Ümmetin ajansı, Cihadın ve İslam’ın kalbi

98 yıl evvel, 6 Nisan 1920’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından 17 gün önce, ülkemizin yüz akı kurumlarından Anadolu Ajansı kuruldu. Son 3 asırdır madde planında sürekli yenilen Müslümanların toparlanışlarını, direnişlerini ve yeniden zafer günlerine dönme isteklerini öncelikle tüm İslam âlemine ve dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Anadolu Ajansı kuruluş genelgesinde de açıkça gördüğümüz üzere bir Cihad / Mücahede Bültenidir. Ne demek istediğimi daha açık bir biçimde anlatmak üzere, Mustafa Kemal’in, kuruluş genelgesini içeren acil kodlu telgrafının hem Osmanlı hem de günümüz Türkçesindeki hallerini tarihe kayıt düşmek bakımından aşağıda alıntılıyorum.

TAMİM
TELGRAF Ankara
Müstaceldir. 8/4/36

Kolordulara, Vilayetlere, Müstakil Livalara, Vilayat ve Elviye-i Müstakille Müdafaa-i Hukuk Heyet-i Merkeziyelerine, Müdafaa-i Milliye Heyet-i İdarelerine,

Kalbgah-ı İslam olan Merkez-i Saltanat-ı Osmaniye’nin, düşman işgaline geçmesi ve bütün vatan ve milletimizin en büyük tehlikeye maruz kalması neticesi olarak, bütün Rumeli ve Anadolu’nun giriştiği milli ve mukaddes mücahede esnasında, efrad-ı ümmetin dahili ve harici en sahih havadis ile tenviri ihtiyaç-ı mübremi nazarı dikkat ve ehemmiyete alınmış ve binnetice burada en salahiyyetdar zevattan mürekkep bir heyet-i mahsusa idaresinde ve (Anadolu Ajansı) unvanı altında bir müessese vücuda gelmiştir.
(Anadolu Ajansı)nın en seri vesait ile vereceği havadis ve malumat esasen Heyet-i Temsiliyemizin menabii asliyye ve mevsakası mahasalı olacağı cihetle, bu ajans tebligatının oraca ve ezcümle Müdafaa-i Hukuk Teşkilatımızca dahi memer-ü mecma olan yerlere talikı, tab ve teksiri ile tevzii ve hatta nahiye ve köylere kadar isali yolunda mümkün olduğu kadar fazla intişar eyleyebilmesi için tertibat-ı müstacele alınması ve neticeden malumat itası ehemmiyetle rica olunur.

20nci Kolorduya, Ankara Vilayetine, Heyet-i Merkeziyeye ve Mebusan Heyetine de tahriren tebliğ olunacaktır.
Heyet-i Temsiliye namına,
Mustafa Kemal

Günümüz Türkçesindeki Hali
İslam dünyasının kalbi olan Osmanlı Saltanat Merkezi’nin düşman işgali altına girmesi, vatan ve milletimizin büyük tehlike ile karşı karşıya kalması sonucu bütün Rumeli ve Anadolu’nun giriştiği mukaddes mücahede / cihad sırasında ümmetin en doğru iç ve dış haberlerle aydınlatılması ihtiyacının zorunluluk kazanması önemle dikkate alınmış ve burada en yetkili kişilerden oluşan bir özel kurul yönetiminde, Anadolu Ajansı adı altında bir kurum kurulmuştur.


Anadolu Ajansı’nın en hızlı araçlarla vereceği haber ve bilgilerin, Heyet-i Tem

siliyemizin temel kaynaklarına, belge ve değerlendirmelerine dayanacağı dikkate alınarak, Ajans bültenlerinin özellikle Müdafaa-i Hukuk Teşkilatımız tarafından topluca görülebilecek yerlere asılması, çoğaltılması ve dağıtılması, hatta nahiye ve köylere kadar ulaştırılması yolunda mümkün olduğunca fazla yayılması için acilen örgütlenilmesi, gerekli önlemlerin alınması ve sonuçtan bilgi verilmesi önemle rica olunur.”

Son günlerin çok popüler bir tabiri ile: Görüyorsunuz, mükemmel, anlatmaya gerek yok!

Asil ve şerefli milletimizin İslam yurtlarını işgal eden sömürgeci katil sürülerine ve yedi düvele karşı başlattığı büyük cihadı önce ümmete sonra da tüm dünyaya en doğru bir biçimde duyurmak maksadı ile kurulan Anadolu Ajansı’nın kuruluş genelgesinin ilk kelimesi “İSLAM” ve içinde ÜMMET ve MÜCAHEDE ifadelerinin altı çiziliyor, İstanbul’un İslam aleminin KALBGAH’ı yani CANEVİ olduğu belirtiliyor.

