Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's önceki hafta içinde Türkiye'nin kredi notunu dürmüştü.

Yapılan bu siyasi manevra neticesinde Türkiye’nin notu Ba1’den Ba2’ye başka bir ifade ile not görünümü "negatif"ten "durağan"a çevirilmişti.

Hassas dönemlerde bu koz her daim “uluslararası demokrasi kılıcı” gibi kullanılıyor, maalesef…

Bu notlarla Türkiye ekonomisinin büyüklüğü, konumu ve seviyesi ile ilgili bir kayıp oluşmuyor.

Ancak Türkiye’de özellikle faizlerin yükselmesine zemin hazırlıyor. Sendikasyon kredilerinin önüne geçiyor veya pahalı hale getiriyor.

Derecelendirme kuruluşu… hem de yerlisi…

Türkiye Bankalar Birliği başkanı, hafta içinde milli bir kredi kuruluşundan bahsetti.

Bankaların ortak olduğu, hiçbirinin % 10’dan fazla pay alamadığı, geniş tabanlı yerli ve milli bir kredi derecelendirme kuruluşu.

Aslında mevcut mevzuatımız özel şirketler tarafından kredi derecelendirme kuruluşlarının kurulmasına izin veriyor.

Ancak bu şekilde kurulmuş derecelendirme kuruluşlarının manipüle edilmesi son derece olağan: Fitch, Moody’s ve Standart And Poor’s örneğinde olduğu gibi.

Sayın Akben tarafından yapılan açıklamaya göre milli derecelendirme kuruluşunun yıl içinde kurulması düşünülüyor.

Kurulacak derecelendirme kuruluşunun uluslararası “kuruldaş”larıyla entegre çalışması gerektiği bir gerçek. Hatta bu konuda diğer ülkelerin derecelendirme kuruluşlarıyla da entegre bir çalışma sergilenmelidir.

Neler getirir…

Türkiye özellikle son yıllarda bu konudaki eksikliği ciddi anlamda ve seviyede hissediyor.

Gerçekleştirilmesi halinde uluslararası derecelendirme kuruluşlarının manipüle manevralarından önemli ölçüde kurtulacak, Türkiye.

Yukarıda ifade ettiğim kredi maliyetlerinin yükselmesinde önemli bir etkisi olan uluslararası derecelendirme kuruluşlarının yurt içindeki etkisini minimize edecek…

Yani kredi maliyetlerinin aşağıya çekilmesinde önemli bir rol üstlenecek… Tabi, yurt dışındaki “kuruldaş”larıyla ortak çalışmak şartıyla…

Bu bağlamda teşekkül ettirilecek milli bir kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’deki sistemi ve şirketleri tanıyan bir yapıda olacağından ve bunu uluslararası platformda açıklama imkanına sahip olacağından yabancı yatırımcıyı daha doğru bilgilendirme olanağı olacak.

Yine…

Evet. Yine birileri bu da nerden çıktı, kardeşim? Biz başarabilir miyiz?... Diyebilir…

O zaman biz de şöyle cevaplayalım:

Başlamazsan; zaten hiç başaramazsın…”

Ama başlarsan… Başarırsın… Çünkü; “başlamak, zaten başarmak” demek…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.