Vatandaşın gönlüne dokunuyoruz

Van Valisi ve büyükşehir Belediye Başkan vekili görevine geldikten sonra Van’ın dünü ve bugünü üzerine yaptığımız görüşmede, Murat Zorluoğlu dobra dobra konuştu. Van’ın konum ve tarihi geçmişi ile çok kritik ve önemli bir uç ilimiz olduğuna da dikkat çekti.

Sayın Zorluoğlu kayyum teklifi geldiğinde nasıl bir tepki verdiniz buna cevabınız nasıl oldu?

Ben 4 ay önce buradaki görevime başladım. Bundan önceki görev yerim Elazığ valiliğiydi. Elazığ valiliğinden bakanlar kurulu kararınca Van valiliğine atanınca tabi burada da belediye başkanı terör örgütleri ile iktisatta olması sebebiyle görevden uzaklaştırılmıştı. Onun yerine vali belediye başkan vekili olarak görevlendirildiği için biz zaten otomatik olarak hem vali hem belediye başkanı olarak buraya atandım. Bundan ben büyük bir onur duydum.

VAN’DA YAŞAMI NORMALLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

 Van gibi çok kritik birçok bakımdan özel bir şehrimize hem vali hem belediye başkanı olarak bana güvenip beni buraya atayan Cumhurbaşkanımıza müteşekkir olduğumu ifade etmek isterim. Çünkü ben bunu bir fırsat olarak değerlendiriyorum, yani Mevla bize bu zor dönemde Van’da işleri normalleştirmek, vatandaşın gönlüne dokunmak, vatandaşın eksik kalan hizmetlerini tamamlamak üzere bir fırsat vermiş oldu. Valilik ve büyükşehir belediye başkanlığının aynı kişinin rütbesinde birleşmesinin çok önemli avantajları var. Çok süratli hareket edebiliyorsunuz. Elimizde bir takım kaynaklar, imkanlar daha fazla, onları doğrudan vatandaşın hizmetine sunabiliyorsunuz. O bakımdan bende bu fırsatı vatandaşımızın lehine kullanmak için elimden gelen gayreti ekibimle birlikte gösteriyoruz.

Van’a geldiğinizde nasıl bir belediye devraldınız, bugünle kıyaslayabilir misiniz?

Benden önce devralan bir önceki valimiz İbrahim bey kasım 2016’da devralmıştı. Ve hakikaten çok ciddi borç yüküyle devralındı. Kasada parası olamayan çok sayıda personeli olan, personel ödemesi bile yapmakta zorlanan bir belediye. Şimdi bir belediye niye kurulur? Klasik belediyeciliğe baktığımızda, belediye içme suyudur, kanalizasyondur yani atık sudur, çöptür birde yollar. Van’a geldiğimde benim gördüğüm şu; bir kere su zaten Allah razı olsun hükümetimizden 2011 depreminden sonra 45-50 km mesafede şehrin suyu getirilmiş. Fakat atık su kanalizasyon meselesinde ciddi sorunlar vardı. Yani bizim atık su arıtmasının kapasitesi çok düşük olması sebebi ile buradaki atık suyun sadece % 20’sini %25’ini arıtarak göle verebiliyor.

Bu şu anlama geliyor Van merkezdeki atık suyun büyük bir bölümü hiç arıtılmadan doğrudan göle deşarj ediliyor. Atık suyu meselesi kanalizasyon meselesi büyükşehir belediyesinin en temel meselesi olmasına rağmen 2009’dan beri burada görev yapan bizden önceki belediye anlayışı bunu öncelememiş.

Halbuki söylemlerine baktığımız zaman çok çevreci, çok insancıl, çok hümanist görürsünüz ama Van’ın merkezinin bütün atık suyunu arıtmadan doğrudan göle vermekte. Bir iş görmemişler ve buna yatırım yapmamışlar. Biz geldikten sonra süratle bunu üzerine gittik. Şuanda bir proje hazırlandı bu kasım ayı içerisinde inşallah Van’ın 2050’ye kadar atık su arıtma meselesini çözecek bir milyon nüfusun atık suyunu arıtıp göle deşarj edeceğimiz yeni atık su arıtma tesisinin temelini atacağız. Bir diğer mesele çöp meselesi ki, belediyenin en önemli görevlerinden biridir. Burada yıllardan bu tarafa Şırızap yolu üzerinde bir alanda vahşi depolama biçiminde bir çöp yönetimi anlayışı var. Ve orada hem çevre sağlığı bakamından hem insan sağlığı bakamından hem de doğayı kirletmesi bakımından ciddi riskler taşıyan bir durum var. Bunu da çözmemiş yani neticede bir belediyenin varlık sebebi çöp meselesi diyoruz.

