YAZARLAR

Tüm Yazıları Abdulkadir İkbal

Barolar neden rahatsız

26.06.2020 00:02

Son zamanlarda ülkemizin gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden, sayın Diyanet İşleri Başkanı sayın Ali Erbaş Homoseksüellikle ilgili Kuran’dan bir ayet okumasıyla, son derece rahatsız olup ayağa kalkan,   başta Ankara, İstanbul ve İzmir baroları olmak üzere başka barolarında   bu kervana katılması izahtan varestedir.

Baro seçimleri yapılırken oy kullanan bütün avukatlar tarafından baro yönetimlerine böyle bir salahiyet ve görev verilmediği halde,  okunan bir ayete karşı bildiri neşretmeleri açıkça gösteriyor ki,  bu bildiriler Müslüman halkımızın inancını açıkça hedef almaktadır. 

Malum olduğu üzere barolar avukatların oyları ile seçilir. Her ildeki baro mensupları çeşitli siyasi görüşe sahiptirler.  Barolar siyasi parti olmadığından, aynı çatı altında görüş birliği yoktur. Bu nedenle baro yöneticileri seçilirken, siyasi görüş belirtmek için seçilmezler.

Baro yönetimlerinin görüş ve düşüncesini ve siyasi tercihlerin paylaşmayan v kabul etmeyen, muhalif avukatları da sanki her sahada temsil ediyormuş gibi bunlara saygısızlık yapmaları ve adeta oylarını gasp etmeleri hukuksuzluğun daniskasıdır.  Kendi çıkar ve siyasi emelleri uğruna baroyu kullanmaları asla kabul ve izah edilemez. Bu feci hukuksuzluğun mutlaka düzeltilmesi ve hukuksuz iş yapan baro yönetimlerine karşı, meydanın boş bırakılmaması hukukun gereğidir.

İşin bir başka bir boyutu barolar devasa bir bütçeye sahiptiler.

Şimdi yukarda arz ettiğimiz bildiriyi neşredenlere bazı sorular sormak hakkımızdır.

Karakol da gözaltına alına bir zanlıyı avukatlar hiçbir mani olmadan görüşmüyorlar mı..

Gerek savcılığa ve gerekse mahkemelere müvekkili bulundukları şahıs veya şahıslar hakkında dava ile ilgili delilleri ortaya koyarak gerekli olan bütün savunmaları yapmıyorlar mı..

Davalar devam ederken, avukatlar müvekkilleri ile istedikleri zaman cezaevinde görüşmek için her hangi bir engel varmı..

Mahkemeler karar  verdikten sonra; istinaf, temyiz ve gerekse Avrupa İnsan hakları mahkemesine dava ile ilgili müracaatların yolu açık değil mi..

Şayet bütün bu safhalarda aksaklık varsa baroların devreye girip, yanlışları düzeltmek üzere,  talep te bulunmaları en tabii ve vaz geçilmez bir haktır. Bu gibi talepler avukatların MESLEĞİYLE İLGİLİDİR.  Hiç kimse bu gibi taleplere asla karşı çıkamaz.

Barolar kendilerine oy veren avukatların hak ve hukuklarını bir kenara bırakıp, bizi bölmek istiyorlar diye bas bas bağırmaları boşuna değildir. Aslında baroların yetkisiz oldukları sahalarda at oynatmaları onları bölecektir. BAROLAR BU BÖLÜNMMENİN ZEMİNİNİ KENDİLERİ HAZIRLADILAR. Çünkü karşıt görüşlü birçok avukat yukarda bahsi geçen bildirilerden son derece rahatsızdır.

Onun için diyoruz ki;  size oy veren veya vermeyen avukatların siyasi görüşleri cebinizde değildir.  Hukukçuların hakları üzerinde,  HUKUKSUZLUK YAPMAYIN!

 

Son Haberler

 • 1

  Malatya'da 4,4 büyüklüğünde deprem

 • 2

  Sivas'ta sağanak sele neden oldu

 • 3

  Galatasaray'ın ilk 2'ye girme şansı kalmadı

 • 4

  Fransa: Libya'daki savaşa dış müdahalelerin...

 • 5

  Fildişi Sahili Başbakanı Coulibaly hayatını kaybetti

Ayakkabı kokusu nasıl geçer?
Mide bulantısına ne iyi gelir?
Gözde kızarıklık neden olur?
İçki ve kumar neden haram?
Sadaka yerine geçen dua
Yasin suresi, Yasin suresinin okunuşu ve anlamı
Müminun suresinin faziletleri ve faydaları
Müminun suresinin nüzul sebebi...
Müminun suresinin okunuşu nasıldır?
Ağız kanserinin belirtileri nelerdir?
Kaplumbağa kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Kabıd zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(08.07.2020)
Dolar ne kadar? 08.07.2020
İslam'da içki içmek neden haram?
Bel fıtığı ameliyatsız nasıl geçer?
Şeker hastalığı neden olur?
Baş ağrısına ne iyi gelir?
Fakirlikten kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Saffa suresi, Saffat suresinin okunuşu ve anlamı
Nur suresinin faziletleri ve faydaları
Nur suresinin nüzul sebebi...
Nur suresinin okunuşu nasıldır?