Bu nasıl bir haftaydı anlayamadık! Dolardaki dalgalanma, siyasetteki sıcak gündem derken bugüne geldik. Bu yoğunluk içerisinde ekonomi kadar konuşulan bir başka konu ise üniversite tercihleri oldu. Bilindiği üzere 2 milyonun üzerinde aday üniversiteli olabilmek için 7 - 14 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak. TYT puanı 150’nin altında olanlar tercih yapamayacak; maksimum tercih sayısı ise 24 olacak. Kimi devlet istiyor, kimi vakıf… Bu dönem adayların sürprizlerle karşılaşma ihtimali de yüksek. Bilindiği üzere YGS - LYS sistemi yerini YKS’ye bıraktı. Dolayısıyla adaylar bir önceki yıla göre tercih yapamayacak. Özellikle vakıf üniversiteleri tarafından kurulan tercih merkezleri adayların imdadına koştu.

Bana internetten ulaşan adaylar tercihlerini soruyorlar. Dilim döndüğünce cevaplamaya çalışıyorum sorularını… Temmuz itibariyle üniversite reklamları bombardıman halinde yayınlandı. Billboardlarda, radyolarda, televizyonlarda, gazetelerde, dergilerde hep reklam hep reklam… Vakıf üniversitelerinin reklamlarına mutlaka denk gelmişsinizdir. Hatta bazılarını ilk defa duydum. Öyle bir tablo çiziliyor, öyle görüntüler kullanılıyor ki içini, eğitimini bilmeseniz gerçekten kanacak, aldanacaksınız. Hatta o üniversite tercih edilince işsiz kalma sorunu bile olmayacak!  Ne yazık ki başta canım cinim, sonrası ise fiyasko...

Bu dönem medyada çok fazla yer buldu üniversiteler. Tercih döneminde birçok program yapıldı. Bu programlardan en dikkat çekeni Çin Devlet Radyosu olarak Türk medyasına giriş yapan CRI Türk FM’de yayınlanan Akademik Bakış oldu. Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun sunduğu program tercih yapacak adaylara ışık tuttu. Özellikle seçkin üniversite rektörlerinin katıldığı programda kıymetli hocalar kurumlarını tanıtma imkânına sahip oldu. Hepsinin iddiası büyük, imkânları kendine özgü ve tabii ki tercih edeceklere vaatleri var. Kimisi kampüsüne güveniyor, kimisi eğitim kadrosuna, kimisi ise köklü geçmişine…

“En iyi üniversite hangisi?” sorusuna net bir cevap vermek, diğer üniversitelere, akademik kadrolara ve kurumlara emek verenlere büyük haksızlık olur. Ancak medyada bu durumu açık bir şekilde görebiliyoruz. Buradaki temel gaye adayları doğru yönlendirmek ve tercihlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirecek bilgiyi vermek olmalıdır. Bir üniversitenin her alanda başarılı olması gibi bir şart söz konusu değildir. Kimi tıpta iyidir, kimi hukukta; kimi güzel sanatlarda bir numaradır, kimi spor bilimlerinde…

Bunlar artılar tabii... Bir de olaya eleştirel bir açıdan yaklaşalım. Türkiye’nin vakıf üniversitesi gerçeği var. Vakıf üniversitesi başka, özel üniversite başka… İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu bu noktada isyan ediyor. Hoca gerçekten haklı, hem de çok haklı! Yaşar hoca günümüzde vakıf üniversitelerin amaçlarından saptığını belirtiyor ve yarı kamusal niteliğin kaybolmaması gerektiğini vurguluyor. “Öğrenciler asla müşteri değildir” sözüyle de vakıf üniversitelerinin gerçek misyonunu bir kez daha hatırlatıyor. Hatta vakıf üniversiteleri arasında eğitim ücreti en düşük kurum olduğunu vurguluyor.

Meslek yüksekokulundan dönüşen ve kısa bir sürede önemli bir ivme yakalayan Beykoz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Baki Aksu’nun açıkladığı “özgün eğitim modeli” ise Türkiye’nin geleceği açısından oldukça önemli. Öğrencilerin en az bir dönemini kendi alanlarında faaliyet gösteren bir işyerinde geçirecek olması uygulama sorununu ortadan kaldıracak ve üniversiteyi teorik zemininden uzaklaştıracaktır. Bu arada üniversitenin Dijital Oyun Tasarımı bölümü benim bile dikkatimi çekti.

Kampüsüyle ön plana çıkan İstanbul Şehir Üniversitesi de vakıf üniversiteleri arasında oldukça iddialı durumda. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan hoca bir iletişimci olması sebebiyle öğrencilerle sürekli iç içe. Dragos kampüsünün öğrencilerin her türlü ihtiyacını sağlayacak akademik, sosyal ve sportif bir altyapıya sahip olduğunu ifade eden Peyami hoca kütüphanelerinde özel bir arşivin bulunduğunu belirtiyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın ise iki cümlesi aklımdan çıkmıyor. Nevzat hoca kampüs konusunda öğrencileri dinlediklerini ve yerleşkelerini şehir dışına taşımadıklarını belirtiyor; ayrıca NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nin öğrencilere yerinde öğrenim görme noktasında büyük imkân sağladığını ifade ediyor. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sermin Örnektekin de kurumu için oldukça emek sarf eden isimlerden. Sermin hoca da eğitim kadrosuna, lokasyonuna ve tabii ki üniversitenin en önemli birimi olan Plato Meslek Yüksek Okulu’nun uygulama imkânlarına vurgu yapıyor.

İstanbul Medipol Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi de reklamlarıyla ön plana çıkan kurumlar arasında. Özellikle İstanbul Medipol Üniversitesi geçtiğimiz yıllarda birincilerin tercihiydi. Tıp ve sağlık alanında muazzam bir teçhizata sahip Medipol Üniversitesi bakalım bu yıl da vakıf üniversiteleri arasındaki başarısını tekrarlayabilecek mi? Görüldüğü üzere en iyi üniversite diye bir şey yok! Var diyen haksızlık etmiş olur… Üniversiteyi iyi yapan biraz da öğrencisidir. Tercih döneminin bütün adaylar için hayırlı olmasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamza Güneş 2018-08-12 18:19:26

ben devletten yana kullanacağım tercihimi. Allah hayırlı etsin.

Avatar
Mustafa Kaya 2018-08-12 09:27:14

Devlet mi vakıf mı yazmalıyız? Bilemedik hocam

Avatar
Metin Türkmen 2018-08-12 09:53:03

ben de bi̇rkaç bölüm arasinda kaldi̇m. mutlaka dani̇şacağim.

Avatar
Ramazan Sontaş 2018-08-12 22:32:27

vakıf üniversiteleriy yaşar hocanın dediği gibi ayneen.

Avatar
Mustafa Ali Akdemir 2018-08-13 00:38:15

tıp ve sağlık yazacaktım isabet oldu :)

Avatar
Suat yazar 2018-08-13 08:29:43

Burs veren çok yer var. Kafam karıştı.

Avatar
Hüseyin BULUT 2018-08-13 10:32:29

kimseye haksızlık olmasın bence de en iyi üniversiteyi öğrencisi yapar

Avatar
kevser Taş 2018-08-13 16:10:51

çok güzel yazı hocam kaleminize sağlık

banner623

banner624