SOSYAL BELEDİYECİLİK GELİŞİYOR

Bununla ilgili de bir proje hazırladık inşallah bu yıl bitmeden onu da ihale edeceğiz. O alanı rehabilite edeceğiz, modern bir hale getireceğiz. Aynı zamanda orada birikmiş çöpten de enerji elde etmek suretiyle belediyemize de bir gelir elde edeceğiz. Bunun projesi de tamam inşallah bu yıl bitmeden onun ihalesini yapıyoruz. Manzarayı izah etmek için arz ediyorum yani bırakın modern belediyeciliği şimdi sosyal belediyecilik gelişiyor, vatandaşa dokunan hizmetler diyoruz bunları bir tarafa bırakın en temel belediye hizmetlerinde bile çok ciddi bir sorun vardı biz burayı devraldığımız zaman. Tabi borç yükü ciddi,  biz halen bunu karşılayabilmiş değiliz.

Çok sayıda ne için alındıkları tarafımızda malum personeller vardı burada. Hizmet satın alma yöntemi ile bu personele çok büyük miktarlarda paralar ödendi. Bunların belediyeye alınmasının arkasında baktığımızda bir tek sebep görüyoruz; terör örgütü ile bağlantılı ailelerden bunlar tercih edilmiş. Ve burada mesela Özalp’ta bir park gördüm ben gittiğimde, benden önce yapılmış bir park tabi Özalp küçük bir ilçe şehrin baya dışında bir bozkır gibi bir yerde dönümlük bir park yapmış büyükşehir belediye başkanı. Kerbela gibi çünkü oradaki evlerin hepsi zaten bahçeli. Orada şehrin dışındaki bir parkta kimse gidip vakit geçirmiyor. Dünyanın parası harcandı oraya, tabi ne kadarı başka bir yere gitti bunlar hukukun konusu, tespit edilmesi lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yani hem isabetsiz kararlar var hizmetler bakımından, hem de bu ihaleler suretiyle harcanan paraların bir bölümünün başka yerlere gittiği, örgütün maksatları için kullanıldığı konusunda ciddi şüphelerimiz var.

TURİZMİNDE ÇAĞ ATLADIK

Van’ın işsizlik problemi ile ilgili sanayiciler ile görüşmeler var mı? İşsizliğin ortadan kaldırma amacıyla ilgili projeler var mı?

Elbette var. Tespitiniz çok doğru. Van’da insanlar hakikaten artık terörden usandı, bunu bizde sokaktaki vatandaşlarımızla sık sık görüşüyoruz orada çok net bir şekilde tesbit ediyoruz. İnsanlar artık huzur içerisinde işlerine gelmek istiyor, işlerini yapmak istiyor, evine huzur içinde gitmek istiyor. Hükümetimizin kararlı politikası neticesinde bu yıl özellikle bölgede tam bir huzur hakim. Van bu sene hakikaten ticaret bakımından, turizm bakımından, çok özel ve güzel bir sene geçirdi. Bu huzur ortamının algısı da çok olumlu olduğu için İran’dan bu sene buraya şuana kadar geçen seneye göre iki kat fazla turist geldi. Biz bu sene şuana kadar 450 bine yaklaştık. Otellerde yer kalmadı, bazen misafirhanelerimizi kullandırdık. Yeri geldi okul pansiyonlarını İranlı turistlere açtık. Burada terör hadisesinin olmaması hem ticarete hem turizme ciddi katkısı oldu. Şimdi Van’da durum tersine dönüyor. Biz yine kalkınma bakanlığımızın özel desteği ile işsizliğin giderilmesi ve özellikle üniversiteyi kazanamamış gençlerimiz için özelliklede genç kızlar ve kadınlar için bir tekstil kent projesi başlattık burada. Van merkezde geniş bir alanı bu iş için tahsis ettik. Orada altyapısını hazırladık hatta binalarını hazırladık ve orda büyük tekstil firmalarına verdik. Şuanda bizim tekstil kentteki altyapı devam etmekte. Şuan ki haliyle orada 1300’e yakın %90’nın üzerinde kadınlardan  oluşan  bir grup istihdam ediliyor. Bizim bu yatırımımız bittiğinde, ki birkaç ay içerisinde tamamlanacak. Orada yeni iş yerleri tahsis ediyoruz. Tahmin ediyorum 2018’in baharında orada 2500 civarında bahsettiğim nitelikteki personel alınacak bu çok ciddi bir rakam.

