Birkaç gün önce Şanlıurfa’daydım.

Peygamberler şehrinin manevi havası, şehrin her yanına nüfuz ediyor. Girdiğiniz anda sizi saran bir sıcaklık, ruhunuzda bir dinginlik hissediyorsunuz. Kadim medeniyetlerin, taş şehri Şanlıurfa…

Başka hiçbir şehir bu kadar tarih kokmaz! Balıklı göl, diğer adıyla “Makamı İbrahim” bölgesine vardığınızda, adeta zaman tüneline girmiş hissedersiniz. Mancınıklara çıkmak için kazılmış “Antik tünel” yüzlerce basamaktan oluşur.

Mancınıklara doğru merdivenleri birer, ikişer çıkarken şunu düşünürsünüz “Bunu yapmak kaç bin insan hayatına mal oldu?”

Nemrut’un ihtiras ve kibrini yansıtan mancınık, tüm ihtişamına rağmen, Hz. İbrahim a.s ın imanına yenilen taş yapı…

Ve balıklı göl! Yeryüzünde yemek için tutulmayan tek balık cinsidir bu balıklar. Kutsiyetine inanılan balıklı göldeki balıklara hiç kimse ilişmez. Onlarda bunu biliyorlarmış gibi, kendilerine yem atan ziyaretçilere kendilerini dokundurtmak için yarışırlar. Adeta okşatmak isterler…

Şanlıurfa sokakları, caddeleri ve pazarları tıklım, tıklım insan kaynıyor. Her taraf cıvıl, cıvıl, herkes günlük uğraşı içerisinde ve hayat en doğal haliyle sürüyor…

Otobüs durağında bekleyen bir amcaya adres soruyoruz! Önce epeyce tarif ediyor, bizim tam olarak anlayamadığımız görünce, mahcup bir edayla “İsterseniz sizi götüreyim” diyor. Arabamıza binerek, bizimle birlikte gideceğimiz adrese getirdikten sonra, sanki biz ona yardım etmişiz gibi, bize teşekkür ederek, yeniden bir dolmuşa binip, otobüs beklediği durağa dönüyor!...

Tevazu ve samimiyetin inkişaf ettiği, kemale erdiği Şanlıurfa’da, misafirperverlik, edep ve yardımlaşma duygusu zirvededir.

Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu sınırlarında neredeyse mini Dünya savaşının yaşandığını düşündüğümüzde, bölge insanının sıfır endişeyle, günlük hayatını devam ettirebilmesinin arka planında ne olabilir sorusu akla geliyor. Birkaç dost sohbetinin ardından cevabı buluyoruz. Bu rahatlık ve emniyet duygusunun ardında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sonsuz güven yatıyor. Kiminle sohbet etsem konu dönüp dolaşıp siyasete ve oradan da Cumhurbaşkanına geliyor. Söze başlamadan önce kendilerini tarif etme ihtiyacı duyuyor Şanlıurfalılar!

Öz şiveleriyle “Biz reisçiyek” diyerek söze girizgah yapıyorlar…

Ben Şanlıurfa’yı ziyaret ederken, Gazetemiz Güneydoğu Bölge Müdürü Mehmet Güngördü’de Batman’da idi. Sosyal medyasından paylaştığı bir notta “Saat 21:00 ve burada kuyumcular bile hala açık. Caddeler dolup taşıyor” diyerek durum tespiti yapıyordu.

Sınırımızda ülkelerin çoğunda iç savaşlar ve kargaşalar yaşanırken, ülke insanının bu kadar rahat ve güven içerisinde yaşayabilmesinin yegane sebebi, elbette başta Sayın Cumhurbaşkanımızın varlığına olan güven duygusu ve hükümetin uyguladığı dirayetli politikaların sonucudur.

Avrupa’nın herhangi bir şehrinde, bıçaklı bir saldırgan eylem yapsa, günlerce olağanüstü hal ilan edilip, halk evlerine hapsedilirken, Türkiye’nin sınırlarında savaşlar yaşanırken bu denli güven içerisinde yaşaması, bölge gerçeklerini de göz önünde bulundurduğumuzda, Türkiye’nin Dünyanın en güvenli ülkesi olduğunun en net göstergesidir.

Batılılar tarafından yapılan tüm olumsuz algılar, savaş sınırlarına en yakın Türk şehirlerini gezdiğiniz de boşa çıkıyor! Sırıtıyor ve kabak gibi görünüyor!

Batı ülkeleri, 200 yıldan bu yana uydurduğu yalanların içerisinde boğulmaktadır! İslam medeniyetini “Barbarlık” olarak lanse ederek, Müslümanları “Terörist” ilan ederek türlü tezgahlar ve oyunlar sergilediler. Ne ki, tüm bunların altının boş olduğunu ve kuru bir iftiradan mütevellit olduğunu, bu bölgedeki şehirleri gezdiğinizde net şekilde görüyorsunuz.

İslam coğrafyasının başına musallat ettiği lejyoner katiller sürüsü (Daeş v.b) bu toprakları terketmeye başladılar bile! Öldürmeye ve yok etmeye kodlanmış bu caniler, yakın bir gelecekte yine öldürmek, katletmek isteyeceklerdir. Bu topraklarda bunları yapabilecek zemin kalmadığını gördüklerinde, doğdukları yerlere, yani Avrupa’ya dönecek ve öldürmeye orada devam edeceklerdir. Bu batının kaçınılmaz gerçeğidir. Zira ”Zulüm ile abad olanın, akibeti berbad” olur…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.