ÜMİTVAR olmak, yani bir çiçek gibi umut beslemek gönlün artması, ruhun bereketlenmesidir. Geleceğe hazırlanmaktır ümit, idealleri yüceltmek, ışığa yönelmektir. Ümitsiz insan, tükenişin simgesidir. Tükenişin yani zifiri karanlığın. En karamsar anlarda bile ümit kıvılcımı yanmalı yüreklerde, inanç çerağı parlatılmalı zihinlerde, sabır koru eşelenmelidir her daim. Bu yüzden insanımıza göre, “Çıkmamış canda ümit vardır.” Hatta “Allah'tan ümit kesmek küfürdür.” denilmiştir. Bu kutlu ve muştulu sözler, uyanışı çabuklaştırmış, dirilişi çoğaltmış ve insanların ayağa kalkışını devamlı olarak sağlamıştır.

 

Şükür dolu bekleyişler

Büyük zaferler ümitlerle kazanılmıştır. En ağır hastalıklar, yine umutlu ve şükürlü bekleyişlerin ardından mağlup edilmiştir. Ümitvar olanlar, her vakit kazananlardır. İnancını yitirmeyenler, Allah'tan ümit kesmeyenlerdir. İstanbul bu azim ve gözüpeklilik ile fethedilmiştir. Çanakkale destanı bu irade ile yazılmıştır. İstiklâl Harbi'nde yedi düvel düşmanla mücadele eden milletimiz, bu iman ile ‘istilacı batı'yı püskürtmüştür. Ve 15 Temmuz Zaferi, bu azim, irade, ceht, sebat, kararlılık, cesaret ve kuvvetli iman ile kazanılmıştır.

 

Umudunuzu yitirmeyin

Zarif şairler, derin âlimler, büyük kâşifler, kudretli padişahlar, başarılı işadamları, muzaffer komutanlar hep ümitvarlardan çıkmıştır. Umudunu yitiren benliğini de kaybeder. Sorumluluk sahibi olanların umutsuz durmaya hakları yoktur. Çünkü onlar yol açıcılar, önden giden atlılar, akıncılardır. Onlar, kararan gecelerin sabahlarının erken olacağı idrakinde olanlardır. Rahmetli şair Halil Soyuer'in, Türk Edebiyatı dergisinin Şubat 1995 tarihli sayısında çıkan “Umut” şiirini okuyorum. Şöyle başlıyor şairimiz: “Kış umuttur, umuttur yaz; / Gök umuttur, yer umuttur. / Dolgun başak, olgun meyva / Gelen yağmur, kar umuttur. / Hallerinde etme kusur / Kör nefsine olma esir / Yerde hasır, elde nasır / Her yürekte sır umuttur.”

 

Toplumu ayakta tutan güçler

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı'nın düzenlediği programlar topluma moral aşılıyor. Son üç tanesini takip ettim. Mustafa Yazgan, Üstün İnanç ve Mehmed Âkif'in torunu Selma Argon'u dinledim. Üçü de toplumu ayakta diri tutan gücün ümit ve iman olduğu konusunda müttefiktiler. Mehmed Âkif'in Safahat'ı, baştan sona akıl, umut ve inançtır. Yeri gelir okuyucuyu ikaz da eder milli şairimiz. Ama onu hiçbir zaman çaresiz, çözümsüz bırakmaz. Yaptığı tahlillerde, ‘Âsım'ın Nesli'ne mutlaka yol yordam gösterir. Safahat sadece bir şiir kitabı değil bir uyanış manzumesidir aynı zamanda. Halil Soyuer devam ediyor: “Meselende çözüm umut / Her gününde lâzım umut / Asmadaki üzüm umut /  Dal dal ayva, nar umuttur. / Tren kaçtı deme çoktan / Ne dilersen olur Haktan / Var'ın hazzı fazla yok'tan / Her ateşe kor umuttur.”

        

Ümit kuşakları bağlandı

Türkiye, dört koldan saldıran hain terör örgütleriyle mücadele ediyor. Dış güçler pusuya yatmış bekliyor. Bunlar doğru, ama bütün hesapları altüst eden en büyük Güç'ü, Rabbimizi unutamayız. En karamsar bildiğim bazı kişiler bile 15 Temmuz'dan sonra ümit kuşağını yeniden bellerine bağladılar. Azim/irade kaftanlarını sevinçle giydiler, dirayet kalpağını cesaretle başlarına geçirdiler. O umut kesilen, ‘teknoloji nesli' ve ‘bilgisayar kuşağı' denilen çocuklarımız, genç kızlarımız, delikanlılarımız, tanklara ve uçaklara direndiler ve kazandılar.

 

Hakikati göremeyenler

Bakıyorum da, karamsar konuşanların neredeyse tamamı, aziz ve mübarek milletimizden ümidini kesenlerdir. Güneşten gözleri kamaşanlar, hakkı/hakikati göremeyenlerdir. İnatlarıyla bataklığa saplananlardır. Cemil Meriç'in hürmet ettiği Bediüzzaman, bir asır önce müminlere şu müjdeyi veriyordu: “Ümitvar olunuz! Şu istikbal inkılabâtı içerisinde en gür sâdâ İslâm'ın sâdâsı olacaktır.” Halil Soyuer'in “Umut” şiirini çok sevdim. Son iki kıtasıyla bu yazımı tamamlamak isterim: “Şükredersen bulduğuna / Verdiğine aldığına / Alış veriş derler buna / Al umuttur, ver umuttur. / Uzunsa da geçer zor gün / Bir gün geniş olur dar gün / Bir umuttur gelen her gün / Her başlangıç bir umuttur.”

 

*****

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.