Irak’ın üçte biri altın tepside kendisine ikram edilen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, çeyrek yüzyılı doldurmadan bu ikramı kelimenin tam anlamı ile “murdar” etti.

Bu 24 yıllık süreç içerisinde de birçok kere direkten döndü. İlk büyük yıkıma doğru evirilme 1996’da oldu. Türkiye, devlet erkanı ve ordusu ile müdahale ederek bu yıkımı durdurdu.

Bugüne gelene kadar Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni bir çok kere ölümün eşiğinden kurtardı. İbadi’den önce Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Kürtlere yönelik işgal ve soykırım teşebbüsünde bulunduğu sırada Türkiye, günün Başbakanının ağzından “Kürtler bizim akrabalarımızdır. Ve biz Irak’ın kuzeyindeki Kürt kardeşlerimizin gözyaşlarına bigâne kalmayacağız, kalamayacağız” dedi. Ve Maliki’nin askerleri Tuzhurmatu kenarında durmak zorunda kaldılar.

Barzani, Türkiye’nin kendine sağladığı desteği kendi gücü sanarak Batılı devletlerin dolmuşuna gelerek “Bağımsızlık Referandumuna” gitti. Erdoğan’ın birçok girişimleri ve hatta ricaları sonuçsuz kaldı. Barzani, Türkiye’nin sayesinde yaşadığı huzurlu ortamı, kendi gücünden mülhem sandı.

Barzani’nin başına buyruk davranmada ısrar etmesi üzerine Erdoğan, şu tarihi sözü söyledi: “Elindekileri de kaybedecek.”

Gelinen noktada tarih Erdoğan’ı haklı çıkardı. Bu köşenin müdavimleri bilir, Referandumun Barzani’nin sonunu getireceğini ısrarla söyledim. Ne var ki, Erdoğan gibi bir siyasi dehayı dinlemeyen Barzani ve şürekası, Türkçe yazan bir Kürt gazeteciyi mi dinleyecekti?

Yönetme yeteneği kim ne derse desin genetiktir. Bir aileyi, bir aşireti, rahat yönetebilirsiniz. Ancak bir bölgeyi ve bir devleti yönetmek, aşiret kültürünün çok çok üstündedir.

Arkeolojik kazılar, Kürtlerin binlerce yıldır bölgede yaşayan bir kavim olduğunu gösteriyor. Ancak bu binlerce yıllık tarihte, bir tek devletimiz yok. Komagene Krallığı safsatasına inanmayın. Roma’ya bağlı bir valilik-krallık gibi bir yönetimdir Komagene. Bir Romalı çavuş, her zaman Komagene kıralı(!)nın üstü pozisyonundadır.

Huriler, Medler, Mittaniler’n biz Kürtlerle hiç ama hiçbir ilgisi yok. Sadece Medlerde devlet kademelerinde yükseklere tırmanmayı başarmışız. Huriler ve Mittanilerde tebaayız.

Yönetmek, Allah’ın insana verdiği lütuflardan biridir. Biz üç Kürt bir araya gelip birbirimizi boğazlamanın yollarını ararken, üç Türk bir araya gelip devlet kuruyor.

Selçuklu yıkıldığında, Anadolu’da Türk aşiretleri 12 devlet kurdular.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı devleti yıkıldıktan sonra şu küçücük Anadolu’da tam 21 Devlet kuruldu. Batı Trakya’dan Ardahan’a kadar tam 21 cumhuriyet kuruldu Anadolu’da. Hepsinin kanun ve nizamnameleri vardı.

Ve bu millet, 1923’te 21 devletini tasfiye edip Türkiye Cumhuriyeti Devleti4nin sancağı altında toplandı.

Eğer Cumhuriyet tarihini okursanız, 21 devletin katılımı ile Ankara’da merkezi hükümet kurulduktan sonra kendi aralarındaki iç hesaplamalara gittiler. Yani önce devleti; birliği ve dirliği kurdular. Akabinde yarım kalan hesaplarını gördüler. Ve bu 21 devletin arasında Mustafa Kemal Paşa’nın etrafında toplanan grup galip geldi.

