Euler Hermes dünya çapında 43 ülkeyi kapsayan Küresel İflas Endeksi’ni açıkladı.

Rapora göre; küresel olarak iflaslarda 2017 yılında yüzde 1’lik artış gerçekleşti. Küresel iflaslarda bu yıl için ise yüzde 1 oranında düşüş bekleniyor.

Türkiye’deki iflaslarda ise 2018 yılında yüzde 4’lük bir düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Çin yüzde 10, İngiltere ve Fas yüzde 8, Romanya yüzde 7 ve Polonya yüzde 5 ile 2018’de iflaslarda en şiddetli artışı yaşayacak ülkeler arasında yer alıyor.

2017 yılında 50 milyon Euro üzeri cirosu olan şirketlerin iflası yüzde 27 arttı. Bu durum tedarikçiler için domino etkisi yaratabilir.

Küresel çapta, 2017 yılında iflaslardaki düşüş eğilimi durdu (+%1). Bunda; Asya’da iflaslardaki yeniden artış ve Rusya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde devam eden zorluklar etkili oldu.

2018 yılında iyileşen büyüme ivmesi şirketler için iflaslar anlamında olumlu olacaktır (-%1). İflaslar, ülkelerin çoğunda azalacak veya stabilize olacak.

2018 yılında iflasların frekansı azalacak olsa da bu durum şirketler genelinde eşit seyretmeyecek. 50 milyon EUR üzeri ciro yapan şirketler bazında gerçekleşen büyük çaplı iflaslar bu tip iflasların 2017 yılında her çeyrek arttığını gösteriyor.

2017 yılı için toplam iflas sayısı 57 adet artarak 321 şirkete çıktı. Bu şirketlerin toplam cirosu ise 104 milyar Euro ile 2016 yılındaki aynı toplama göre 10 milyar EUR’lik keskin bir artış gösterdi.

Asya’nın yanı sıra Rusya ve Brezilya gibi gelişen pazarlardaki iflaslardaki iyileşme eğilimi 2017 yılında yüzde 1’lik artış ile sekteye uğradı. Ancak bu yıl küresel iflas oranlarında yüzde 1’lik düşüş bekleniyor.

2017 yılında iflasların yüzde 35 oranında ciddi artış sergilediği Çin’de 2018 yılında da (üst üste beşinci kez) yüzde 10’luk artış bekleniyor. Ülke, aynı zamanda dünya çapında iflas sayısındaki artışın en yüksek olduğu yer olacak. Öte yandan Çin’in büyüme hızındaki yavaşlama sebebiyle tüm Asya Bölgesi’ndeki iflaslarda da artış bekleniyor.

Brexit’le ilgili belirsizlikler nedeniyle ithalatçılar ve tüketiciler, artan girdi maliyetleri ve daha güçsüz yerel para biriminden etkileniyor. 2018 yılı için İngiltere’deki iflaslarda yüzde 8 oranında artış tahmin ediliyor. İngiltere, ekonomik toparlanma ve destekleyici para politikası koşulları sayesinde iflaslarda düşüş ya da stabilizasyon yaşanan Batı Avrupa’daki ülkelerin dışında kalıyor.

Büyüme ve ticaret yükselişe geçse de her geçen gün daha fazla sektör büyük çaplı iflaslara maruz kalıyor. Hizmet, perakende, tarımsal gıda ve inşaat sektörü başta olmak üzere büyük çaplı iflaslar 2017 yılında yüzde 21 oranında artış gösterdi.

Rekabet hizmet sektörü, dijital yıkım perakende, emtia fiyatları tarımsal gıda, borçluluk oranları inşaat ve fazla kapasite metal sektörü için başlıca tehditler arasında yer alıyor.

Kuzey Amerika ve Avrupa’daki birkaç vaka dışında enerji sektörü büyük çaplı iflasların azaldığı tek sektör.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.