Hayat, bir yolculuk. Başlangıcı kendi isteğimizle olmadı, ne zaman sona ereceğini de bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey, yaşadığımız zaman sürecinin, özellikle de şu anın irademizle olduğu. Madem yaratılan her şeyin bir sonu var, elbette ki ne kadar değerli olursa olsun, ne kadar vazgeçilmez olursa olsun hayatımızın da bir sonu olmalı. Ve biliyoruz, inanıyoruz ki geçici olan bu hayatın bir de karşılığı olacak.

Ahiret inancı insana bu dünyada başıboş bırakılmadığını hatırlatıyor. Hiçbir şey boşuna değil.

“Gerçekten, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, sağduyulu akıl sahipleri için, Allah’ın varlığını, kudret ve azametini gösterir kesin deliller vardır.” (Al-i İmran, 3/90)

Bizi çevreleyen öyle çok görüntü ve ses var ki, çoğu zaman etrafımızdaki bu büyük düzeni, bu muhteşem yapıyı göremiyoruz bile. Her şey bu haliyle öyle doğal geliyor ki, alışıyoruz, sanki dünya dönmek, güneş doğmak, biz hep genç, güzel, sağlıklı, neşeli olmak zorundayız. Bazen ki eğer nasibi varsa kişinin, aynadaki kırışan yüz, ağaran saçlar, çevredeki yeni doğan ve ölenler ya da belki bir hastalık sarsıyor onu! Ölümü hatırlalıyor.

Kimim ben, burada ne işim var, nereye gidiyorum, neyim, ne olmalıyım? İşte ışık ve karanlık, sıcak ve soğuk, iyi ve kötü, güzel ve çirkin; hepsi bir arada. İnsan, sorgulama sürecinde daha iyi anlıyor; sadece yemek içmek, giyinip kuşanmak, gezmek eğlenmek, çalışıp didinmekten ibaret olamayacak kadar değerli bir hayatı olduğunu. Kendi hayatının baş rolünde olduğunu. Bir izleyici olmadığını. Ve yalnız çevresindeki değil, dünyadaki olup bitenlerden de sorumlu olduğunu. İşte bu bilinç ile bir amacı olması gerektiği sonucuna ulaşıyor.

Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, kim olursa olsun her insanın bir amacı, hedefi vardır. Olmalı. Herkesin bir diğerini gözettiği, erdemli bir hayatın bir ucundan yakaladığını düşünsek bir an… Sadece düşünsek… Yüzümüzü aydınlatan, yüreğimizi ferahlatan bir düşünce.

Her yıl yeniden başlamak…

Başlamak, madem işin yarısı öyleyse başlayalım. Kaybedecek en son şeyimiz zamanımız. Amacımız hayatın gerçek anlamını idrak etmek, kendimizi ve toplumu daha iyiye sevkedecek düşünce ve davranışlar içinde olmak. Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatını örnek alarak, olabildiğince alışkanlıklarımızı değiştirmek. O’nu çok seviyoruz madem, o halde daha iyi tanıyıp, anlamaya çalışmalıyız. Bizim için daha güzel bir örnek olabilir mi?

Hz. Ali (ra) küçüklüğünden itibaren Peygamber Efendimizin (sav) yanındaydı. O’nunla öyle çok zaman geçirdi ki, onu en iyi tanıyanlardan biriydi. Resulullah’ı şöyle anlatıyor:

“Resul-i Ekrem, sözlerinde ve davranışlarında hiçbir zaman haddi aşmamış, çirkin bir söz ve davranışta bulunmamıştır, böyle yapmak için uğraşmamıştır da. Çarşı pazarda çok dolaşmazdı. Kötülüğe kötülükle mukabele etmezdi. Affeder ve bağışlardı. Allah yolunda cihad ederken müstesna, hiçbir şeye eliyle vurmamıştır. Hiçbir hizmetçisini ve hanımını dövmemiştir. Kendi şahsına yapılan zulümlerden intikam aldığını hiç görmedim. Meğer Allah’ın haramlarına saygısızlık edilmiş olmaya! Zira Allah’ın haramları çiğnendiğinde şiddetle öfkelenirdi. İki şeyden birini tercih etmek hususunda muhayyer bırakılırsa kolay olanı tercih ederdi. Evine girdiği zaman herkes gibi elbisesini temizler, koyununu sağar ve kendine hizmet ederdi.”

İyi düşünüp, iyi görelim. Hayatımız yukarıda anlatılan çok sevdiğimiz Peygamberimiz’in hayatıyla ne derece benzerlik taşıyor. O, kalbimizde, dilimizde, diyoruz, peki ya hayatımızda neden yok o zaman? Unutmayalım ki doğruluk olmadan iyiliğin pek anlamı kalmıyor. Geleceğimizi düşünüyorsak, önce kendimizden ve ailemizden başlamalıyız. Bunun için ilgiyi kaynağından öğrenmek amacıyla kitabı yeniden hayatımızın vazgeçilmezi kılabiliriz. Biz okursak, çocuklarımız da okur. Öğrenip bildiklerimizi uygularsak, çevremizdekilere de söyleyecek sözümüz olur.

Hayırlı olanı kendimiz ve tüm insanlık için istiyoruz. Hayırlı olan iyi, güzel ve faydalıdır da. Öyleyse Peygamberimiz’in dediği gibi “faydasız ilimden Rabbimiz’e sığınırız”.

Muhabbet ve dua ile… Hayırla ve selametle yeni yıl ile yeni başlangıçlara diyelim efendim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.