Türkiye Suriye’de ikinci Kuzey Irak oyununa gelmemelidir

Baş döndüren diplomasi yaşanıyor. Bir haftadır öyle hızlı gelişmeler ve görüşmelere şahit oluyoruz ki takip etmek çok zor. Afrin’de yaşanan ve birinci ayını dolduran harekat bile görüşme trafiklerinin yoğunluğu ile gölgede kaldı.

Türkiye için yaşam-ölüm arasındaki mücadele olan Afrin harekatı ABD ve Batı için ise emperyalist emellerin devamı niteliğini taşıyor. Duruma bakın ki her seferinde ifade ettiğimiz 100 yıl öncesinin oyununun içinde yine kurtlar sofrasında paylaşımımızı önlemeye çalışıyoruz.

Karşımızda yerli unsurlar değil 11 bin km, 5 bin km, 4 bin km ötedeki ülkeler ve milletler var. Biz yaşam ve var olma mücadelesi vermek zorunda kalıyoruz. Onlar ise bizleri bitirme ve parçalama mücadelesi. Acı olanda 100 yıl önce Ermeni-Rum, Yahudi gibi gayri müslim unsurlar ile İngilizlerin 2-3 yüz yılda geliştirdikleri Vahabi Arapları karşımıza dikmişlerdi. Başarılı oldular. Bir İmparatorluğu parçaladılar. Haçlı seferleri ile gerçekleştiremediklerini kaşıdıkları yerli unsurlar eliyle hayata geçirdiler. Dini hassasiyetleri dejenere ederek adeta İslam’ın kalbine yerleştiler.

Bugün kabul etseniz de etmeseniz de Arap yarım adası Batılı emperyalistlerin asker olarak olmasa bile etki işgali altındadır. Bölgede yaşanan sıkıntı ise Batı’nın kendi içindeki güç mücadelesinden başkası değildir. Suudi Arabistan-BAE-Bahreyn-Yemen-Mısır-Katar olayları.

Şimdi de 100 yıldır uğraşları sonucu her şeyimizle ortak olduğumuz ve nüfusumuzun en az yüzde 30 ile akrabalık yüzde 70 ile de hısımlık bağları bulunan Sünni Kürtleri kaynak olarak kullandıkları unsurları karşımıza diktiler.

Birinci Körfez savaşı ile güvenlik endişesi nedeniyle 36-32. Paralel güvenlik koridorunu karşımıza çıkaran ABD’nin bizlere Saddam’ı bahane gösterip tuzakların büyüğünü bize kurduğunu geç anladık. Hiçbir zaman unutulmamalıdır. Milyon dolarlar harcanılan yerden milyar dolarlar, milyar dolarlar harcanan yerden trilyon dolarlar kazanılmayacak ise bir ülke niye harcama yapsın ki? Her zaman büyük hedef görülmeden küçük işlerle ancak boşluk doldurulur.

İngiltere 100 yıl önce bölgemizde Ermeni, Rum, Yahudi gibi gayri Müslimler ve Vahabi Araplarla bizi vurmuştu. Şimdi ABD yaralı kalan yanımızı da Kürtlerle vurmanın peşine düştü. Bu yolda içimizde PKK’yı dışımızda Kuzey Irak Kürtlerini kullanıyor. Yarın güçlü bir şekilde Sünni-Alevi unsurları kaşımayacağının garantisi yok.

ABD bizim derenin taşı ile bizim kuşları vurmayı alışmış durumda.

ABD yetkilileri ile yapılan görüşmelerin içeriğini bilmiyoruz. Fakat sızan bilgilere bakılırsa aynen Kuzey Irak’ta Kürtlerle oynadığı oyunu ısrarla Suriye’de de oynamak istiyor. Türkiye’ye sadece içimizdeki Kürt unsurlarla oynamama garantisi vermek istiyor. Aynı ABD Çekiç Güç oyununu şimdi Afrin Harekatı ile sıkıntıya girdiği Suriye’de oynamak istiyor. Milli Savunma Bakanlarının görüşmesinde ortaya çıkan fikriyat çok önemli. Tıpkı Çekiç Güç’le beslediği PKK’yı Türkiye sıkıştırdığında Kuzey Irak’ta Barzani ile göstermelik savaştırdığı gibi. Aynı oyunu Suriye’de YPG-PYD ile PKK arasında göstermelik mücadele ile oynatarak gözümüzü boyayacak.

