TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen, "Torba Tasarı" içinde gelir vergisi tarifesi nedeniyle Eylül ayından itibaren bazı asgari ücretlilerin gelirlerinin 1.404 liranın altına düşmesiyle uğrayacakları zararın telafisiyle ilgili yasal düzenlemeler de var. Asgari geçim indiri uygulamak suretiyle asgari ücretlilerin ücretlerindeki düşüşün önüne geçilmesi öngörülüyor. Ancak vergi dilimine takılan pek çok dar ve orta gelirli mağdur olmaya devam ediyor.

Bilindiği gibi ülkemizde açlık sınırı Eylül ayı itibariyle 1523TL, yoksulluk sınırı ise 4.960TL dir. Bu tasarıyla vergi dilimlerinde uygulanan oranların artması ile çalışanların maaşlarında düşüşler yaşanıyor. Mesela yoksulluk sınırında yani 4.960TL aylık ücret alan bir kişi yıl sonuna doğru vergi dilimine girdiğinden yaklaşık 680TL gelir kaybına uğruyor.

Adaletin belkide en önemli göstergelerinden biri olan vergiler her vicdanın kabul etmesi gereken en temel ilkeye, “Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması” ilkesine göre düzenlenmelidir. Bu esasa göre dolaylı vergiler adaleti bozarak ilkeyi tersine çeviren bir işlev görüyor. Satın aldığımız mal ve hizmetlerin fiyatına dahil edilen dolaylı vergiler, “az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi” alınmasına yol açıyor. Gelir dağılımını bozarak sosyal tabakalar arasındaki mesafeyi aşılmaz uçurumlara çeviriyor. Maalesef ülkemizde doğrudan vergilerin toplam vergiler içindeki payı %30 iken dolaylı vergilerin payı %70 civarındadır.

İvedilikle maliye politikalarında ve vergi yasalarında gerekli düzenlemeler yapılarak sosyal adaleti zedeleyici dolaylı vergi oranı tersine çevirilmelidir. Kahir ekseriyeti düşük gelirli çalışanlardan oluşan toplumumuzun nefes alması, geleceğe daha güvenli bakabilmesinin başka yolu yoktur.

Yaklaşık üç milyon memur, iki milyon civarında memur emeklisi bulunuyor. Memurlar ek ödeme adı altında ücret aldıkları halde bu emekliliğe sayılmamaktadır. Bu ödemelerin de emekliliğe sayılması insani bir haktır.

Vergi kayıpları ve özellikle kayıt dışı ile yeterince mücadele verilerek vergi mekanizması sağlıklı bir zemine oturtulmalıdır. Dolaylı vergilerin toplanması en kestirme ve kolay vergilendirme yolu olmakla birlikte uzun vadede toplumsal adaleti bozacağından sonuçları çok kötü olacaktır. Devlet erkinin gözetmesi gereken asli unsur “alın teridir”.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624