Teknoloji bizde internet kullanımını hızlandırdı. Bilgisayar kullananlar klavyenin başında. Ve sosyal medyadaki pek çok kişinin kaleminden -eskilerin tabiriyle- âdeta kan damlıyor. Biraz da mizah katalım isterseniz. Acaba her yazar, yazar mı? Evet ne yazık ki yavaş yavaş ‘yazar’lık kavramı da ayağa düşürülmeye çalışıyor. Üstelik bir kaç ay kursa gittikten sonra veya hiç bir eğitim almadan kendisine bu unvanı lâyık görenlerin haddi hesabı yok. Hasbelkader bu tür kursların ilk başlatıcılarındanım ve yaklaşık on senedir muhtelif yerlerde bu dersleri veriyorum. Yarından itibaren de MTTB’ye yeni döneme başlayacağız inşallah. Dersleri verirken hiç bir zaman ‘yazar kursu’ demedim, ‘yazı kursu’ demeyi tercih ettim. Doğrusu da zaten budur.

Kafaları karıştırıyorlar!

Kelimeleri ve kavramları doğru kullanmamız gerek. Yıllardan beri, özellikle inancı zayıf bir kesim, ‘yaratıcı yazarlık’ gibi tuhaf, zevksiz, anlamsız ve bana göre biraz da kasıtlı kavramı kullanıyor. “Yaratıcı Yazarlık Kursu” ne demek? Baştan sona yanlış. Bir sefer “yazar”lığın ‘yaratıcısı’ (hâşâ) ‘yaratamayanı’ olmaz. Yazar yazardır. Kafaları karıştırmak için uydurulmuş moda ve çirkin kelimelerden biri işte. ‘Farkındalık’ gibi ucuz bir kavram. Hani kulağa hoş gelse, ahenkli olsa yine gam yemeyeceğim. Ama baştan sona sakat yahu! Bugüne kadar belirli bir kesim bu ucubeyi kullanıyor. Bazı gazeteler telaffuzu zor ve kötü kelimeleri ne hikmetse pazara sürmeyi çok seviyorlar. Geçenlerde muhafazakâr bir kardeşimiz de “yaratıcı yazarlık’ kursundan bahsedince kendisine sitem ettim. Bu ne menem iştir, bu ne anlamsız deyiştir? Buna “yazı kursu” dense lüksü mü azalır? Dikkat çekmek isterim: “Resim Kursu” diyoruz, “Ressam Kursu” değil. “Hat Kursu” diyoruz, “Hattat Kursu” değil. “Müzik Kursu” diyoruz, “Müzisyen Kursu” değil. Madem ki yazı dünyasına giriyorsunuz, doğru adım atın, işin başından ağzınızı iğreti kelimelerle bozmayın. Üstelik bilinmelidir ki, öyle birkaç ayda da yazar olunmuyor, kimse kusura bakmasın. Bu tabirin bir de inanca ait sakat tarafı var ki, o bahse hiç girmeyelim. Demek ki doğrusu ‘yazı kursu’dur vesselam!

Önce kabiliyet gerek

Bir insanın zihin dünyasında canlandırdığı duygu ve düşüncelerini ifade etmesi, bunları kaleme alması elbette kabiliyet ister. Bu yeteneğin doğuştan olduğuna inananlar da var, sonradan yapılan çalışmalarla kazanılabileceğini kabul edenler de! Şairliğin, ressamlığın, hattatlığın kısacası bütün sanatların Allah vergisi olduğunu söyleyenler, “Bir insanda bu kabiliyet yaratılıştan yoksa sonraki gayretlerle elde edilemez.” derken, karşı fikri savunanlar ise, “Hayır bir insan hocadan ders alarak, eğitim alarak, kurslara devam ederek daha önce fark etmediği yeteneklerini keşfedebilir. İyi bir sanatçı olabilir. Yazı da yazabilir, resim de yapabilir, ney de üfleyebilir.” diyorlar. Şairliğin de aynı şekilde ‘ilham’ ve ‘fıtrat’ işi olduğunu öne sürenler, “Bir insanın ruhunda sanatkârlık yoksa bu inceliği talimle elde edilemez. Sonradan yazar da olunamaz, şair de!” görüşünü ısrarla vurguluyorlar. Bu fikirlere katılmayanlardan bazıları, son senelerde “yazar okulu” adı altında çeşitli yerlerde kurslar düzenliyorlar. İyi de yazar olmak isteyenler öncelikle Türkçeye hâkim olmalı, dili hatasız kullanmalıdır. Yazar olmak kolay değil. Bugün bazı gazetelerde Türkçeyi berbat kullanan anlı şanlı yazarlar var. Özellikle onların kurslara devam edip dillerini düzeltmeleri icap ediyor. Çünkü gazetelerdeki köşe yazılarıyla milyonlarca okuyucuya hitap ediyor, toplumu etkiliyorlar.

Herkes yazar olmak isteyebilir, yazılarını dergi, gazete ve sitelerde yayımlatmaya, kitaplarını neşretmeyi düşünebilir. Bu hak var. Şiir, deneme, hikâye, roman ve diğer edebî türlerde yazmak kimsenin tekelinde değil. Tabii ki yeni yazarların yetişmesi en büyük arzumuz olmalı. Böyle bir gelişme, hem kültür hayatımızı zenginleştirecek, hem de edebiyat dünyamıza canlılık katacaktır şüphesiz. Ama bu işlere heves edenlerin, önce iyi kurslara gidip Türkçenin inceliklerini öğrenmeleri gerekiyor. Meraklısında sabır, emek, alınteri ve gayret olduktan sonra gerisi çok kolay!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624