Hep diyoruz. ABD’nin niyeti bellidir. Bu hedefini PYD-YPG ve PKK unsurları veya DEAŞ bahanesi ile gerçekleştirecek. Çekiç Güç’le 36-32. Paralel de Irak’ta gerçekleştirdiği Enerji Koridoru’nun devamını Suriye’de YPG-PYD ile kurmak istiyor. PKK’yı YPG-PYD ile savaştırmak önemli değil. Hedeflerine ulaşmaları halinde zaten Kürtleri mümkün olduğu kadarı ile imha edecekler. Bugün için Kürtler ateşi elle tutmamaları için bir maşa. Yarın ihtiyaç kalmayınca atılacak. Akdeniz’e ulaşacak enerji koridorunu açmak için her yolun mubah olduğu böylece ortaya çıkıyor.

Halen televizyonlarda ve köşe yazılarında milleti enayi yerine koyup PYD-YPG-PKK ilişkilerini tartışanların ABD’ye hizmetten başka bir şey yapmadıklarını düşünüyorum. ABD Çekiç-Güç’ten bu yana PKK’ya her türlü yardımı yapmaktadır. Bugün PKK ABD için YPG’den önce gelir. Çünkü ABD’nin bundan sonra ki en önemli amacı Güneydoğu’daki petrol kaynaklarının ötesinde Doğu ve Güneydoğu’daki su kaynaklarına sahip olmaktır. Bu kaynakların fizibilitelerini yapmıştır. PKK’yı gelecek dönem içinde buralarda kullanacaktır.

Buradan bütün milli ve yerli unsurlara seslenmekte yarar vardır. Afrin Harekatı öyle veya böyle ABD’nin ve Batı’nın hiç beklemediği şekilde ve yöntemlerle Münbiç, Kobani ve hatta Kuzey Irak’ta tamamlanmalıdır. Yerli ve yerel unsurlarla hem akrabalık hem hısımlık  hem de din kardeşliği üzerinden, her şey den öte bu topraklarda asırlardır birlikte yaşama hukuku üzerinden hareket edilerek bu problemler çözülmelidir. ABD’nin veya Batı’nın aşırı muhatap alınarak bulunacak her türlü çözüm bizleri 50-100 yıllığına daha problemlerle karşı karşıya kalmaktan başka sonuçlara götürmeyecektir.

Zaten asırlardır birlikte yaşamalarına rağmen kendi toplumsal bütünlüğünü sağlayamayan devletlerin boyunduruktan kurtulması imkanı olamaz. ABD ve Batı’ya vereceğimiz tavizlerin ve göstereceğimiz müsamahanın yarısını yerel ve yerli unsurlara göstermek birçok şeyi halledecektir.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alper Alihan 2018-02-18 10:41:33

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devletini parçaladılar sınırları istedikleri gibi de çizdiler. Sadece sınırlarımı çizdiler birlikte yaşayan insanları coğrafi etnik mezhep olarakda çizdiler ve böldüler. Mesela Irak da o kadar komik bölünme varki. Kürtler, sünniler ve Şiiler. Kürtler etnik Şiiler ve sünniler mezhep. Sünniler ve Şiiler de hangi etnik kökenler var Arabları ve Türkmenleri mezhep olarak bölerek kimliksiz haline getirirken Kürtlere etnik kimlikle birleştirirken diğerlerini mezhep ayrımcılığı ile Arap ve Türkmen kimlikleri parçalara ayırdılar. Kürtler in hepsi sünniler den mi yoksa Şii Kürtler nereye kayboldu. Böl Parçala yönet formülü sayesinde etnik ve mezhepler ile ortadoğu da kan ve gözyaşları devam ediyor

Avatar
Hüseyin zavalsız 2018-02-18 10:49:36

Yazarımızın kalemine ve gönlüne sağlık Allah'tan Sayın Erdoğan gibi bir liderimiz var ilmi siyasetiyle bu işin üstesinden İnşAllah gelecektir Bu yaşanan gelişmeleri özellikle İslam ülkelerinde iyi anlatılması gerekir burada bu ülkedeki büyükelçiliklerimize büyük görevler düşmekte Tabii ki bizlere de bu gelişmeler yaşanırken maalesef CHP ülkesini ve milletinin yanında olacağına ABD ve batının çıkarlarına hizmet etmekte yazarımızın bahsettiği gibi ABD'nin oyalama taktiği ne gelmeyeceğiz Allah ülkemizin ve askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun Allah'ım Zeytindalı operasyonunda Muzaffer eylesin Allah'ım İslam ülkelerinin birleşmelerini nasip etsin Selam ve dua ile hayırlı günler