YENİ PROJELER İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Van ile ilgili Van’ı memnun edecek bir projeniz var mı önümüzdeki günlerde açıklayacağınız veya hizmete girecek bir projeniz var mı?


Çok sayıda projemiz var ben birkaç tanesinden bahsedeyim 2 tanesinden bahsettim zaten çok önemlisin atık su arıtma tesisi ki 70-80 milyonluk yatırımdır. Ve katı atık bertaraf tesisi yani büyük çöp rehabilitasyon merkezi, bu iki testisi bizim çok özel bizim dönemimizde başlanan ve ihale aşamasına geldiğimiz ve yapımına kısa sürede başlayacağımız projelerdir. Onun dışında tabi Van'da yeşil alan park meydan problemi var.

Maalesef yani imar uygulamaları bizden önceki dönemde bu şekilde olmamış yeşil alanlar azaltılmış. Bununla alakalı belediyelerimizin şehir merkezinde bazı yerleri var. Büyük yerler mesela bir tanesi Toprakkale’nin altında 60-70 dönümlük alandır. Orada şimdi belediyemizin Kent tesisleri var Onları oradan kaldırıyoruz projeye çalışmasını başlattık o bölge şehir merkezine çok yakın bir bölge orada inşallah önümüzdeki yaz başı ihalesi bu kış yapılıp inşaat sezonunda başlayacağız. Ve bir sezonda tamamlayıp orada halkımızın vatandaşımızın kullanabileceği spor alanları olan dinlenme mekanları olan hatta yörenin kültürde vardır, olduğu semaver mangal imkânlarının olacağı belki bir takım kafeteryalar ile süsleyeceğimiz çok güzel bir Büyükşehir parkı inşallah gelecek yıl gerçekleştireceğiz.

30 DÖNÜMLÜK ALANA ÇOK GÜZEL BİR YEŞİL ALAN

Yine benzer Büyükşehir Parkı şehir merkezinde bizim kardeş belediyemiz Konya Büyükşehir Belediyesi ile sözleştik. Oda 30 dönüme yakın alandır TOKİ'den orayı davranıyoruz inşallah orada da Konya Büyükşehir Belediyesi 30 dönümlük alanda çok güzel bir yeşil alan, park, spor alanı yapacak bize. Bu iki tane büyük projemiz önümüzdeki yıl için, tabi biz 2017 yılında esasında ana yatırımı yollara yaptık.

Asfalt çok büyük sorun olarak mahalle muhtarlarıyla yaptığımız toplantılarda en büyük sorun olarak yol iletildi. Biz bunun üzerine 2017 yılı içerisinde vatandaşın talebi doğrultusunda bütçemizin üçte birini yola ayırdık. Ve bu sene yaklaşık 600 kilometre üzerinde sıcak asfalt yaptık. Bildiğiniz karayolu standardında gerçekten köylülerde gördüklerinde çok şaşırdılar, çok dua ettiler Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize. Ve iç kırsal mahallelerimizde ilçelere bağladık. Çok güzel yollar yapıldı, çok büyük memnuniyet uyandırdı. Önümüzdeki yıl bu yol çalışmalarını yine devam edeceğiz. Yani eksik alan asfalt olmayan köy bırakmayacağız, eski köy şimdiki mahalle bırakmayacağız. İnşallah onu önümüzdeki yıl 2018'de yapacağız.

Çünkü Van’ın bir ulaşım sıkıntısı var, trafik yoğunluğundan bir çevre yolu sıkıntısı var. Hükümetimiz üzerinde, planlaması yapılıyor. Çevreyolu 40 kilometrenin üzerinde bir bypas yol yani çünkü şehrin bir tek İpek Yolu Caddesi var Kuzey-Güney istikametinde. Çevre yolunun şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından planlaması yapılıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü programında bu Edremit'in üst tarafında Erciş tarafına kadar 41 kilometrelik bir yol tamamen bypass olacak. Şehir içinde işi olmayan direkt geçen trafik, bu yoldan geçecek şehir içinde yoğunluk ortadan kalkacak.

