Öğretmenler, İdareciler, Şube Müdürleri, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Daire Başkanları gibi geniş bir yelpazede eğitim camiasından istifalar söz konusu. İstifaların temel sebebi 27. Dönemde meclise girebilmek için milletvekili adaylığına başvuruda bulunmak. Basından takip edebildiğim kadarı ile başvurular içerisinde eğitim kökenli aday adaylarının çokluğuna ilk defa bu seçim döneminde rastlıyoruz. Eğitim camiası adına bu iyi bir şey. Zira eğitim camiasının başına eğitim kökenli bir bakanın gelme ihtimalini arttırıyor ki, bu da eğitim camiasına mensup bireyler/eğitimciler için sevindirici bir haber.

Eğitim üzerine yazılar yazmamız nedeni ile “Sizce, yeni Milli Eğitim Bakanı kim olacak?” sorusuna sıkça muhatap oluyoruz. Siyasette söz sahibi olan veya kulis bilgilerine sahip bir gazeteci değiliz elbette. Böylece Yeni Milli Eğitim Bakanının kim olacağını bilmemiz imkânsız. Ancak yeni bakanın hangi özelliklere haiz olması gerektiği, ne gibi projeler/çalışmalar yapması gerekeceği hususunda gerek toplumun gerekse eğitim camiasının nabzını tutmaya çalışan biriyim.

Böylece kamuoyu beklentilerini ve düşüncelerini maddeler halinde sıralayabiliriz:

1- Yeni Milli Eğitim Bakanının en önemli özelliği, kendisine bakanlık görevini verecek olan Devlet Başkanı’na benzemeli. Onun gibi karizmatik olmalı. Uzun boylu olmalı. Dik durmalı, diklenmemeli. Ekose ceket giymeli.

2- Eğitimci olmalı. Öğretmenlerin arasından çıkmış ve sahadan gelmiş biri olacağı için eğitimcilerin mağduriyetlerini daha iyi anlayabilecek, onların talep ve beklentilerini karşılaması daha kolay olacak ve böylelikle eğitim standartlarının yükselmesine de katkı sunmuş olacak.

2-Empati yapabilmeli. Öğretmenlere “ya eşini ya işini seçeceksiniz” dememeli. Öğretmenlerin derdini kendi derdi gibi bellemeli. “Derdiniz derdim, kahrınız kahrım, sorunlarınız sorunlarımdır” diyerek öğretmenlere empati kurabildiğini hissettirmeli ve onları sahiplenmeli.

3-Bütünleştirici olmalı. “Öğretmenin ücretlisi, kadrolusu, sözleşmelisi, Pictesli’si olmaz. Öğretmen, öğretmendir” diyebilmeli. Öğretmenleri Doğu ve Güneydoğu’da tutmanın yolunun Sözleşmeli olarak çalıştırmaktan öte öğretmenlere gerek Ek Ders anlamında gerekse çalışma koşulları anlamında iyileştirmelerde bulunarak cazip hale getirmekle orada tutabileceğine inanmalı ve bu yönde yasal düzenlemeler yapmalı. Gerekirse konaklamaları için lojman tahsis etmeli.

4- Mülakat ile atama uygulamasına son vermeli. KPSS puan üstünlüğüne göre alım yapıldığı bir uygulamaya geçmeli.

5- Öğretmen Performans Değerlendirmesi uygulamasından vazgeçilmeli. Öğretmene şiddete karşı yasal düzenleme çıkarmalı. “Öğretmenlere uzanan el bana uzanmıştır” demeli, diyebilmeli. “Öğretmene saplanan bıçak göğsüme saplanmış gibidir” diyerek öğrenci ve velilere gözdağı vermeli.

6- “Öğretmenler dikkat çekmek için intihar ediyor”, “Atanamayan öğretmenler gidip ek iş yapsınlar” gibi yaralayıcı bir dil kullanmaktan imtina etmeli. Öğretmenlere tavsiye ettiği film ve kitapları, önce kendi izlemeli ve okumalı.

7- Sözleşmeli Öğretmenlere aile bütünlüğü hakkı tanınmalı. Aile bireylerinin birlik ve beraberlikleri sağlanması adına, sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı vermeli.

