Günümüzde bazıinsanlar, Allah’ın  hükümlerini  bir kenara bırakıp nefsin ve şeytanın telkiniyle büyüklü küçüklü bir çok günaha bulaşıyor. Hatta bazı günahları işlerken yemin  de  ederek şedit bir cehennem azabını hazırlıyor, sanki hiç hesaba çekilmeyecek gibi  kendini  emniyette  zannediyor..

      Bilhassa siyaset âlemini güya eleştiri yapan  bir çok insan  çekinmeden, yalan, iftira ve gıybeti nerede ise mubah  görüyor. Beğenmediği bir siyasetçi hakkında ağzına geleni söylüyor. Bazı günahları işleye işleye kalbini karartıyor. Git gide ya o günahları hafife alıyor veya inkar ederek “Her bir günah içinde küfre giden bir yol var” çukura düşüyor.

      Bir siyasetçinin, diyelim ki doksan sıfatı kötü olsa,  on  iyi sıfatı olsa, tamamen ters  yorumlarla kötülüğünü görmeden  onu göklere çıkaranlar oluyor. . Bunun tam tersi doksan iyi sıfatı  olan birinide yüzden on hatası yüzünden karşı tarafın ona yapmadığı iftira yalan ve gıybet  kalmıyor.

       Bu günahların tümü aynı zamanda kul hakkıdır.  Kul hakkı olarak insanlar sadece maddi alanda değildir.

     Yalan söylemek, Allaha düşmanlık etmektir. Bütün bu âlemi yoktan var edene karşı anlatılmaz bir hürmetsizliktir. Çünkü İslam’ın temeli sıdktır. Yani doğruluktur. Yalancılık  fitnelerin temelidir.

      Biri insanın yapmadığı bir günahı ona isnat  etmek  ve  yapmış gibi anlatmak büyük bir günah ve iftiradır.

       İnsan nasıl bir laşeyi yerse gıybet  de o türdendir Gıybet.Kardeşinin etini yemekten farksızdır.

        Günahlar, ateşin odunu yiyip bitirmesi gibidir. Günahlar, sevapları bitirir ve insanı müflis hale getirir.

        Bu günahları işlememek,  Allah’ın emri  ve İslam ahlâkının gereğidir.  

        Hz. Peygamber bu hususta şöyle der: Bazı insanlar işledikleri  günahlardan  dolayı  sevapları heba olabilir.  Çünkü  ahirette  hak sahipleri gelir biri onun namazını , biri orucunu, biri haccını, biri zekatını alıp götürür. Elde avuçta bir şey  kalmadığını hayretle görerek yaptığı kötülüğün karşılığı çok şedit olur ve bu durumda  tam bir müflistir. Maddi iflastan çok daha beteri ahirette olan  iflastır.

Günümüzde günahlar  gizli kalmıyor,basın vasıtasıyla  milyonların kulağına gidiyor ve  katlanıyor.Helaket ve felaket asrında yaşadığımızın farkında bile değiliz.

         Cenabı Hakk, adili mutlaktır  ve herkesin hakkını  mutlaka verecektir.  Çünkü onun adaleti “adaleti mahz”dır Yani tam adalettir. “Miskale zerretinheyren yere, miskale zerretinşerren yere.”  En ufak bir iyilik veya kötülük karşılıksız kalmayacaktır.   Bu İlahi mesaj karşısında insanların kendini muhasebeye çekerek ahirethayatını zehirlememesi gerekir.

.

Geceleyin  yarı ölüme benzeyen uykuya dalmadan evvel ve adeta bir   mezara benzeyen  yatağa girdiğimizde artı ve eksilerimizi  muhasebe yapmak zorundayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Baysal 2018-01-15 08:31:42

Yazdıklarına eyvAllah da; o hesap işinide günü gelince hallederiz diye kendini kandıran, nasılsa Allah affeder diye hertürlü herzeyi yiyen bir insan topluluguyuz biz bilmez misiniz?

banner623

banner624