MELİH Gökçek’in istifa etmesinin ardından göreve gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ile bir “Ankara” sohbeti:

“Halktan biriyim. Vatandaşın içinde, çarşıda, pazarda, camide, cemaatte yani bu göreve gelmemizden önce nerede idiysek, yine vatandaşlarımızla beraber orada olduk. Tabii olacaksın. Neysen o. Vatandaşa şekil yapılmaz! Vatandaş yemez!”

-Sayın Mustafa Tuna, MİLAT Ailesi olarak “yeni” görevinizde muvaffakiyetler diliyoruz.

Çok teşekkür ediyorum. Ben de okuyucularınıza ve çalışanlarınıza selamlarını gönderiyorum sizin aracılığınızla.

Ulaşım tek kartla

-Ortak ulaşım kartı uygulamasından başlayalım müsaadenizle…

-Başkentray (Devlet Demiryolları) ile protokolümüzü gerçekleştirdik.  İnşallah bundan sonra otobüslerde ve banliyölerde bütün ulaşım tek bir kart ile sağlanmış olacak. Şu anda zaten beyaz otobüslerde o kart geçerli, bir tek mavi otobüslerde yok. O da kısa süre içerisinde geçtiği zaman Ankara’da bütün ulaşım tek kart ile sağlanmış olacak. Vatandaş için bir kolaylık. Ayrıca bu kartlardaki kontörlerin transferine de imkân sağlayacak bir çalışma yaptık, yani babasının kartında yüz kontör var, oğluna kontör yükleyebilecek. Aile içerisinde de kontör transferini gerçekleştirmiş olacağız.

Ulaşıma zam var mı?

Her yıl yapılan ulaşım zammını bu yıl inşallah yapmayacağız. Bu yıl ulaşımda; otobüste, metroda zam yapılmayacak. Ulaşım noktasında gece sabaha kadar otobüs ulaşımını gerçekleştirdik. Ulaşım meselesi sosyal bir mesele. Halk, ulaşımında rahat olması lazım. Zarar ettiğimiz doğrudur. Ama sosyal bir mesele olmasından dolayı ulaşımı sübvanse ediyoruz, etmemizin gerektiğine de inanıyorum. Yıllık yaklaşık 500 milyon civarında bir sübvanse gerekiyor.   Tabi, gelişen şartlar fiyatları ne şekilde etkiler bilinmez ama şu an aşağı yukarı bu fiyatlar görünüyor. Bunu sübvanse edeceğiz, etmeye de devam edeceğiz. Zam yapmadığımız için biraz daha artacak belki. İnşallah çok fazla artmaz.

-Sübvanse etmek… Sürekli olarak… Bu nasıl olacak?

Bazı harcamaları kısacağız mecburen. Aile bütçesi gibi yönetmeye gayret edeceğiz. 

-Nerelerden kısılabilir? Eğlenceler mesela… Şarkıcı getirmek vesaire…

Ulaşım zorunlu harcama, su işi zorunlu bir ihtiyaç… Temizlik, yol, ulaşım, asfalt, kaldırım bunlar zorunlu işlerdir. Bunlar olmazsa olmaz.

Öteki belediyelerle ilişkilerin durumu

-CHP’li belediyeler var; Çankaya, Yenimahalle gibi… Onlarla ilişkiler nasıl olacak?

Tabi bizim herkesle bir diyaloğumuz var. Bizim kimseye bir önyargımız yok, olamaz. Yenimahalle’de ve Çankaya’da yaşayan vatandaşlarımızın da ihtiyaçları bizim sorumluluğumuzda, dolayısıyla asla farklı muamele yapamayız. Bu bizim inancımıza da ters düşer, bizim fikrimize de ters düşer. Biz bu belediyelerle de işbirliği yaparız. Oradaki vatandaşların rahatını, huzurunu temin etmek, belediye olarak, belediyenin hizmetleri noktasında yapmamız gereken hiçbir şeyi esirgememek görevimiz. Vatandaş seçim zamanı kime oy verirse verir. Nasıl takdir ederse eder. Ben vatandaşın takdirine her zaman saygı duyarım ve vatandaşın ferasetine de güvenirim. Sandığa gittiği zaman bir değerlendirme yapar ve o değerlendirmeye de herkesin saygı duyması gerekir. Vatandaş, Çankaya veya Yenimahalle’de Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye oy vermiş diye ben vatandaşı nasıl cezalandırırım? Böyle bir hakkım yok. Ayrıca da vebal altında kalırım..

-Sincan ve Büyükşehir. İki farklı pozisyon. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmak çok farklı…

Ben daha önce neysem gene aynısıyım. Milletimiz neyin ne olduğunu, kimin nasıl bir şey olduğunu her halinden anlıyor. O yüzden biz doğal halimizde Sincan’da da burada da, Allah ömür verirse bundan sonraki hayatımızda da böyle olacağız. Tabii, neysek o.

