Evet, çok büyük bir badireden geçiyoruz. Varlık yokluk savaşı yaşıyoruz. 3. Dünya savaşının tam ortasındayız. Hatta düşmanların bütün namluları bize çevrilmiş. Bu savaş sadece silahlı değil, hayatın bütün alanlarını kapsamaktadır. Sosyal, kültürel, dini, insani, sosyolojik, psikolojik, her türlü algı silahları ile devam ediyor. İç politika, dış politika alanları da dâhil.

Yazdıklarımıza bakıp karamsarlığa sürüklemek değil amacım. Tam tersi topyekûn savaşa rağmen ayakta kalan, varlık savaşını zafere doğru götüren bir Türkiye var karşımızda. Türkiye’nin kazanacağı savaş sonrası, kuşkusuz bu sefer bizi kuşatanlar ‘varlık-yokluk’ tehlikesine girecek. Biraz da bize saldırıların perde arkasında bu gerçek var. Bizim varlığımızı bir başkaları varlıklarına tehlike görüyor. Bizim açımızdan değil bu. Çünkü emperyalist güç odaklarının beslenme kaynağı vampirler gibi kandır. Kaynaklar kesildiğinde ayakta duracak halleri kalmayacaktır. Onun içindir son 20 yıldır dünyayı ateşe vermelerinin nedeni. Gelecek kaygısıdır. Ayakta kalma kaygısıdır. Fakat korkunun ecele faydası olmayacaktır. Mukadder son mutlaka gelecektir. Bugün yaptıkları pervasızca davranışlar onu göstermektedir.

Hatırlayacaklarınız olacaktır. 20 Yıl önce bu sıralarda ABD’de bir kitap yayınlandı. ‘Büyük Satranç Tahtası’ ismi ile. ABD’nin önemli stratejistlerinden ve geçtiğimiz aylarda ölen Brezenski’nin kaleme aldığı kitap. Okuduğum o kitapta unutmadığım bir kanaat vardır Brezenski’nin. Derki;”ABD’nin dünya lideri olması bu dünyanın tabiatına aykırıdır. Eninde sonunda ABD dünya liderliğini kaybedecektir. İşte o zaman ABD nasıl ayakta kalacağını şimdiden belirlemelidir” der. Bugün ABD’nin telaşı işte Brezenski’nin tespit ettiği bu gerçektir. Ayakta kalabilmenin ayak oyunlarıdır. Dünyanın önemli yerlerinde gücünü elde tutmak istemesinin telaşıdır. Fütursuzca davranışı ondandır. Aslında ABD’nin telaşla yaptığı her fütursuzluk ömrünü kısaltmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Yazının başlığında Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu izah ederken çokta iç açıcı tablo koymadık. Fakat Türkiye’nin en büyük avantajı artık içinde bulunduğu durumdan haberdar. Başını deve kuşu gibi kuma gömmüyor. İçinde olup bitenlerden, çevresinde olup bitenlerden hatta dünya da olup bitenlerden hem haberdar, hem de ciddi derecede müdahil.

Son 15-20 gündür Türkiye’nin başına örülmeye çalışılan çorapları yazmaya çalışıyoruz. Eskiden Türkiye’nin başına örülecek çorapları pek kimse bilmezdi. Bilenlerde korkudan seslerini çıkaramazlardı. Şimdi öyle mi? Artık bu millete, bu devlete, bu ülkeye örülmek istenen çorapların daha ipleri hazırlanırken haberdar olunuyor. Devlet içinde halen aşırı derecede piyonlar cirit atıyor. Devletin hücrelerine kadar yerleşen parazitler var. Genlerine sadece menfaat ve çıkar işleyen geleneksel yapılar var. Örülen çorapları görmezden gelen kritik noktada kadrolar var. Ama buna karşı duyarlı yapılar, duyarlı toplum katmanları var.

Geçenlerde bir dostumla konuşurken enteresan bir bilgi verdi. Facebook’un merkezi ABD. Biliyorsunuz. ABD bu sosyal medya sayesinde bütün ülkeleri eş zamanlı analiz etme imkânına sahip. İşte o dostumun verdiği bilgiye göre Facebook verilerine göre Türkiye’de halk dünyanın en aktif ve en hareketli ülkesi durumunda. Yani millet her şeyi görüyor, her şeyi değerlendiriyor. Ve gelişen olaylar karşısında tavır koyabiliyor. Bu nedenle son 15-20 gündür kulislere yansıyan yeni darbe ve kaos planlarının hayata geçme imkânı sıfırdır.

Salı günü Meclis’te grupları takip ettim. Memleketim Bigadiç’ten gelen muhtarlarla Meclis’te buluştuk. Son üç gündür de Ankara dışındayım. Önce Bursa’da Kanal 16 TV’de programa katıldım. Oradan Memlekete Bigadiç’e geçtim. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun ‘Sabah Namazı’ buluşmasına katıldım. Bigadiç ve Sındırgı’da genişletilmiş ilçe teşkilat toplantılarına katıldık. Facebook’un verilerinde görüldüğü gibi toplumun dinamikliği artmış. Sadece bir kesim bir toplumsal katman değil, bütün alanlarda hareketliliğin arttığı görülüyor.

Bu yazıyı kaleme aldığım sırada Türkiye’nin ortaya koyduğu kararlılık sonucu ABD ve NATO Suriye’de geri adım atmanın peşindeydi. ABD resmen PYD ve PKK’yı sıkıştığı yerde satıyordu.

Sonuç olarak toplumsal dinamikler hareket ettikçe Türkiye içinde bulunduğu, çevresinde yaşanan bütün olumsuzları aşacaktır. Artık Türkiye uyanmıştır. Bir daha da uyutacak durum yoktur. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak CHP’nin bile itiraz etmeyecek durumda kalacağı ‘Milli mutabakat’ hamleleri ile geleceğe daha umutla bakılacaktır.

Cuma’nın hayrı üzerinize olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2018-01-19 00:24:00

AK parti ilmi siyasetiyle Bu işin üstesinden gelecektir inşAllah. Sayın Erdoğan liderliğinde ki Türkiye nerde Müslüman nerde Mazlum varsa orda onların sesi ve kulağı olmaktadır sürekli TURKiYE mız ve Liderimiz Sayın Erdoğan hayır dua almaktadır. Ümmetin davasına sahip çıkan bir liderdir. Liderimizin dediği gibi TURKiYE, TURKiYE den ibaret değildir. ABD ve Batı napıyor git Gide zalimlesiyor. Eninde sonunda zalimler kaybedecektir. Bunu kendileride bilmektedir.Hayirli cumalar

banner624