Yeni bir medya modeli olarak radyo ve televizyon kitleleri etki altına alabilse de onlara interaktif bir etkileşim imkanı tanımıyor ve söz hakkı vermesi noktasında son derece nakıs kalıyordu. Siyasal hayatta ise radyonun yerine televizyonun alması asıl devrimin başladığının en somut delili olmuştur

Televizyon programlarında kendi fikirlerini milyonlara ulaştırma imkanı bulan siyasiler, beden dili, görsellik gibi kavramları da kullanarak kitleleri etkileye biliyor ve harekete geçirebiliyorlardı .

Asıl ve en büyük devrim sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle yaşanmıştır.Bireyler sosyal medya sayesinde kendi fikirleriyle toplum önüne çıkmaya ve düşüncelerini kitlelere aktarmaya başladılar sosyal medya bir anda bireylerin hayat tarzları tercihleri ve fikirleriyle kendilerini kitlelere ulaştırabildikleri bir platforma dönüştü.

Soysal medyanın olumsuz etkilerinden beklide en önemlisi gerçeklikten uzak ve gösteriş üzerine kurulu yeni bir sosyal statüyü hayatımıza sokmasıdır. Bu vesile ile insanlar beğenilmek ve kabul görmek uğuruna kişiliklerinden taviz vermeye; toplumsal olaylara karşı ise aşırı ve gerçeklikten uzak tepkiler vererek enformasyon manipülasyonuna çakan tutar hale geldiler

Sosyal medyanın diğer bir olumsuzluğu ise tepkilerin çığ gibi büyüyerek sosyal linçe dönüştüğü bir alan haline gelmesidir.

Sosyal medyanın etkileşim gücünün olumsuz ve en manipülatif halinin somut örneği olarak 2013 yılında yaşanan gezi parkı olayları olarak gösterebiliriz. Meselenin tam olarak idrak edilmeden ideolojik sebeplerden dolayı toplum eun sinir uclarına dokunacak şekilde manipüle edilmesi kamu nizamının bozulmasına sebebiyet vermiş ve bunun tabii neticesi olarak yağma, Vandalizm, şiddet olayları yaşanmıştır.

Sosyal medyanın doğru kullanıldığında bir ülkenin kaderini değiştirebileceğine ise 15 temmuz hain darbe girişiminde şahit olduk. Hem Cumhurbaşkanının televizyon ekranında yapmış olduğu konuşmanın milyonlara ulaşması, hem de sosyal medya paylaşımları ile insanların birbirlerini cesaretlendirmesi hain darbe girişiminin önlenmesinde en önemli etken olmuştur.

Yeni nesil medya araçları sosyal, ticari, siyasal hayatta bir çok kolaylığı etkileşim noktasında meydana getirmiştir. Şimdi ise insanların sürecin bir parçası olma imkanı tanımasıyla sosyal medya, geleneksel medyayı tarihin tozlu sayfaları arasına iterek medya ve etkileşimi yeni bir boyuta taşımıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.