 -Giyimde kuşamda bir tarz, şekil?

Allah korusun bizim standart bir hayatımız vardır. Yediğimiz, içtiğimiz belli; geldiğimiz, gittiğimiz belli. Bizim mazbut bir hayatımız var. Hiçbir şikâyetim yok elhamdülillah ve sıkıntım da yok. ‘Şunu şöyle yapsaydım!’ diyeceğim bir şeyim de yok.

Yapmacık olamam

-Makam arttıkça standart artmıyor mu?

Allah korusun. Öyle bir şey yok, ihtiyaç da yok. Nerede olursam olayım böyle bir değişiklik bize uymaz. Buralar emanet yerler. Buraların hepsi gelip geçici. Önemli olan burada milletin verdiği emaneti layıkıyla taşıyabilmek. Benim her zaman niyazım: Cenab-ı Allah beni hayırlı işlere vesile etsin. Ne iş yaparsam yapayım, hayırlı işlere vesile etsin. Dolayısıyla bizim vatandaşla temasımız hiçbir yerde eksilmeyecektir. Milletvekili olmadan, Belediye Başkanı olmadan önce de vatandaşla aramda ne varsa şimdi de aynısı var. Vatandaş da bunu görüyor, biliyor zaten.  Yapmacık şeyler bize uymaz, ben yapamam onu.

-Bazı şeyler bazı insanlara oturmaz…

Ben yapamam, bana uymaz. Ben doğal halimleyim. Vatandaşımız Sayın Cumhurbaşkanımızı, Sayın Başbakanımızı niye seviyor? Kendinden görüyor da ondan. Söyledikleri doğru. Yapacağını da, yapamayacağını da söylüyor. Oyalamıyor, popülizm yapmıyor. Vatandaşı aldatmıyor, onun için seviliyor. Vatandaş da kendisi gibi olana destek veriyor. Cumhurbaşkanımızı seviyor. Dolayısıyla bizim liderimizden gördüğümüz bu.

-Ankara’ya dönersek… İstanbul’da büyümüş bir vatandaş olarak Ankara bazen sıkıcı geliyor.

İstanbul’un dünyada bir benzeri yok. Dünya bir devlet olsaydı, İstanbul başkenti olurdu. İstanbul; tarihi, kültürü, medeniyetleri, tabiatı ile ayrı bir şehir. Ankara’da da tabi yeşil alanların artırılması noktasında bugüne kadar ciddi çalışmalar oldu. Bundan sonra da yeşil alan noktasındaki çalışmalar devam edecek.

-İstanbul’da bir “Kültür” var, bir ölçüde muhafaza edilen... Ankara’da da bir kültür var; Beypazarı, Hacı Bayram, Hamamönü… Bu, ‘bize ait’ çizgiler biraz daha belirginleştirilse…

Hacı Bayram ve Ankara Kalesi bölgesindeki çalışmaları devam ettiriyoruz.  Buralarda güzel projeler hazırlanmış.  Ankara’nın tarihini yansıtan bölgeler… Daha da iyi olacak inşallah.

-Bazı güzel lezzetler var, bunları sunan mekanlar vatandaşlar için çok pahalı. Dar gelirli vatandaşın istifadesi için daha fazla mekân?

Bu arz talep meselesi, neticede öyle bir talep olunca da esnaf, ticaret erbabı buna giriyor.

-Makul fiyatlı, ailenizle birlikte gidebileceğiniz yerlerin eksikliğini ben gördüm …

Eskiden hiç yoktu ama şimdi epeyce var. Bir zamanlar yok denilebilirdi. Yanlış olmasın; 80’lerde bir iki yer vardı. Daha sonra nüfusla beraber bunlar da artmaya başladı. Ankara tek merkezli olmaktan yavaş yavaş çıkarak İstanbul gibi olmaya başlıyor. İstanbul’un her bir semti bir şehir gibi. Eskiden alışveriş için Avrupa yakasına gidip gelinirdi. Şimdi öyle bir ihtiyaç pek kalmadı. Anadolu yakasında çok ciddi merkezler oluştu. Avrupa yakasında da Bakırköy ve Beylikdüzü gibi farklı merkezler ortaya çıktı. Ankara da yavaş yavaş o noktaya gidiyor. Mesela Mamak bölgesindeki ticaret, alışveriş kendi içinde dönmeye başlıyor yavaş yavaş. Daha önce herkes Ulus’a giderdi alışveriş için. Bunlar biraz daha yayıldı. Mesela Sincan’dan gelip de alışveriş yapan pek yok. Çünkü Sincan’da ne isterse buluyor.  Sincan, Etimesgut bölgesi böyle. Mamak bölgesi öyle.  Keçiören ve Çankaya bölgelerinde merkez oluşması devam ediyor. Şehir genişledikçe İstanbul’a benzer durum oluyor. İstanbul’un üçte biriyiz ama yavaş yavaş artıyoruz.

