Ekonomi, devletlerin güçlü olabilmesi için en önemli unsurlardan biridir.

Ekonominin sağlıklı olmaması tıpkı bir insanın damarlarlarında zehirli kan dolaşması gibidir.

Ekonomik güce sahip olmayan devletlerin orduları da güçlü olmayacaktır.

Bu sebepledir ki son yıllarda hızla büyüyen Türkiye ekonomisi sayesinde savunma sanayimizdeki yerlilik oranı artarken ordumuz da gücüne güç katmıştır.

**

Gerek coğrafi keşifler sonrası ticaret yollarının değişmesi gerekse sanayi devrimi ile beraber “Batı” dünyasının sömürgecilik politikalarının etkisiyle birlikte Osmanlı Devleti küresel gücünü kaybetmişti.

Yaklaşık yüz yıl önce ABD’nin dönüştürdüğü sömürgecilik sistemi artık doğrudan köle çalıştırmak veya doğal kaynaklara doğrudan el koymak şeklinde değil “Kapitalizm” üzerinden ekonomik bağımlılık ile devam etmişti.

Kapitalizm ile beraber gelir dağılımı adaletsizliği hızla artmış, yeni kölelik sistemi oluşturulmuştur.

Küreselleşme ile beraber ürün çeşitliliği artsa da üreticiler hep aynıydı.

Ulus-devletlere “üretme, tüket” kapitalist zihniyeti yerleştirildi.

**

Yaklaşık yüz yıl önce akbaba gibi Osmanlı coğrafyasını bölüşen “Batı” dünyası, geride bıraktığımız yüz yıl boyunca yeniden ayağa kalkmamamız için, içimize sızdırdıkları yapılar üzerinden darbeler yapmış, ekonomik sistemimizi avuçlarına almışlardı.

İçimize sızdırılan bu yapılar özellikle ekonomimizi ellerine almış ve yerli-milli üretimlerimizin başarıya ulaşmaması için büyük kumpaslar kurmuşlardır.

Bu yapı sadece şirketler şeklinde ekonomik sistem içinde değil aynı zamanda bürokratik ve askeri yapı içerisinde de var olmuştur.

Daima içimizde olan bu yapı bizden gibi görünse de hiçbir zaman bizden olmamış daima “Batı” dünyasına hizmet etmiştir.

Büyük bir ekonomik güce sahip olan “Batı” destekli olan bu yapı yerli ve yerli ve milli olan her şeyi engelleme veya provoke etme çabası içindedir.

**

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında gerek devlet içine gerekse ekonomik sistem içerisine sızmış olan bu yapının büyük bir bölümü temizlense de ekonomik sistem içindeki varlıkları halen devam etmektedir.

Ekonomik güvenliğimiz için bu yapının ekonomik sistem içindeki varlığı yok edilemese dahi güçlerinin zayıflatılması veya Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne biat ettirilmeleri gerekmektedir.

Rusya Devlet Başkanı Putin önce Başbakan sonra Devlet Başkanı olmasının ardından oligarklar adı verdiği yapıya düzenlediği operasyonlar ile bunu başarmıştır.

**

Gerek savunma sanayinde gerekse diğer sanayi kollarında yerli ve millilik oranındaki artışa paralel olarak Türkiye’nin başta ekonomik olmak üzere uluslararası sistemdeki siyasi bağımsızlığı da artacaktır.

**

İçinden geçtiğimiz tarihi süreç Türkiye için kaçırılmaması zorunlu olan bir dönemdir.

Osmanlı Devleti’nin güç kaybetmesine neden olan coğrafi keşifler sonucu ticaret yollarının değişmesi, sanayi devrimi ve sömürgecilik yapısı yeniden değişim sürecine girmiştir.

Çünkü dünya yeniden paradigma değiştirmektedir.

Tek Kuşak Tek Yol projesi ile beraber değişen ticaret yolları güzergâhında olan Türkiye deniz yollarında bulunan ülkeler ile de iş birliği yapma çalışmaları yürütmektedir.

Afrika coğrafyasıyla son dönemde artan ilişkilerimiz ile beraber “Batı” dünyasının uzun yıllardır sömürdüğü bu coğrafyayı bağımsızlaştırma sürecine sokacaktır.

Dördüncü nesil olarak adlandırılan sanayide dijitalleşme ve yapay zekâ dönemi ile yeniden bir fırsat yakalayan Türkiye bu paradigma değişim dönemini doğru değerlendirmelidir.

**

Bu değişim ve dönüşüm sürecinde gerek askeri gücümüzün gerekse ekonomik gücümüzün artması Türkiye’yi gelecek dönemde tarih boyunca olduğu gibi yeniden dünya üzerinde adaletin tesisi için çalışan bir ülke konumuna getirecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.