15 Ekim 2021

İşsizlik Oranı Değişmedi

 

Önceden üçer aylık hareketli ortalamalar olarak açıklanan işgücü istatistikleri, Ocak ayından bu yana aylık tahminler olarak yayımlanıyor. Aylık değişimlerdeki yüksek oynaklık verilerin sağlıklı değerlendirilmesini zorlaştırıyor. Özellikle istihdamın sektörel dağılımını geçmiş verilerle kıyasladığımızda bu durum çok net ortaya çıkıyor.

Elbette küresel salgının doğrudan ve dolaylı etkileri nedeniyle verilerde bir dalgalanma görmemiz son derece normal. Örneğin tam kapanma kararı alındığında, işsiz bireyler işletmelerin kapalı olduğu bir dönemde iş aramayacaklardır. İşsiz olarak sayılmayacakları için de işsiz sayısında bir gerileme gözlemlenecektir. Diğer yandan Nisan 2020’de başlatılan kısa çalışma ödeneği, işten çıkarma yasağı uygulaması sayesinde pandemi sürecinde istihdamda ciddi bir kayıp kaydedilmedi. Bu düzenlemeler 30 Haziran 2021’de ise sona erdi. İstihdamı korumak amacıyla getirilen bu uygulamalardan yaklaşık 4 milyon kişinin yararlandığı göz önüne alındığında, Temmuz ayına ait işsizlik verilerinde görülmemiş bir artışın olması gerekiyordu. Ancak beklenildiği gibi olmadı.

Salgın kaynaklı unsurların dışında, mevsimsel etkiler de istihdam üzerinde önemli bir rol oynar. Bilindiği üzere yaz aylarında başta turizm olmak üzere hizmet ve tarım sektöründe istihdam artışı gerçekleşir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos ayı verisine göre, hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre 341 bin kişi azalmış. Temmuz ayında ise yine hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 454 bin kişi artmıştı. Sadece bir ayda bu derece bir değişimin izahı biraz zor.

Verinin detayına bakıldığında;

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı Ağustos ayında bir önceki aya göre 11 bin kişi artarak 3 milyon 965 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı Ağustos ayında bir önceki aya göre 14 bin kişi azalarak 28 milyon 706 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 45 oldu.

İşgücü Ağustos ayında bir önceki aya göre 4 bin kişi azalarak 32 milyon 671 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 51,2’ye geriledi.

Ağustos ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 26 bin kişi, sanayi sektöründe 217 bin kişi, inşaat sektöründe 83 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,2'si tarım, yüzde 21,5'i sanayi, yüzde 6,3'ü inşaat, yüzde 55'i ise hizmet sektöründe yer aldı.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı Ağustos ayında bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak yüzde 22,0 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,3 iken, potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 19,2 olarak gerçekleşti.

Geniş tanımlı işsizlik olarak ifade edilen atıl işgücü oranı Ocak ayında yüzde 29,1 idi. Ağustos ayına kadar 7,1 puanlık bir düşüş gerçekleşmiş. Normalleşme sürecinin başlaması ve yüksek büyüme oranları tam olarak yansımasa da verilerde bir iyileşme olduğu görülüyor.

 
Advertisement Advertisement Advertisement