Peki ya biz Kürtler? Tam 24 yıldır dünyanın en zengin petrol yatakları üzerinde kurulan Federal Bölgesel Yönetim’de ilk günde iki başlılığı ihya ettik. Tarihe adını Siyasi Fahişe olarak yazdıran Talabani bir yandan, Kuzey Irak Kürtlerinin kalplerinin ve doğal liderleri Mesut Barzani bir yana yönetim içinde ayrı derebeylik kurdular. Gazeteci olarak bölgeye giden bizler, bu derebeylik çatışmalarının çoğuna tanıklık ettik. Kürdistan Federal Parlamentosu da aynı haldeydi. Kimse kimseyi takmıyordu. İki grup vardı ve ikisi de başına buyruktu.

Ez Cümle ister kabul edelim ister etmeyelim, Devlet kurmak ve yönetmek biz Kürtlerin karı değilmiş. En son Mahabad ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetim tecrübelerinden buna şahit olduk. Babalarımızın dedelerimizin Mahabad ile ilgili anlattıkları hüsran ve hayal kırıkları meğerse gerçekmiş. Oysa biz o anlatımlarını “Acem korkusu”na bağlardık.

Türklerin beş bin yıldır neden sürekli imparatorluklar kurduğunu okuyup inclemek lazım. Allah’ın her insana bahşettiği ama Türklerin daha çok iyi kullandığı bu yeteneğin sırları nelerdir, ona bakmak lazım.

Bizim Kürtler bana hiç kızmasın. Ve artık o sahtekâr, petro-dolardan kemik kapmak için ürettikleri efsaneleri bıraksınlar ve bu gerçeği kabul etsinler.

Aslında toplulukları, kavimleri incelediğimizde Allah, her kavmin bir özelliğini öne çıkardığını görürüz.

Örneğin Çingeneler, Hindistan’dan Batı Avrupa’ya kadar yaşayan bir topluluktur. Çingenelerden bir Şeyhülislam, bir Derebey, bir Dük çıktığı vaki midir?

Peki herhangi bir kavimden Çingeneler kadar güzel çalıp oynayan bir fert çıkmış mıdır?

Yer yüzünde İngilizler kadar sinsi ve soğuk bir millet var mıdır?

Almanlar kadar hot zotçu bir millete insanlık şahit oldu mu hiç? Roma’dan beri Almanların kanı bitlenir ve gidip sert bir duvara toslarlar.

Şunu kabul etmemiz lazım artık, Allah Türklere yönetme hem de tebaasını; bugünkü adıyla vatandaşını adil yönetme yeteneği vermiş. Onun için Asya’nın, Ön Asya’nın, Ortadoğu’nun Kafkasların imparatorluklarını saydığımızda sadece Türk imparatorluklarının adını zikrediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nejdet 2017-10-18 08:52:21

Değerli hemşerim biz Kürt kardeşlerimize bu hakikatı söylediğimiz zaman ırkçılıkla suçlanıyoruz.Bir köy muhtarlığı için kuzenini katleden nice Kürtlere şahit olduk Horasanda.Pasta büyük olunca Talabani gibi satıcıların olmasıda benim için doğal bir netice.

Avatar
15 Temmuz Gazisi 2017-10-18 16:15:56

Ben, Milliyetçi olmayan ve "sadece Müslüman" olan bir Türk olarak, Kürt Milliyetçiliği yapmadan yazdığınız yazı için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yazılarınızda da ırkınızı öne çıkarmadan yazı yazmanız temennisiyle.

Avatar
Şükrü 2017-10-18 11:24:16

Erdal kendini aşmış beya...

Avatar
Abdurrahman 2017-10-18 15:46:31

Bir Çinli atasözü:
"Üç Türk bir araya gelirse devlet, üç yahudi bir araya gelirse şirket kurar."

İnşaAllah Kürd kardeşlerimiz şakilerini de adam edip Molla Gürânîler yetiştirmeye devam edeceklerdir. Yakın...

Avatar
Mahmut 2017-10-20 12:00:46

Selahaddin-i Eyyubi hakkında da bir iki lafı var mıdır acaba sayın yazarın?

banner624