığını açıkladı. Ancak ABD'nin sitemini çökerten iki önemli konu masa da duruyor. Birinci Dünya Ticaret Örgütü'nün(DTÖ) işlevinin tartışılır hale gelmesi ve Çin'in kurduğu bölgesel ekonomik ittifakların güç kazanması. Öyle ki Trump'ın bir devlet politikası olarak kullandığı “The Indo-Pacific dream,” tabiri, Asya-Pasifik yerine Çin'e karşı oluşturulan, Hint-Pasifik bloğunu tanımlamaktadır.

Trump, verdiği bir demeçte, Çin ile ABD ticaret açığının "yılda 500 milyar dolar" kadar yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca, Japonya'da Trump, Amerika'nın 69 milyar dolarlık ticaret açığını paylaştı ve daha fazla "karşılıklı ticaret" istedi. Bu rakamlar ışığında Çin-ABD arasında, Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP)'nin üyelik şartları ve şirketlere uygulanan kısıtlamaların kaldırılması gibi konularda ciddi bir tıkanıklık söz konusu. Özetle Trump, Çin'i Kuzey Kore ve ticaret üzerinden tehdit ediyor. Bu tehditten diğer Asya ülkeleri de nasibini alıyor. Tıpkı Ortadoğu ülkeleri gibi. Bu bağlamda Çin'le 15 anlaşma ile 250 Milyar dolar, Japonya ile 100 Milyar dolarlık anlaşmalar gerçekleştirildi.

Ancak, Washington'un yıllardır sürdürdüğü iki temel talep, ABD şirketlerine Çin pazarına daha fazla erişme ve Çin finansal sistemini ABD'ye açma konusu anlaşmalarda bulunmadı.

Brown Üniversitesi'nde yayımlanan "Savaşın Maliyeti" başlıklı yeni bir araştırmaya göre Irak, Afganistan, Pakistan ve Suriye'de on altı yıl süren savaşın Birleşik Devletler ekonomisine 5,6 trilyon dolara mâl oldu. Dolayısıyla Trump'ın Asya ziyareti, azgın ABD ekonomisinin Ortadoğu'dan sonra Asya'da da kayıpların telafisi diğer bir ifadeyle müttefiklerin sövüşlenmesinden başka bir şey değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-11-14 00:59:24

Yazıyı okuduktan sonra iyi yapmışsınız bu konuda Hüsamettin bey. Özellikle Arabistan'da İngiliz ve Amerikan menfaatleri birbirine zıt gitmeye başladı, İngilizlere yakın olan prensler tasfiye edilmeye başlandı. Arabistan'ın Dünyanın en büyüklerinden petrol şirketi Aramco nun önceleri Londra borsasında adı geçerken bir sıralar prenslere yapılan operasyonla ibre ABD borsasına döndü yani iki müttefik ABD ve İngiliz Ler karşı karşıya geldiler