YAZARLAR

Tüm Yazıları Abdulkadir İkbal

Romancılar konuşuyor

22.08.2019 00:02

Milat gazetesinin yazarlarından Mehmet Nuri Yardım eskiden de olduğu gibi son zamanlarda edebiyat dünyası için yaptığı çok verimli çalışmalarını Dünya Vakfındaki faaliyetlerinden anlıyoruz.

 Mekanına bizzat davet ederek elime tutuşturduğu  “Romancılar Konuşuyor” adlı eserini çok büyük bir araştırma ve özveriyle hazırlamış,  adeta Türkiye’de roman üzerinde kitap yazanların bir özetini çıkarmış. Geçmişle günümüzü yan yana getirmiş. Mehmet Nuri Yardım kardeşimiz bu kitapta bir çok  roman yazarlarını anlatırken, fikirlerle de bezeyerek  daha da anlamlı bir  hale getirmiş.

Acizane bir kitap üzerinde fazla yorum yapmaya yeteneğim yoktur. Mehmet Nuri Yardım’ın böyle bir eseri hazırlayıp okuyuculara sunması, son derece memnuniyet verici olmakla beraber, bu hususta  kendimi bir kaç cümle de olsa yazmaya mecbur hisettim. Edebiyat ustalarının yanında bizimkisi çoban sakızı gibi bir şey.

 Bir lokomotif sanki

Mehmet Nuri Yardım kardeşimizin roman alanındaki derin ilgi ve bilgisi ona son zamanlarda adeta bir öncülük görevini yüklemiş. Buna arkasından vagonları sürükleyen bir lokomotif gibi de diyebiliriz.  Çünkü her alanda olduğu gibi edebiyat alanında da liderlere ihtiyaç vardır.

 Günümüz de çok kitap neşredildiğinden artık hepsini okumak ve takip etmek imkanına sahip değiliz. Ancak bazıları vardır ki onları takip etmemek elde değildir. Yazdığı günlük makaleleri de heyecanla okumaktan kendinizi alamazsınız. Fikirler yorumlar ve yapılan tespitlerin hazzı sizi dünyanızdan alır ve bambaşka dünyalara götürür. O güzelliklerle beraber kendi dünyanıza dönerken size sunulan saniha cevherlerle yüklendiğinizi anlarsınız. O cevherleri o kalıplara ustaca  dökenlere sevgi, muhabbet ve hayranlıkla  yaklaşırsınız.

 Mehmet Nuri kardeşimiz kendi alanında merdivenleri yavaş adımlarla tırmanıyor ve bir gün bu zirvenin bir de finali elbette olacak. Çünkü bir yazarın yazdığı eserlerin anlaşılması bazen çok uzun bir zamana yayılabilir. Geçmişte yazı yazanların sayısı azdı bu gün ise binlerce . Bunların arasından sıyrılmak hiç de kolay olmayacak.

Yardım’dan bir ricam var

Evet Mehmet Nuri kardeşimizin edebiyat sahasındaki verimliliği tıpkı elleri meyve dolu, başı yukarıda  kocaman bir ağaç gibi dallarıyla tevazu misali sanki yere eğilmiş.  Bu arz ettiğim hususlara ilaveten kendisinden bir ricada bulunacağım.

Roman tarzında  ve Suruç kültürü üzerinde yazılan bir şaheserle tanışmak  gerek. Meşhur yazar HARİRİ’nin yazdığı MAKAMAT eserini Kültür Bakanlığının basması son derece manidardır. Bu eser eski  medreselerde okutulmuş ve bir çok dillere tercüme edilmiştir. Şüphesiz ki bir eserin tercümesi hiçbir zaman aslı gibi olamaz. Çünkü tercümanın bilgi beceri, kabiliyet ve  vukuf yetisi söz konusudur.

Öyle inanıyorum ki Mehmet Nuri Yardım kardeşimizin Makamat isimli eser üzerinde bir çalışma  ve değerlendirme yapması çok farklı olacak.  Ve işi ehline teslim etmek ise en doğrusu olacak.

Hazinelerin kıymetini ancak onun ehli olanlar bilir, eğer altını kuyumcuya değil de nalbanta götürürseniz size nal yapar.  Emin olun piyasada bunlardan çokları var.   

Son Haberler

 • 1

  Başkan Erdoğan Trump ile görüştü

 • 2

  Bakan Kurum'dan iklim değişikliği mesajı

 • 3

  Başkan Erdoğan kritik toplantıya katıldı

 • 4

  Galatasaray ikinci yarıda üstünlüğü koruyamadı

 • 5

  Sosyal medya provokatörlerine operasyon

Günün Manşetleri

PKK'ya Tunceli'de büyük darbe!
ABD'den F-35'lerle ilgili çarpıcı mesaj
Mardin'de hain tuzak!
İran'dan petrol tankeri açıklaması
ABD'de kimyasal tehlike! 3 kişi öldü
TEKNOFEST'te ödüller sahiplerini buldu
Sözde eğitim kampı! İşte zulüm böyle görüntülendi
Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD kamuoyuna uyarı
TEKNOFEST'te tanıtıldı! Hayat kurtarıyor
60 bin kişiye gelir kapısı olacak
TYB İstanbul şubesinden İBB'ye tepki!
33 yılda 59 şehit verdiler
Gerginlik tırmanıyor! Ülke bayrağını yaktılar
180 bin kişi başvurdu! Hazine arazileri kiralanacak
Erdoğan New York uçuşu öncesi ABD'yi uyardı! Hazırlıklar tamam