Ülkemizde 24 Haziran 2018’de 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk seçimi yapıldı. Seçimler ülke genelinde huzur içerisinde tamamlandı… Sonuçların hayırlı olmasını dilerim.

Seçimler öncesinde partilerin/adayların seçim öncesi vaatlerini incelemiştik (bk. 21.06.2016 tarihli yazım)…

Seçimler bitti. Şimdi yükseköğretimi nasıl bir gelecek bekliyor? Cumhur ittifakını oluşturan AK parti ve MHP’nin seçim beyannamelerinde yükseköğretim ile ilgili olarak ne vaat etmişlerdi? Bu yazıda YÖK konusundaki vaatleri incelemeye çalışacağım.

Kazananların vaatleri…

AK Parti seçim bildirgesinde “Neler Yaptık” (bk sayfa 85-89) başlığı altında gençler/eğitimle ilgili iktidarları döneminde yaptıkları sıralanmıştı... Bu yapılanların kıymetli bulduğumu ifade etmek isterim…

AK Parti vaatlerinde (bk 89-93) ise şu hususlara yer verilmiş durumda:

— Yurt dışına öğrenci gönderme: “Objektif başarı kriterlerini sağlayan 10 bin lisans, bin yüksek lisans ve 500 doktora öğrencisi ile 100 doktora mezununu yurtdışına bir üst kademe eğitimine gönderilecek…”

— Üniversite kütüphaneleri koleksiyon/içerik bakımından zenginleştirilecek...

— Belirlenecek 10 bin genç yeteneğimiz; günümüz şartlarında stratejik önemi haiz olan spesifik 20 alanda küresel arenada boy gösterebilecek nitelikle uzman olarak yetiştirilecek.

— Müracaat eden her öğrenciye yurt imkânı sağlanacak.

— Yeni değişim programı olarak “İbn Haldun Küresel Öğrenci Değişim Programı” hayata geçirerek.

— İstihdama ilk adım: Üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimizi sosyal programlara (ağaç dikimi, yaşlı bakımı, sosyal hizmetler, eğitmenlik vb.) dahil edilerek istihdama ilk adımlarını atmaları kolaylaştırılacak...

Cumhur ittifakının 2. Partisi MHP toplam 132 sayfa olan bildirgesinin sayfa 97-99 arasında eğitime değinilmiş. Eğitim içerisinde yükseköğretim ise 1 paragraf ayrılmış. Bu kısa açıklamada temenni niteliğindedir.

Cumhur ittifakını oluşturan partilerin vaatleri arasında yükseköğretimde kurumsal düzenlemeler ile ilgili bir bilgiye rastlamadım. Seçimi Cumhur İttifakının kazandığına göre YÖK kalacak gibi…

Ya diğer ittifak YÖK hakkında ne düşünüyordu?

YÖK yok mu olacak…

Millet ittifakını oluşturan CHP, İYİ Parti ve SP seçimlerde bekledikleri başarıyı elde edemediler. Bu grup partilerin seçim bildirgelerinde YÖK ile ilgili vaatleri kısaca şöyleydi:

CHP, yükseköğretimde kurumsal ve demokratik reform önerilmekte vaatleri arasında açıkça “YÖK’ü kaldıracağız” denilmektedir.

İYİ Parti’nin seçim vaatleri “Türkiye Yükseköğretim Kurulu tesis edilecektir” edilerek YÖK’ün kaldırılacağı ifade edilmektedir.

Saadet Partisi’nin beyannamesinde ise “YÖK kaldırılacak” denilmektedir. Bildirgede “Bunu ne yazık ki bugüne kadar ifade etmeyen siyasi parti kalmadı ama her ne hikmetse iktidara geldiklerinde buradan hep imtina ettiler. Ama biz bu konuda kararlıyız” açıklamalarına yer verilmiş.

Bunu yapabilirler miydi? Çok da emin değilim…

Sonuç olarak yükseköğretimde temenni ve idealleri dikkate almazsak siyasi partilerin yükseköğretim ile ilgili iki gruba ayrıldığını görmekteyiz…

Peki, seçim sonuçları ne söylüyor? Sanırım anlamışsınızdır…

YÖK kurulalı neredeyse 40 yıl oldu…

Kalksın diyen hükümetler oldu…

AK Partinin 2002 Seçim Beyannamesinde de gündemdeydi…

YÖK başkanlarından biri de “YÖK yok edilmeli” dedi. Ama görev süresi tamamlanmadan kendisi yok oldu…

Nasıl oluyor da YÖK hep yerinde kalmayı başarıyor?..

Bir mal veya üretim faktörü yerine kullanılacak diğer bir mal veya üretim faktörü konulmadığı sürece kullanıma devam eder. Belki de YÖK’ün bu hayatta kalma başarısı organizasyon ve planlama için gerekli bir kurum olmasındandır…

Ama şimdi Cumhur Başkanlık Sistemi’ndeyiz… YÖK ve üniversiteler nasıl olacak? Bunu yaşayarak göreceğiz…

Son söz: İkamesi (yerine kullanma) ortaya konulamayan kurum da yaşamaya devam eder.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
prof Burak saraçoğlu 2018-06-28 09:26:55

sayın hocam yök kalır. !990'larda sol iktidarlar kaldıracağız vaadiyle geldiler ve kaldıramadılar. mhp uğraştı kaldıramadı. zaten kaldırılması ile ilgili vir vaatte yok. bir de yök ü kaldırmak çözümü onu da yazsanız.

Avatar
Cahit Kurbanoğlu 2018-06-28 11:49:11

YÖK öncesi eğitimi öncelikle halletmek için Milli Eğitim haledilmeli ki YÖK sıraya girsin veya dahil olsun. Görüş sorulduğunda daha objektif yaklaşım olaraktır.

Avatar
Hakkı Hakses 2018-06-28 13:13:49

yök aslında gerekli bir kurum. bu ve benzeri kuruma ihtiyaç var. tüm kurumlar gibi zaman zaman ıslah edilmeli. yeni yök demekle yeni olunmaz. reform yapılarak yoluna devam etmeli derim. yada yeni bir kurum kurulmalı