YAZARLAR

Tüm Yazıları Abdulkadir İkbal

Silah her kese verilmez

02.10.2018 00:02

      Bütün devletler  ister  asker,  ister polis  olsun,  eleman alırken o elemanları  iyi yetiştirmek için  onları çok sıkı bir talime tabi tutarlar.   Silah herkese verilmediği  gibi silahın nerede ve nasıl kullanılacağ4ına dair   silah kullanma  talimatı vardır .   

     Ayrıca siilah kullanacak personele  hukuki , insani ve ahlaki derslerde verilir. Çünkü ekseriyetle   silahlı personelin  karşısında siviller  vardır . O halde silah taşımak bir ayrıcalık  olduğundan  şayet personelin hukuki ve ahlaki eğitiminde bir aksaklık varsa silahı eline alan  bu gibi kişiler bir çok masumun canını yakabilir v ve topluma da zarar verebilirler.

       Türkiye de  ve dünyanın bir çok ülkesinde   güvenlik kuvvetlerine mensup bazı  kişilerin   gayri meşru faaliyetlere bulaştığı mahkemelere açılan  davalarla sabittir. 

        Şimdi böyle bir yazıya ne ihtiyaç var diyebilirsiniz. Ancak Suriye de gelişen bazı olumsuz olaylara Özgür Suriye Ordusunun bazı mensupları  Afrin, Cereblus ve  El Babta bir çok hırsızlık ve soygun yaptıkları da  bir gerçektir.  Birkaç gün evvel  Afrinli bir doktorla sohbet ediyorduk. Özgür Suriye Ordusunun içinde sırf talan ve yağma yapmak için bu orduya katılan insanların   ellerindeki silahlarla halka yaptıkları zülüm ve vahşeti dile getirdi. Zaman zaman bir çok Suriyeli kardeşlerimizde aynı olumsuzluktan mustarip  idi.

          Hangi örğüt olursa olsun devletlerin bağlı bulundukları hukuktan yoksundurlar.

           Marmara depreminde bir çok insanımız enkazın altında inim inim inlerken bazıları da  kadınların kolunu keserek bileziklerini almaya çalıştı Demek oluyor ki eğitimsiz ve ahlaksız bazı insanlar  kendi  menfaatı için başkasının canını yakmaktan asla çekinmezler. .

           Nitekim Afrinde Özgür Suriye Ordusunun bazı mensuplar da  ganimet için birbirlerine girdiler on ölü ve bir çok yaralı vardı.  Hatta birbirlerini  hapse dahi atmışlardı. Müslüman bir halkın malı ganimet olur mu sorusunu da  bir kenara bırakarak  Türkiye’nin güvenlik kuvvetleri  girdiği yerlere hakim olmalı  diyen bir halkın bu haklı talebi asla göz ardı edilmemeli.  

     Başta Afrin olmak üzere Cerablus ve Elbabta da halk Türkiye yi muhatap olarak kabul etmekte, Özgür Suriye Ordusu muhatabımız değildir demektedirler. Türkiye ise gelişen bazı olumsuz olaylar karşısında  bu hassas konuyu masaya yatırmalı ve gereken tedbirleri almak zorundadır.

         Suriye de yıllarca devam eden iç savaş nedeniyle Türkiye nin müdahil olması kolay olmamıştır. Yüzlerce şehit verilmiş ve büyük mali külfetleri de beraberinde getirmiştir.

        Büyük bedeller ödeyerek silahla kazandığınız bir çok kazanımları , hukuk bilmeyen bazı ahlaksızların yüzünden  kaybedebilirsiniz .Su dolu temiz  bir havuza bir miktar pislik bulaştırmak gibidir.

 Suriye halkı    vaz geçilmez  ihtiyacı olan  adalet ve emniyetin tesisini  istemektedir.  Daha evvel  gerek Suriye rejimi ve gerekse  Suriye de hakimiyet kuran   örgütlerden çektiğini, Türkiye nin hakim olduğu yerlerde çekmemelidir. Çünkü artılarında eksilerinde faturası Türkiye ye kesilmektedir.        

Öne Çıkanlar

Bizi Anadolu coğrafyasından silmek istiyorlar

Savunma sanayimizi tehdit olarak görüyorlar

Bakırköy'ün bîtab düşmüş makus talihi değişecek

Türkiye'yi hedef gösterdi!

Gölpazarında değişim vakti

Ana muhalefet kime hizmet ediyor?