Uluslararası Gençlik Vakfı (IYF) tarafından Hilton ortaklığıyla hazırlanan araştırma, dünya genelinde gençlerin refah seviyesinin artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bu yıl ikincisi yayımlanan Küresel Gençlik Refah Endeksi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkeyi kapsıyor. 7 kategoride 35 farklı göstergenin incelendiği araştırmaya katılan ülkeler, dünya genelindeki 1.8 milyar kişilik genç nüfusun (15-29 yaş grubu) yüzde 70’ine ev sahipliği yapıyor.

Endeksin amacı ise gençler için yaratılan fırsatların artırılması için küresel farkındalık yaratmak ve gençlerin ulusal ve küresel anlamda ekonomik süreçlere katılımını artırmak.

Küresel toplum tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olan endeks, aynı zamanda özel sektördeki ve kamu sektöründeki karar vericilere günümüz gençliğinin ihtiyaçlarını anlatmayı ve en doğru adımların atılabilmesi için yol gösterici olmayı hedefliyor.

Endeks, Türkiye’ye dair de dikkat çekici bilgiler ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye genel toplamda 30 ülke arasında en üst sıralarda yer almasa da, Türk gençleri iyimserlikleriyle listenin zirvesine yaklaşıyor. Türk gençlerinin yüzde 71’i yaşam standartlarının ebeveynlerininkinden daha iyi olacağını düşünürken, bu alanda dünya ortalaması ise yalnızca yüzde 59.

30 ülkenin katılımıyla hazırlanan Küresel Gençlik Refah Endeksi, 2014 yılından bu yana dünya genelinde gençlerin refah seviyesinin yüzde 2 oranında arttığını gösteriyor. Dünya genelinde gençlerin yüzde 74’ü istediği işe girebileceğini, yüzde 65’i ise istediği kadar para kazanabileceğini düşünüyor.

Türk gençlerinin en çok ön plana çıktığı noktalardan biri de iletişim alanında katettikleri aşama. Endekse göre Türk gençlerinin yüzde 78'i düzenli olarak internete bağlandığını söylüyor ve yüzde 56'sı evde internet erişimi olan bir bilgisayara sahip olduğunu bildiriyor. Diğer yandan yüzde 18’lik genç işsizlik oranı, gençlerin ekonomiye katılımı konusunda atılması gereken adımlar olduğunu da öne çıkartıyor.

Ülkemizin “Küresel Gençlik Refah Endeksi”nde üst sıralarda yer almamasına rağmen gençlerimizin gelecekten iyimser olmaları anlamlı. Bu anket sonucunun bize gösterdiği en önemli husus, gençlerimizin kendilerine ve ülkelerine güvendikleri ve ellerindeki imkanları en iyi şekilde kullanma azminde ve kararlılığında olmalarıdır. Şüphesiz ki ülkemizin siyasi istikrarı da bu kanaatin oluşmasında etkili olmuştur.

Ancak, genç işsizlik oranının yüksekliği, ekonomimizin en büyük  sorunlarından biridir. Avrupa ortalamasına göre nüfusu oldukça genç olan ülkemizde, gençlere iş alanları açılması için girişimde bulunan tüm kuruluşlar desteklenmelidir. Genç nüfusumuz, kendilerine imkan verildiği takdirde her türlü başarıyı elde edebilecek potansiyele sahiptir.

Örneğin, yukarıda bahsi geçen araştırmanın yapılmasında katkı sağlayan Hilton Otelleri’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika İnsan Kaynakları Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Bengougam, Hilton’un 2019 yılına kadar en az 1 milyon gence kapılarını açacağını duyurdu. Bu işe alımların bir bölümünün de Türkiye’de yapılacak olması sevindiricidir.

[email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.