- Merkezdeki sıkışmayı rahatlatacak çılgın projeler olabilir mi 2019 sonrasında?

Kızılay zaten kendi kendine boşalıyor. Oradaki bakanlıkların birçoğu oradan gittiler. Önümüzdeki süreçte kuvvet komutanlıklarının da Etimesgut’a taşınacağı söylendi. Genelkurmay hakeza öyle. Dolayısıyla trafik yoğunluğuna etkisi olacaktır bunların. Tabi bir de Kızılay’daki ticaret eski ticaret değil. Esnaf rahatsız bundan ama yapacak bir şey yok. Günümüz şartlarındaki ticari alışkanlıklar Kızılay esnafının beklentilerini karşılamıyor. Haklılar mı haklılar, ama yapacak bir şey yok. Eskiden Kızılay’da bir dükkân bulmak çok zordu ve çok yüksek kiralarla olurdu. Şimdi Kızılay’daki dükkanların çok fazla iyi iş yaptıklarını söylemek zor, Ulus da öyle.

Etlik metro çalışmaları

 -Şehir hastaneleri etrafında ciddi bir trafik olacak endişesi var.

-İllaki olur ama onu asgariye indirmek için de tedbirler alınıyor. Mesela Bilkent’teki hastaneyle ilgili ciddi çalışmalar var. Yol, köprü vb. çalışmalar var buradaki trafiği rahatlatabilmesi açısından. Etlik tarafına da bir metro çalışması gerçekleşirse çok ciddi rahatlık getirir. Onunla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Bilkent hattında da hem metro hem karayolu bakımından da ulaşımı rahatlatırsak iyi olur. Sıfıra inmez çok rahat olmaz illaki ama biz de ulaşım noktasındaki tedbirleri alıyoruz.

-Ankara fazla yabancı turist çekmiyor. Yerli turist sayısı arttırılabilir mi?

Ulus, Hacı Bayram, Kale, Hamamönü ve benzeri… Ankara’ya gelecek misafirlerimizin Ankara’nın tarihini kültürünü yaşama imkanlarını sağlamış oluyoruz, olacağız. Bir de fuar meselesi var. İnşallah uluslararası bir fuar olduğu zaman da turizm potansiyeli gerçekleşecek. Ankapark’ın yapılmasının gerekçelerinden bir tanesi de Ankara’ya turistin gelmesi düşüncesiydi. İnşallah o da gerçekleşirse… Ne kadar turist gelir ne olur onu uzmanları bilir neticesinde de ne geliyor ne gidiyor onu da hepimiz göreceğiz. Öngörüyü uzmanları yapar, yapmışlar ki böyle bir işe başlanmış. Ankara’nın turizminin ticaretinin gelişmesi yönünde bir işe başlanmış. İnşallah orası da tamamlanınca daha güzel şeyler olacak.

 -Sağlık Turizmi?

Kaplıca turizmi açısından Ankara gerçekten önemli bir merkez. Bunun da gelişmesi noktasında bakanlıklarımız da katkı sağlıyor, hükümetimiz de bu noktada ciddi destekler veriyor. 2024 yılındaki Avrupa Futbol Turnuvası’nın da Türkiye’de yapılması halinde, Ankara’nın ev sahibi olması yönünde bizim de gayretlerimiz var. Bu da turizm açısından Ankara’da faydalı olur inşallah.

Tanıtım kitabı alır!

- Sayın Kılıçdaroğlu, ‘İstanbul’u, Ankara’yı,  Kocaeli’yi vs. bu sefer alacağız” diyor…

Sizden duydum. Kırtasiye’den, Ankara, İstanbul, Kocaeli’yi tanıtan kitapları alabilir. Tanıması lazım önce, okuyacak her halde. “Alırız” derken, İstanbul, Ankara ve Kocaeli’yi anlatan kitapları alırız demek istemiş olmalı!..

Tabii diyebilir. Öyle bir ideal öyle bir heves olmasa zaten o dükkânı kapatıp gitmesi lazım. Herkesin gönlünde bir aslan yatar. O da öyle bir heveste bulunabilir ama vatandaş neticede karar verecek. Vatandaşın vereceği karara da hepimiz saygı duyarız.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-12-29 00:29:38

Başkanımıza basarilar diliyorum sorumluluğunun farkında ALLAH im mahcup etmesin. Hayırlı Cumalar

Avatar
faik pirim 2018-01-04 16:13:07

sn başkanım sizden çok umutluyuz bi ankarada yaşayan olarak çok şanssız ve çok şanslısınız şanssızsınız çünkü biriken bütün işler size kaldı şanslısınız çünki 10 yıldır hiç bişey yapmayan bi belediyenin yeni başkanısınız şimdi yaptıgınız her iş sizi ankarada yaşayan halkın gözünde büyütür ki sizin başarılı olacagınıza hiç hemde hiç şüphemiz yok