VAN’IN TOPLU TAŞIMDA SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Ama buna rağmen biz yine de şehrin talebi, bir hafif raylı talebi var daha doğrusu toplu taşıma sisteminin modernizasyonu talebi var onunla ilgili şu anda bir fizibilite yaptırıyoruz. Bir firma ile anlaştık onlar buna uygun çalışma yürütüyorlar. Bu yılın sonunda fizibiliteyi bize verecekler. Biz de oturup şehrin dinamikleri değerlendirip bu şehirde toplu taşımayı en rahat nasıl sağlarız? Bu hafif raylı sistem mi olur yoksa Malatya örneğinde olduğu gibi bir elektrikli otobüs mü olur? Bunun kararını vereceğiz, onun üzerinde çalışıyoruz, şehirde de böyle bir beklenti var. Çünkü bu şehirde üniversitede 30-35 bin öğrenci var ve bunlar her gün şehirden otobüsle gidip geliyorlar. Böyle bir yoğunluğu var.

EDREMİT TURİZM BAKIMINDAN ÇOK GELİŞMİŞ BİR BELDEMİZ

 Yazın nüfusu çok kalabalık oluyor ve bizim aklımızda olan o İpek Yolu Caddesi dediğimiz yani üniversiteden Edremit'e olan 40 kilometre olan caddede toplu taşımayı modernize edilecek, kolaylaştıracak daha fazla insanı aynı anda alabilecek ulaşım araçları temin ederek hafif raylı gibi elektrikli otobüs olabilir. Böyle bir yenilik Van’a getirmek istiyoruz. Ancak fizibiliteden sonra kararlaştıracağız.

TURİSTİK MEKANLARIN SAYISI ARTACAK

Van Gölü ile ilgili bir projeniz var mı? Buraya nasıl yatırımlar yapılabilir? Bununla ilgili bir projeniz var mı?

Şimdi otellerimizde tabi doluluk oranı çok yüksek. Bu dönem yüzde 75'e yakın bir doluluk oranı var yıl boyundan bahsediyorum. Yazın %100’dür bu oran. Dolayısıyla yeni otel ihtiyacı bariz belli. Bununla ilgili yatırımcılar da zaten bunu tespit etmişler. Geliyorlar görüşüyoruz, biz yatırımcılarımızı burada yatırım yapma hususunda her türlü kolaylığı sağlıyoruz, her türlü desteği vereceğimizi söylüyoruz.

Önümüzdeki aylarda burada yeni otellerin inşaatına başlanacağını söyleyebilirim. bunu tahmin etmek çok güç değil. Ama tabi sadece otel yetmez. Buraya gelen turistler için başka mekanlarda oluşturmak lazım Van denizi bu bakımdan eşsiz bir fırsattır aslında. Bizden önceki görevliler de maalesef huzur ve güven ortamı olmayınca başka şeylere çok bakılmıyor. bu tür bir anlayış maalesef yoktur.

Bu yıl 2017 yılı içerisinde gerek Edremit Belediyesi gerek diğer belediyeler vatandaşların kullanımına uygun plajlar ve vb. şeyler yaptılar. Ama bunu daha da büyütmeyi düşünüyoruz. Ve bizim Van Kalesi'nin hemen altında çok geniş bir alan var burayla ilgili bir proje çalışması başlattık. Burayı bir yaşam alanları dönüştürmek istiyoruz. Yani çok büyük bir alan çünkü orayı düzenlemek organize etmek istiyoruz ve orada yeni alanlar oluşturmak istiyoruz çok büyük ölçekli düşünüyoruz. Bunun tabi finansmanının sağlamayı gayret gösteriyoruz ama şu anda proje aşamasında eğer onu Van’a kazandırabilirsek hem Vanlılar için hem dışarıdan gelenler için müthiş bir cazibe merkezi olacaktır.

Murat ZORLUOĞLU KİMDİR?

1971 yılında Ankara/Haymana’da doğdu. İlkokulu Trabzon- Çaykara-Kumlu Köyü, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde, liseyi İstanbul- Hayrullah Kefoğlu, Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.

Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. 1997–1999 Mersin Gülnar Kaymakamlığı; 1999–2003 Bingöl Genç Kaymakamlığı; 2003-2008 Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü, 2008-2012 Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ile Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, 2013’den itibaren de Müsteşar yardımcılığı görevinde bulundu.  2015 yılında Elazığ Valiliği, 21 Haziran 2017 yılında yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Van Valiliği'ne atandı. Murat Zorluoğlu, evli ve üç çocuk babası olup, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.