Sağlığın değeri kaybedildiğinde anlaşılır sözü evrensel kabul gören bir gerçeklik. Hastalanmadan sağlığının kıymetini pek çok insan bilmiyor. Bana bir şey olmaz kolaycılığı, birçoğumuzun işine geldiği için boş vermeyi seviyoruz.  

Sektörde nerede ise kırk yıldır aktif olarak çalışan bir hekimim. Yüzbinlerce hastayı da şöyle böyle görmüş ve birçok insana da faydalı olmuşumdur diye düşünürüm. Bilerek elbette hata yapılmaz ama bilmeyerek hatalarım elbette olmuştur.

Dün gelen bir telefon bu makaleyi yazmama vesile oldu. Telefondaki ses, Dr. Saraçoğlu öneriyor ile başlıyor ve bir çok hastalık içinde mucize denebilecek bir formülü  bu güne özel 59 TL fiyattan satıyor ve acele etmemizi salık veriyordu.

Verilen numarayı aradım. Duyduklarıma inanamadım.  Telefondaki kişiyi, Saraçoğlu’nun tıp doktoru olmadığına ikna edemedim. Pazarlama tekniğinin ve taktiğinin ülkemizdeki mevcut kanunlara göre sakıncalı olduğuna da ikna edemedim. İsmini saydığı hastalıkların her birinin farklı ve özel inceliklerinden zaten bahsetmeye gerek duymadım. Çünkü ismini saydığı hastalıkların her biri bir uzmanlık alanı ile ilgili ciddi denebilecek hastalıklardı.

Ey Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kurumları size sesleniyorum. Sağlık gibi çok önemli bir mevzunun bu kadar aşağılanarak ayağa düşürülmesine nasıl müsaade ediyorsunuz. Tıp doktoru olmak ve hekimlik mesleğini icra etmek için kanunlar değişti de benim haberim mi olmadı.

En basit muayenehane açmanın nerede ise mümkün olamadığı ülkemizde hekim olmayanlara bu kadar geniş özgürlük alanı oluşturmak hangi kanuna ve kurala göre düzenleniyor? Doğrusu bilmek istiyorum. Geçtiğimiz ay içerisinde birkaç kişi muayenehaneme gelmiş ve tedavisinde zorlandığımız birçok hastalığı tedavi ettiklerini iddia etmişlerdi. İddia sahiplerinin hekim olmadıklarını anlayınca nezaket kurallarını ihlal ederek onları kapı dışarı etmiştim.

Buradan vatandaşlarımıza da birkaç sözüm var. Mucize peygamberler döneminde idi. Size sunulan mucize reçetelere inanmayın ve itimat etmeyin. Cesaretlerini cehaletlerinden alan sözde şifacıların altın tepsilerle sundukları ne olduğu meçhul her türlü takviyeler ve destekler hastalanmanıza hatta ölümünüze sebep olabilir.

İki sözün bir büyü yerine geçtiğini bir çoğumuz pratik hayatta yaşayıp müşahede etmişizdir. Bir kişiye biraz dikkatlice bakıp sana ne olmuş solgun ve yorgun görünüyorsun desek, nasıl bir tepki ile karşılaşırız dersiniz?

 Ya da tersinden diyelim. Gergin ve sıkıntılı olduğu yüzüne yansımış birisine maşallah iyi gördüm seni dediğimizde, karşımızdaki haleti ruhiyeyi  bir düşünün. Örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. Ancak amacım hasıl oldu sanırım.

İletişimin, telkinin ve ilgi alaka göstererek insanlara yardımcı olmanın olmazsa olmazının olduğu bir alan sağlık. Bu durumdan vazife çıkarıcı o kadar çok sahtekar ve şarlatan var ki, korunmak oldukça zor. Bu gerçeklik nedeni ile hastalarımıza muhakkak uyanık olmaları gerektiğini telkin ediyoruz.  Nasıl ki iyi bir avukat iyi bir muhasebeci hakkımızı hukukumuzu korumada elzem ise iyi bir hekim de sağlığımızı korumada elzemdir.

Geçenlerde baş dönmesi ve denge kaybı şikayeti ile gelen bir hastamın karaciğerinin, kullandığı zayıflama ürünü karşımla ilgisini kurmuş ve tedavisini düzenlemiştim.

Fırsatçıların ağına düşmüş ve kurtuluşuna vesile olduğumuz o kadar çok hastamız var ki, aman dikkat diyor ve uyarıyoruz. Aman dikkat dostlar siz can derdinde iken bazı fırsatçılar başka niyette olabilir ve sizi ananızdan doğduğunuza pişman edebilir. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih Emlik 2018-04-21 13:59:00

Hocam çok teşkklr.Busoyguna hükümet niye dur diyemiyor?yetkileri yoksa bırakıp gitsinler.Zaten hırsızlık dolandırıcılık suç değil bu ülkede.Adalet bakanlığı Aile ve sosyal güv.bakanlığı milli eğitim bak.s.o.s.veriyor.

Avatar
Mehmet Zeybek 2018-04-21 16:42:12

elbettes uiistimallere karşıyız ama o klasik tip doktoru deği̇l lafına sığınıp doktorlardan daha etkili ve verimli çalışanları kiskanarak aşağılamak yerine kendimiz daha iyisini üretmeye bakmalıyız.

Avatar
Bahadır çal 2018-04-21 09:51:46

Hocam çok haklı ve yerinde bir meseleye cesaretle parmak basmışınız .Kaleminize sağlık

Avatar
abdulkadir özsağır 2018-04-21 10:18:58

eli̇ni̇ze ve di̇li̇ni̇ze sağli̇k ali̇bey, teşekkürler. bi̇r yakaladilarmi bi̇rdahada birakmak i̇stemi̇yorlar.

Avatar
Atıf 2018-04-21 10:30:22

Allah kimseye muhtaç eylemesin.Amin

Avatar
okur 2018-04-23 10:16:32

kaleminize, yüreğinize sağlık hocam.

Avatar
Şenay Sipahioğlu 2018-04-24 12:33:39

bahsedilen sms ve pazarlama sistemi i̇brahim adnan saraçoğlunun adını kullanan sahtekarlar olup, benzeri bir çok firma ile hukuksal olarak mücadele edilmektedir. böyle bir yazı yazmadan önce lutfen gerçekliği araştırın..

Avatar
Akif Etaş 2018-04-28 09:34:51

Hocam kimsenin yazmaya cesaret edemediği konular bunlar.Devamını bekleriz