Şeker fabrikası denildiğinde toplumun farklı kesimlerinden farklı çağrışımlar, açılımlar alabiliriz. Sosyal, ekonomik ya da siyasi birçok yorum yapılabilir bu konuda. Tam da bu günlerde olduğu gibi. 14 şeker fabrikasının satılması gündeme gelince özellikle fabrikalarının satılması gündemde olan şehirlerde bir hareketlilik başladı. Olması gereken de bu.

Benim için şeker fabrikası demek çocukluk yıllarım demek. Çocukluğum, ilk gençlik yıllarım şeker fabrikasının gölgesinde geçti. Babam Adapazarı Şeker Fabrikası’nda çalışıyordu. Mahallemizin adı Şeker Mahallesi’ydi. Şeker Camii, Şeker İlkokulu derken dört bir yanımız şeker gibiydi. Sadece oturduğumuz yerin değil şehrin de gözbebeği bir fabrikasıydı burası. Hem de Adapazarı’nın her tarafı fabrikalarla dolu olduğu halde.

Evimizin önünde şeker pancarı yüklü traktörler, fabrikanın dumanı, bütün mahalleye yayılan küspe kokusu da olsa kimse şikâyet etmezdi bu durumdan. Çünkü şeker fabrikası demek bereket demekti, çiftçinin emeğinin karşılığını bulmasıydı, tarlaların bereketle dolup taşmasıydı.

“Kampanya başladı.” dendiği zaman bir hareketlilik olurdu fabrikada. İşçilerin mesai saatleri artar, fabrikanın dumanı daha bir şevkle yükselirdi gökyüzüne. Babam emekli olana kadar Adapazarı Şeker Fabrikası bizim için bir ekmek kapısı olmasının yanında bir yaşam biçimiydi de.

Şimdi Turhal Şeker Fabrikası’nın da satışı gündemde. Şehrin tek fabrikası bu. Tarlalarından pancarın bereket olup fışkırdığı bir şehir olan Tokat’ın tek fabrikası. Daha önce acı bir tecrübe yaşadı Tokat. Önce özelleştirilen daha sonra da kapanan Tokat Sigara Fabrikası şehrin hâlâ içini acıtmakta. Fabrikanın önünden geçerken fabrika alanını molozlarla, hurda yığınlarıyla görüp de derin bir üzüntü duymayan kimse yoktur herhalde.

Fabrikaların kâr-zarar tablosunda kâr eden kurumlar safında yer alan Turhal Şeker Fabrikası’nı satmak demek Artova’dan Pazar’a, Turhal’dan Yeşilyurt’a bütün ilçelerin uçsuz bucaksız arazisini de ömür boyu sürecek bir nadasa bırakmaktan başka bir şey değildir. Hele hele arazi yapısı olarak sadece pancar ekilen tarlalara sahip çiftçileri de geçim sıkıntının insanı boğan cenderesine terk etmek demektir.

Turhal Şeker Fabrikası’nın satış listesinden çıkarılması; adı tarımla, bereketle anılan Tokat şehrine yapılacak en büyük iyilik olacaktır. Bu şehir bir sigara fabrikası vakası daha yaşamak istemiyor.

Devletin zarar eden kurumları elinden çıkarması bir nebze anlaşılabilir. O da bir nebze. Çünkü başka şehirlerde kâr eden bir kurumun bir başka şehirde neden zarar ettiğinin analizi yapılması, düzeltmelere gidilmesi daha mantıklı bir adım olacakken satmak hem de temel gıda ürünlerinden birini üreten fabrikayı satmak izahı zor bir durum olarak çıkıyor karşımıza. Turhal Şeker Fabrikası istikrarını koruyarak her yıl kâr etmeye devam eden fabrikalar listesinde yer alıyor. Tokatlılar pancar kotasının artmasını beklerken böyle bir sonuçla karşı karşıya kalınca varın düşünün yaşanan hayal kırıklığını.

Türkiye genelinde 25 şeker fabrikası var. Satış listesinde 14 fabrikanın adı geçiyor. Son günlerde gördüğümüz kadarıyla Kars Şeker Fabrikası satış kapsamı dışına alındı. Listeye baktığımızda Kars Şeker Fabrikası zarar eden fabrikalardan. Fakat bakanı, milletvekili, valisi derken şehir birlik olunca Kars Şeker Fabrikası satış listesinden çıkarıldı.

Burada Tokatlılara düşen görev; fabrikasına sahip çıkmak. Fabrikada çalışan işçilerden başlayarak şehrin tümü bu duyarlılığı göstermeli. Herkesin en büyük beklentisi elbette siyasilerin atacağı somut adımlarda. Milletvekilleri, parti temsilcileri fabrikanın kapatılmaması gerektiği vurgusunu Ankara gündeminde sıcak tutarak bunu yapabilirler. Fabrikanın sadece fabrika olmadığı gerçeğinden hareketle Tokatlılar fabrikalarına sahip çıkmak için seslerini daha gür çıkarmak zorundalar.

Ülkemizin yaşadığı bu zor günlerde ağzımızın tadı ne yazık ki yok çünkü askerlerimiz ülkemizin dirliği ve selameti için büyük bir harekâtı başarı ile yürütüyorlar. Hiç değilse şekerimizin tadı kaçmasın, Turhal Şeker Fabrikası kapatılmasın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir 2018-02-26 11:37:55

Peki bunu vatandaşın protestosuyla ya da vekillerin karşı çıkmasıyla vazgeçmeye zorlamak neden. Zaten Tokat yıllardır hükümetine sahip çıktığı içn mi bunlar yapılıyor. Ne kadar güzel gerekçelerle kapatılmaması gerektiğini siz açıklamışsınız bizi yönetenler bunları bilmiyor mu ya da halk umurlarında değil mi. Hayretler içindeyim şeker fabrikaları niçin satılır. Bu ülkenin çoğu sanayisi çikolata bisküvi vb. Şeker olmadan olur mu milleti mısır şurubuna mahkum mu etmek istiyorlar. Bu ülkede birtakım oyunlar dönüyor lakin Allah sonumuzu hayretsin inşAllah.

Avatar
Tokatlı 2018-02-26 12:20:44

Kaleminize sağlık Mustafa Bey, Tokatlının ekmeği eşinden alınıyor. Siyasilerden bile daha cesaretli bir şekilde yaramızı dile getirmişsiniz. Allah razı olsun. Sakaryalı birisinin bunları yazması beni çok duygulandırdı. Tokatlılar nerede?

Avatar
adil 2018-02-27 09:38:07

helal olsun mustafa bey sana! elin sakaryalısı kadar olamadın tokat!