Dünya’da ve Türkiye’de müthiş bir satranç oyunu oynanıyor. Bugün için satranç tahtasının bulunduğu yerin adı Türkiye. Türkiye’nin çevresi. Osmanlı coğrafyası. Nasıl ki Yüz yıldır Osmanlı’nın dağılması ile sükûneti kaybolduysa bölge coğrafyası ancak tamamen yerli unsurların etkin olduğu yeni bir sistemle kargaşadan, çatışmadan savaşlardan kurtulacaktır.

Kavganın adı bellidir. Kavga İslam Coğrafyası sömürü sisteminin devam etmesi için tezgâhlanan oyunlardır. Petroldür, enerjidir. Bunlara sahip olmanın kavgasıdır. Kavga sadece petrol gaz değil, ticaret yolları kavgasıdır. Kavga su kavgasıdır. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren budur. Ortadoğu sömürünün tam manası ile yapılabilmesi için ıssızlaştırılmaktadır.

Ortadoğu’da kim vardır? Ortadoğu’da kimlerin olması istenmemektedir? Ortadoğu’da her şey açık, ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Ortadoğu’da dövüştüğünü gördüklerinin aslında seviştiğini, seviştiğini zannettiklerinizin dövüştüğünü sonradan fark edersiniz. Müthiş bir oyunculuk yeteneği sergilenmektedir.

ABD’nin Ortadoğu’da Türkiye’ye karşı hasmane olarak dozunu artırarak beslediği düşmanlığı artık gizlenecek bir boyutu çoktan aştı. İngiltere’nin Almanya’nın bugünlerde neler yaptığını, Fransa’nın Hollanda’nın neler oynadığını ben bilmiyorum. Ama Kuzey Irak referandumu ile birçok taş yerinden oynadı. ABD ve İsrail’in kapıldıkları hülyalar açısından müthiş bir fırsat doğurduğu görülse de kazın ayağının öyle olmadığı görülüyor.

Ortadoğu ve dünyada kurgulanan oyunlar eskiden çok geç okunurdu. Şimdi hamle hamle takip edilip, karşı oyunları kurmak zor değil. Son zamanlarda Türkiye üzerine oynanan oyunlar hem toplum tarafından hem de devlet tarafından çok önceden okunabiliyor. Sınır savunması konumundaki Türkiye 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu stratejisini tamamen değiştirdi. ABD destekli hendek kalkışmasını akamete uğratarak iç bünyesinde ki çatışma alanını artık dışarıya kaydırdı. El Bab’a, Cerablus’a girmesi ile de Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra da ilk kez sınır ötesine kalıcı olarak girdi. Şimdilerde İdlip harekâtı ile ikinci önemli hamlesini yapıyor. Bu arada devlet adına verilen vazife ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin yeni plakalar ilave eden çıkışı ayrı bir hamle olarak algılanmalıdır. Türkiye resmen güneyinde ABD’nin oluşturmak istediği hattı yarmıştır. Fakat Türkiye Ortadoğu’dan ibaret değildir. Türkiye’nin Balkanlar, Kafkaslar, Akdeniz gibi önemli strateji alanları vardır. Önümüzdeki günlerde ABD’nin Ortadoğu’da amaçladığı hedeflerine karşı Türkiye’nin attığı stratejik adımları akamete uğratmak için farklı oyunlar devreye konulacaktır.

Rusya’nın Ukrayna ile oyalanması, Türkiye’nin ise hem Kıbrıs ile hem de Balkanlar ile oyalanmasına neden olacak tezgâhlar kurulmuştur. Uzun süredir devam eden bu tezgâhların Türkiye’nin Irak ve Suriye konusunda yaptığı hamleleri boşa çıkarmak için devreye koymaya hazırlanılıyor.

Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde yoğunlaşan dış temasları Türkiye’nin kendisine karşı kurulan bütün tuzakları çok iyi gördüğünü ve bu tuzakları bertarafa yönelik olduğu görülmektedir. Başarı durumu ne olur bilmem ama özellikle Ukrayna ve Sırbistan ziyaretleri son zamanlar ABD kaynaklı ciddi silahlandırılan Sırp yapılarına karşı önemli bir hamledir. Kıbrıs’ta İsrail’in gaz ve petrol imtiyaz oldubittisinin de gündeme taşınarak Türkiye’nin farklı bir uğraş alanına da çekilmek istendiği söz konusu. 

Anlayacağınız dünyada ve Ortadoğu’da müthiş bir satranç oyunu sergileniyor. Türkiye bu oyunu iyi okuyor. Attığı adımlar önemli. 1998 yılında Zbigniew Brzezinski’nin kaleme aldığı ‘Büyük Satranç Tahtası’ kitabında ortaya koyduğu öngörüler tek tek çıkıyor. Tek ayrıntı hariç. Brzezinski Türkiye’yi aktif ve etkin devletlerarasında saymıyordu. İran’a bu konuda daha büyük önem veriyordu. Brzezinski’nin en önemli öngörüsü ABD’nin dünya liderliğini eninde sonunda kaybedeceğiydi. Evet, o öngörüsü sadece İran-Rusya-Türkiye troykası karşısında üç günde gerçeklşeti. Kurduğu oyunlara karşı rakiplerinden yeni hamleler peş peşe geliyor. Türkiye ABD’nin Kafkaslar ve Balkanlar ile Akdeniz’de devreye koyacağı yeni oyunları da boşa çıkarması halinde daha da güçlenecektir.

Son bir cümle ABD’nin tutuklanan konsolosluk görevlilerine karşı takındığı vize tavrı çaresizliklerini ortaya koyması açısından önemli bir gösterge. Fakat ABD izlediği politikalar konusunda çok kaba yol izliyor. Önümüzdeki günlerde hızını alamayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında tutuklama kararı hamlesine yeltenirse şaşırmayın.

Cuma’nın hayrı üzerinize olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624