8- Pictesli öğretmenlerin endişelerine duygudaşlık durabilmeli. Proje bitiminde işsiz kalacakları endişesi yaşayan Pictesli öğretmenleri moral ve motive etmeli.

9- Memur Öğretmenlerin kurumlar arası geçişlerine kolaylık sağlanarak asıl meslekleri olan öğretmenlik mesleğini icra etmelerine fırsat tanımalı.

10- Teknik Öğretmenlere ayrılan kadro arttırılmalı. 28 Şubatta uygulanan yasakçı anlayışa son verilmeli.

Kamuoyunda beklentiler bu yönde. Yeni Milli Eğitim Bakanı bu beklentilerin ne kadarını karşılayacak, seçimler sonrasını bekleyip göreceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lyl 2018-05-02 14:24:09

Memur öğretmenlere değindiğiniz icin teşekkür ederiz.

Avatar
AHMET 2018-05-02 11:35:37

hocam, 1-artik bakanlar m.veki̇lleri̇nden olmayacak. 2-mülakatla öğretmen alimi son kurtuluş hamlemi̇zdi̇r, kalkmamali. 3-bakan mi̇lli̇, i̇slami̇, çapli adam olsun yeter.

Avatar
Sevgi 2018-05-02 12:20:02

Her maddesi son harfine kadar doğru teşhis. Mülakat bizim son umudumuz diyenler başkalarının umuduna göz dikmesin. Bunu kontenjanda OLMAYAN biri olarak söylüyorum. 5 dakikada kimse kimsenin ne olduğunu anlamaz. Ve son olarak da sınavları gelir kapısına dönüştürmesinler. Süreç içinde öğretmen adayları ile birlikte aileleri de yıpranıyor birileri artık buna dur demeli!!!

Avatar
Miss Brown 2018-05-02 13:19:45

Milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz olmasın da kim olursa olsun . Nefret ettirdi kendinden.

Avatar
Kadir 2018-05-03 00:15:04

Ahmet bey mülakat meselesinin iç yüzünü bilmiyorsanız safsınız(kötü anlamda değil). Biliyorsanız da kötü niyetlisiniz, "kendi ideolojimin iyi yerlere gelmesi için gerekirse insanların hakkını yemekten çekinmemeliyiz. Bunlarla baş etmenin başka çaresi yok. Hakka haksızlıkla gideceğiz." diyenlerdensiniz. Ben hükûmeti destekleyen birisi olarak bu mülakat yüzünden görevime haksız yere 1 sene geç başladım. Benden puanı düşük bin kişi benden 1 sene önce atandı. Yine hükûmete oy vermiş, desteklemiş, terörle zerre alakası olmayan arkadaşlarım KPSS puanına göre atanmayı kesin hak etmişken mülakatlarda sebepsizce 60 puanın altında alarak tercih hakları bile elinden alındı. Biz bu hükûmeti seviyoruz, destekliyoruz fakat bu yapılanlar kendi yandaşlarını bile çok soğuttu. Liyakate önem vermemekten dolayı ülke çok kötü bir girişim geçirdi ama o girişimden sonra liyakat daha da önemini yitirdi. Adam kayırma, torpil had safhaya vardı. Hükûmeti desteklemek yanlışlarını da söyleyebilmektir.

Avatar
memuröğretmen yorum1 2018-05-03 12:49:30

Yüz binlerce aday arasından KPSS ile kazandıkları "öğretmenlik dışı unvanlarda" kamu personeli görevlerini sürdürürken "MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 31.08.2012 değişikliği" ile mağduriyet yaşayan "TTK

Avatar
memuröğretmen yorum2 2018-05-03 12:50:04

TTK ve MEB ölçütlerine göre asil öğretmen olmuş & aday öğretmen olacak" asil memurlardan isteyenlerin kadrolarının "ilk atamaya ayrılan kontenjan dışında ayrıca belirlenip memur olarak çalışılan il-ilçelerde" MEB'e öğret

Avatar
memuröğretmen yorum3 2018-05-03 12:50:38

meb'e öğretmen unvanıyla kaydırılması hususunu türkiye cumhuriyeti devletimizin ilgili-yetkili tüm makamlarına arz ederiz.