Bingöl

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “metal yorgunluğu” dediği hadise partide yaygın bir “arıza” gibiydi. Bilhassa 2015 seçimleri pek çok teşkilatın motivasyonunun dağılmasına yol açmıştı. 16 Nisan Referandumu ise zaten perişan vaziyetteki kimi teşkilatları daha da iş yapamaz hale getirmişti. Bu yüzden söz konusu değişikliklerin teşkilatlarda da halkta da yeniden motivasyon sağladığını söyleyebilirizr. Gittiğimiz Bingöl, Batman, Mardin ve Diyarbakır’da bu havayı gördük. Halk çok memnun, kimi tereddütleri olsa da yeni başkanlar büyük oranda havayı değiştirmiş.

Mesela Bingöl;

Belediye çalışmalarının gece gündüz devam ettiği Bingöl’e gittik, Adaklı, Solhan, Genç ve Karlıova’ya sorduk. Mümkün olduğu kadar tanıdık ve akrabalara görünmeden, onların haberi olmadan hemşerilerimizle yeni il başkanını konuşuyoruz.

4 yabancı dili anadili gibi konuşuyor; alim, sanayici ve aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında alın teri var” dediler.

Mehmet Hanifi Güler’den bahsediyorum.

Ak Parti Bingöl İl Başkanlığı görevine getirilen M. Hanifi Güler için, “Beklemiyorduk, lakin çok isabetli olmuş.” diyor Bingöllüler. Gelir gelmez heyecan en üst seviyeye çıkmış Bingöl’de. Herkes kendi önerisini sunmak için sabırsızlanıyor.

Kimisi, “Önce şu küskünleri yeniden kazanalım” diye çırpınıyor, kimisi de “Bütün birimleri ile şimdiden teşkilat çalışmalarını sahaya yaymaya çalışalım” diyor. Anlaşılan metal yorgunluk Bingöl’e uğramamış.

Uzun süredir teşkilat içinde olan amcazadem Halit Yolcu Beye yeni başkanlarını sordum. Aldığım cevap önemliydi: “Yeni başkanımız geçen hafta kongresini gerçekleştirdi, ama sanki kırk yıldır başkanlık yapıyor. Hanifi Başkan aldığı bu önemli görevin bilincinde ve sorumluluğunun ağırlığını taşıyabilen bir şahsiyettir.”

Aynı şekilde taksici Cemal’e sordum, “Bingöl Mehmet Hanifi başkanın gelmesine çok sevindi” cevabını verince nedeni sordum:

“Çünkü başkanın adı bugüne kadar hiçbir ‘ayıp’ ve haram şey ile birlikte anılmamış ve başarılı bir iş adamıdır.” diyerek Mehmet Hanifi Güler Başkanın atanmasındaki isabeti vurguladı. Ayrılırken, “Abê, Hanifi Başkan bütün ilçeleri kucaklayıp 3-0 yapar, kesin.” Demeyi de ihmal etmedi.

Batman

Batman da tıpkı Bingöl gibi kahir ekseriyetle yeni il başkanlarına güveniyor, onların muvaffak olmaları için kavli ve fiili dualarını esirgemiyor. Bu da yeni dönem için çok önemli moral ve motivasyon demek.

Yarın seçim varmış gibi bir hava esiyordu Ak Parti Batman İl Başkanlığı’nda. Beni tanımadıkları için samimi çalıştıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Kaldı ki teşkilatta görevi olmayan Batmanlılardan da partilerine katkı sunmak isteyen hemşerileri vardı parti binasında.

Batman Kitap Fuarı kapsamında yapılan etkinlikler için Kasım 2017’de yine bu ilimizdeydim. Batmanlılarla şehirlerini konuştuk. Batman’ı bir önceki ziyaretimden daha moralli görmüştüm. İnsanların yüzündeki ifadeler sözlere de yansıyınca merak ettim sordum;

Değişen ne?

Cevapların önemli kısmı Murat Güneştekin’in yeniden Batman Ak Parti İl Başkanı olması ile ilgiliydi. Bir il başkanı şehrin moraline neden bu kadar etki etsin diye sordum:

“2015’e kadar Ak Parti Batman İl Başkanlığını başarıyla yürütmüştü, teşkilatçıydı, Batman siyasetini iyi biliyordu, ilin en ücra köşesine nüfuz edebiliyor ve bu sebeple Batman’a yeniden il başkanı olması çok isabetli olmuş Murat Güneştekin’in” dediler Batman siyasetini iyi bilen STK temsilcileri. Keza Sayın Güneştekin’in, “İhale kovalamayan, rüşvetle işe alımlardan uzak duran ve bu tür olumsuzluklara tevessül eden olur ise bunun üstüne gidebilen bir cesarete sahip biri” olduğu konusunda Batmanlılar hem fikir. Kimi Batmanlı da, ”Ah, Batman Belediyesi de Mardin, Diyarbakır, Siirt belediyeleri gibi çalışabilseydi asla sırtımız yere gelmezdi.” deyip bir “ah!” daha çekiyorlar.

Partililerin bir il başkanını benimsemesi teşkilat çalışmalarının bereketini arttırır, bu da başarıyı beraberinde getirir. Batman Ak Parti camiası Başkan Murat Güneştekin ile ilgili çok olumlu kanaatlere sahip. Kaldı ki Ak Partili olmadığını söyleyenler de Murat Güneştekin’in şahsiyetini, dürüstlüğünü ve çalışkanlığını takdir ediyorlar. Elbette ki insanoğlunun kusurdan, yanlış, eksik ve hatadan ırak olması beklenemez, lakin insanın o güne kadarki hayatının tamamı baz alındığında kimi eksiklik, kusur ve yanlışlıklar cılız kaldığı için bunlar mevzubahis olmaya yeterli gelmiyor.

Murat Başkan’ın yaşantısı, aile yapısı, iş hayatı ile ilgili de Ak Partili bir başkana yakışır olması Batmanlıları memnun ediyor. Gittiğimiz Gercüş olsun, Kozluk, Beşiri ve Sason olsun Murat Güneştekin’in parti başkanlığı için ne kadar isabetli olduğunu şimdiden başladıkları çalışmaları ile gösteriyorlar.

Şimdi cehd zamanı, iki ilimizin değerli siyasetçileri var, Bakanlık, Genel Başkan Yardımcılığı, Bakan Yardımcılıkları, Belediye Başkanı, milletvekilliği yapmış ve yapmakta olan şahsiyetlerle uyumu ilin her köşesine yaymayı esas alarak çalışmaları bekleniyor.

Bana, “Yeni il başkanları ile bu iki şehrimizde Ak Parti ne yapar?” diye sorar iseniz, Zazaca’da çok sevdiğim bir sözcüklü cümle ile cevap vermek istiyorum:

Benahol/iyi olacak…

NOT: Cumartesi Diyarbakır ve Mardin il başkanlarını yazacağız inşaallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan sağlar 2018-02-07 09:34:32

Bingöl ili ve ilçeleri uzun adamdan beklentileri çok geçmişte yapılan haksızlık ve hukuksuzluklara asla izin vermez belediye başkanları har vurup harman savuramazlar Allah yar ve yardımcısı olsun n hanifi gülerin

banner623

banner624