“Gamına gamlanıp olma mahzun,

Demine demlenip olma mağrur,

Ne dem bâkî ne gam bâkî, ya hû!

Hüvel bâkî, hüvel bâkî...”

Yaşamdan en kazançlı çıkan kişiler hiç kuşkusuz ölüme hazır olanlardır. Ölümü yaşamdan ayrı tutmadan yaşamın bir parçası görebilmek insanı hayatı boyunca farklı kılar. Ölümün farkındalığı, yaşamı anlamlı kılarken, yaşanılması gereken bir hayatı da yaşanmaya değer bir hayat kılar.

Bilgeye, dervişlik nedir? diye sormuşlar, Bilge de bütün bildiklerini bir cümlede ifade etme gayretiyle “dervişlik ölüme hazır olma sanatıdır” demiş.

Hakikaten insan hayatı boyunca bir sanat icra etmek için uğraşır. Kimisi sanatını ticarette, kimisi edebiyatta, kimisi çiftçilik yaparak, kimisi de siyasette gösterir. Herkes sanatını icra etmek istediği sahada gösterir kendini. Sanatında başarılı olanlar hiç kuşkusuz ölüme hazır bir yaşam içinde sanatını icra etme farkındalığında olanlardır.

Bu gerçeği dünya kurulalı beri bize yol gösteren ulvi şahsiyetlerin hayatlarından biliyoruz. Bir an olsun Rableri ile buluşma heyecanını kaybetmemiş şahsiyetler ölümü randevuya sadık olma şuuru olarak görmüşler, sevgiliye kavuşma aşkı ile hayatı dolu dolu geçirmişlerdir. Belki de o yüzden olsa gerek Fahri Kainat Efendimiz (sav) iki tercih arasında kaldığı zaman “Bel Rafikul Ağla” demiştir. Yani ölümü tercih edip dünyanın, fizik ötesini algılamaktan yoksun insanlara göre bir cennet gibi gelen zevklerine karşı “hayır” demiştir.

Namutenahi bir hayatın ışıltılarını hep yüreğinde taşıyan ulvi şahsiyetler bu dünyanın fırsatlarına, yada zevklerine sadece o kutlu buluşmaya, yani ölüme iyi hazırlanmak için istemişlerdir. Ülkemizin canı cananı gönül koçu Hz. Mevlana ölüm gününü “Şebbi Arus” yani düğün gecesi olarak tasvir etmesinin hikmeti bu farkındalıkta gizlidir.

İşte bu farkındalık içinde yaşamını geçirmiş bir yiğit yürüdü Rahmana üç ayların başlangıcı Receb ayının ilk günü adı gibi kendisi de güzel olan Hasan Celal Güzel.

Celal ismine yaraşır bir şekilde yaptığı güzellikler sayılamayacak kadar çok. Kimilerine göre sadece basit bir siyaset ve devlet adamı gibi görünen Hasan Celal Güzel’in yaptığı ilmi çalışmalar, Yeni Türkiye’nin oluşumuna yaptığı devasa akademik katkılar her babayiğidin ortaya koyamayacağı çoklukta. Kendisinin kurduğu Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi’nin çalışmalarına kısa bir gözatmak bile Türk İslam düşünce mirasına yaptığı katkıların boyutunu göstermeye yetecektir.

Bu Güzel insanın neler yaptığından ziyade olaylar karşısında duruşu, haksızlıklara karşı mücadele edişi, zulmün ve zâlimlerin ihanetlerine karşı korkusuzca mücadele etme cesareti onun nâdide şahssiyetler arasında anılmasını sağlar.

28 Şubat’ın o canavar ruhlu hainlerinin topyekün saldırganlıklarına karşı kafa tutmuş, Merhum Turgut Özal’ın yetiştirdiği devlet adamına yaraşır korkusuz duruşuyla “Tank Hasan” lâkabıyla anılmış, Batı Çalışma Grubuna alternatif Demokrasi Çalışma Grubu’nu kurarak onlara meydan okumuş, ölümden korkmayan, ölümü inanmış fertler için sevgiliye kavuşma olarak görmüş, devleti ve milleti için ölmenin bir şeref olacağına inanmış bir devlet adamı.

28 Şubat’ın o karanlık günlerinde kişisel menfaatlerini öncelleyip, köşe bucak kaçarak ortalıktan sıvışanlardan olmamış, menfaat beklentisiyle güce tapan şahsiyet bozuntusu postal yalayıcılardan hele hiç olmamış, Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu gibi haksızlık, adaletsizlik ve zulme karşı korkusuzca tepkisini koymuş, Merhum Necmettin Erbakan hoca gibi gelecek Yeni Türkiye’nin bütün güzelliklerine olan inancını hiç yitirmemişti.

Devletin malına gösterdiği azami hassasiyet ve devlet adamı olma kimliği ile herdaim devlet kurumlarında görev yapanların örnek alması gereken onurlu bir şahsiyet. Kendi tabiriyle “enayi” olmaktan övünç duyan, kendine ait tek mülkünün kitapları olduğunu, hâlâ kirada oturmaktan gocunmayan, kendisini bütün “enayiliklerine” rağmen kimseye muhtaç ettirmeyen Yüce Allah’a şükreden bu adı gibi kendi de Güzel olan merhuma Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz.

Ne mutlu yaşamı ahiretin tarlası olarak gören, bu dünyadan kazançlı ayrılan bahtiyarlara.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.