Bu geçen 98 yıl içinde maalesef İslam âleminin durumunda pek büyük bir değişiklik olmadığı gibi yer yer kötüleşmeler olmuştur. 98 yıl evvel bugünlerde yine İslam âleminin son kalesi ve yegâne ümidi olan Türkiye, liderimizin ve ekibinin cansiperane mücadelesi ile ümmetin ve insanlığın kurtuluşuna bir işaret fişeği atıyor. Anadolu Ajansı da, tıpkı o gün olduğu gibi bugün, daha büyük bir gayret ve gelişmiş imkânlarla dünyanın önde gelen uluslararası ajansları arasında yerini alıyor. Çok tecrübeli ve yetkin bir yönetim ve kadro ile her geçen gün gelişiyor büyüyor. 98 yıl evvel, birkaç fedakâr muhabir ile çıkılan yolda, 13 dilde yayın yapılan devasa bir yapıya dönüşüyor. Dünyanın en çok konuşulan dillerinde her gün 2000’e yakın haber üretimi ile hem Anadolu’nun / Türkiye’nin sesini ve mücahedesini dünyaya duyuruyor, hem dünyada olup bitenleri en doğru biçimde milletimize iletiyor. Bir yandan ülkemize ve Müslümanlara yönelik karalama kampanyalarına, İslamofobik yaklaşımlara siper olurken diğer yandan da dünya kamuoyuna ülkemiz ve ümmetimiz ile ilgili doğru haberleri iletiyor.

Yazımın başında da ifade ettiğim gibi, yüz akımız, medar-ı iftiharımız olan Anadolu Ajansı’nda, Ege Üniversitesi’nde Gazetecilik tahsili yaptığım yıllarda hayalini kurduğum üzere, 3 yıl, İslam ve Türk Dünyası Haber Paketleri Müdürlüğü ve en son yayına giren İspanyolca Servisi’nde Koordinatör olarak hizmet etme şerefine ulaştığım için hamd ediyorum. Bize bu hizmet imkânını veren, başta Genel Müdür Şenol KAZANCI Bey ve yardımcıları aziz dostlarım Metin MUTANOĞLU ve Mustafa ÖZKAYA Beylere medyun-u şükranım. Bu 3 yıllık mesaim esnasında, hizmetimize vesile olan kıymetli Nedim KAYA Bey, Dünya Dilleri Genel Yayın Yönetmeni Mehmet ÖZTÜRK, Dış Haberler Editörü Faruk TOKAT, Farsça Servisi Editörü Hikmet GÖK, İngilizce Servisi Editörü Hakan ÇELİK, Analiz Haberleri Editörü Gökdemir İhsan, Spor Haberleri Editörleri Ersin ŞİYHAN, Barış KUYUCU, Eyüp KARAKUŞ, Finans Haberleri Editörü Yılmaz YILDIZ, eskimez dostlarım Sabri ÇELEBİOĞLU, Hüseyin ALTINALAN, Bünyamin YILMAZ, Arapça Servisi Editörleri Hasan MEKKİ ve İbrahim KILIÇ gibi usta gazetecilerle ve her biri alanlarında uzman olan Yılmaz YAMAN, Yakup ŞIVKA, Sedat OTLU, Yunus ÇELİK, Halil KILIÇ, Cevat ADEMİ, Zemçi Zübeyir SOMUNCU, Ebubekir BIÇAKÇI ve Satış Pazarlama ekibinin genç ve dinamik uzman ve yöneticileri Şakir, Hüseyin, Hakan, Berda, Bengül, Sibel, Mehmet Salih, Seçil, Fatma, Didar, Aylin, Mustafa, Leyla ve daha bir çok değerli idareci arkadaşımla çalışmak nasip oldu. Hepsine en derin muhabbet ve hürmetlerimi arz ediyorum.

Umarım Anadolu Ajansı çok yakında, milletimize, ümmetimize ve tüm insanlığa büyük ve müjdeli haberler verecek. 100. Yılına ulaştığında ise dünyanın en büyük ilk 3 global ajansından birisi olarak 20 dilde yayın yapacak. Doğum günün kutlu olsun, Mücadelenin ve ümmetin Anadolu Ajansı.

İKİ DOĞU ve İKİ BATI’NIN RABBİNE EMANET OLUNUZ…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624