YAZARLAR

Tüm Yazıları Abdulkadir İkbal

Muhtarlıklar kaldırılmalı

05.04.2019 00:01

Bu gün ülkemizde 53.000 muhtar görev yapıyor, Bu muhtarlar aynı zamanda kendilerine birer yardımcı tayin edebiliyorlar ve silah ruhsatı almaya da hak kazanıyorlar. Muhtarların tayin ettikleri sekreterle beraber maaş alanların sayısı 106 bin TL’ye ulaşıyor. Devlete çok büyük bir mali yük yüklenmiş oluyor. Eğer muhtarlar bu işi gönüllü ve hayır için yapacaklarsa duamız onlarla olur.

Türkiye de milyonlarca dava adli mercilere açılıyor. Ne mahkemeler nede icra daireleri bu ağır yükün altından kalkamıyor Kalksa bile bir davanın sonuçlanması yıllarca uzayıp gidiyor.  Temyiz mahkemeleri de aynı yükün altında eziliyor.

 Bu gün ülkemizde görev yapan 16.000 civarın da hakim ve savcı var. Böyle bir kadro ile açılan davaları kısa sürede bitirmek imkânsızdır. Hatta savcılar tarafından bir iddianamenin hazırlanması aylar bazen de yıllara tekabül etmektedir.

İnsanların en büyük bir ihtiyacı da adalet ve adaletin çabuklaştırılmasıdır. Zaman zaman Sayın Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok siyasetçi bu konuyu gündeme getirmiş ve getirmektedir. Ancak adaletin çabuklaştırılması hususunda yapılan çalışmalar yeterli olamamış uzayıp giden ve gecikme sebebiyle manası ve önemi kalmamış davalar sonuçlansa böyle bir uygulama bir çok insanımızın telafisi imkansız mağduriyetine zemin hazırlamıştır.  Çünkü adaletin çabuklaştırılması yeterli imkân ve kadrolarla yapılabilir.

Madem ki yönünü Avrupa ya çevirenler oldu onun için Avrupa’dan bir misal arz edeceğim. Bundan belki on yıl kadar önce Türkiye de on bin kadar hakim görev yapmakta idi. Türkiye de işlenin suç miktarı Almanya’nın en az iki katı olduğu halde Almanya da yirmi bin hakim görev yapıyordu.

Doğrusu merak ediyorum acaba Almanya da kaç muhtar var.

Türkiye artık birçok kamburu sırtından atmak zorundadır. Muhtarlıklar kaldırılmalıdır. Bunun Lamı cimi yoktur. Muhtarlara verilecek maaşla belki yirmi bin hakim ve savcının tayin edilmesi adalette bir rahatlama meydana getirecektir.  Cezaevlerinde yatan bir çok masum insan da adaletsizliğin pençesinden kurtulmuş olur.

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR diyen Hz. Ömer’in (r.a) bu mesajına ve ilkesine ne kadar muhtacız bu gün.  Tabii adalet evvela ilahı mesaj olan Kur’an-ı Kerimde emredilmekte bundan mülhem olarak halkımızı ve aile hayatımızı perişan eden Avrupa’nın uyum yasaları değil halkımızın inanç ve ihtiyacına cevap veren yasaların hayata geçmesiyle beraber, Adaleti temin etmek ve onun bütün alt yapısını hazırlamak devleti yönetenlerin görevidir.

Adaletsizliğin vebali çok büyüktür ve hiç kimse bu vebalin altından asla kalkamaz İlahi ve insani olan bu görevi yetkililerden talep etmek vaz geçilmez hakkımızdır..

Foto Galeri

'Yılkı' atlarından esinlendi arazi aracı üretti

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

Video

Bir insan bunu neden yapar ki ?

Göbeklitepe'de yeni rekor

Darbe alan kaportaya kolay çözüm

Muhteşem bir manzara

Binali Yıldırım'ın yeni klibi izlenme rekorları kırdı!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  YKS tercihleri 23-29 Temmuz'da yapılacak

 • 2

  Erdoğan: Ortak yayın için başka isimler önermiştim

 • 3

  Sele kapılmıştı, cesedi 5 km uzaklıkta bulundu

 • 4

  Teröristbaşı Öcalan'dan HDP'ye 'İstanbul' talimatı!

 • 5

  İDO'dan '23 Haziran'da sefer iptali' açıklaması

Karar tatmin edici
“Sağduyu” Galip Gelir mi?..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim ittifakımız MHP ile
Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme!
Trump'tan İran'a tehdit: Yakında göreceksiniz
Bakan müjdeyi verdi! 4 bin 321 personel alınacak
Suudi Arabistan'a bir darbe de ABD Senatosundan!
Meteorolojiden sağanak uyarısı!
YSK İstanbul'da seçmen listesini güncelledi
Başkan Erdoğan: Derdi verileri korumak değil onları alıp bir yerlere servis etmek
YÖK üniversite kontenjan sayısını açıkladı!
Okula başlama yaşı değişti!
Fitch Ratings'ten Türkiye açıklaması! 'Enflasyonun düşüşü hızlanacak'
Başkan Erdoğan: S-400 konusu bitmiştir!
İkinci sondaj gemimiz yola çıktı