YAZARLAR

Tüm Yazıları Ahmet Ay

Ayasofya; tam bağımsız Türkiye mührüdür

29.07.2020 00:01

1968’de ilkokul 2. sınıf öğrencisiydim. Rahmetli babam medresede ders veriyordu. O derslerin birisinde Ayasofya ile ilgili bir anısını anlatırken çok duygulandığını görmüş ve o duygulu halini yıllarca unutmamıştım.

Sonraki yıllarda rahmetli babama, Ayasofya ile ilgili onu o kadar duygulandıran anısını anlatmasını istemiştim. Rahmetli babam, “Ben 8 yaşında iken büyüklerimiz Ayasofya’nın müzeye dönüştürüldüğünü duyduklarında nasıl ve neden üzüldüklerini hatırladım, duygulanmam ondandı” dedi.

Rahmetli babam bana yıllar sonra bunu anlatırken yine duygulanmıştı.

Babam, “Büyüklerimiz, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesini, ülkenin gittikçe dinden uzaklaştırıldığına yordular” derken derin bir “ah!” çekmişti.

Dolayısıyla bizim de gündemimize Ayasofya 1968’de girmiş oldu.

Ortaokul son sınıftan itibaren rahmetli Necmeddin Erbakan Hoca’nın konuşmalarında Ayasofya baş köşedeydi.

1975’te Diyarbakır Lisesi öğrencisi idim. Gittiğimiz MTTB’de de Ayasofya konusu çokça dile getiriliyor ve meşhur, “Zincirler Kırılsın, Ayasofya Açılsın” sloganımızla arzu ve hedefimizi dile getiriyorduk.

Rahmetli Necmettin Erbakan Hoca’nın, Ayasofya’nın ibadete açılması için cehdine şahidiz. Her fırsatta dile getirdiği Ayasofya’nın ibadete açılması talebini Mayıs 1980’deki Sivas, 6 Eylül 1980’deki Konya mitinglerinde yüzbinlerin sloganları eşliğinde dile getiriyordu.

Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın!..

Rahmetli Erbakan Hoca asla bu talep ve hedefinden vazgeçmedi lakin bu tarihi günü göremeden diyar-ı bekaya göçtü.

Bütün İslam âlemi Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’in açılışını büyük bir sevinçle karşıladı. Mısır gibi Firavun’a teslim bir ülkenin bazı hocaları ile BAE tarafından satın alınan kalemler dışında İslam ulemasının kahir ekseriyeti Türkiye'nin kararına destek verdiler.

Bizde de teologlardan bazıları olayı, Erdoğan yaptığı için yanlış” diyemedikleri için hümanist, westernist, plüralist yaklaşımlarla bu konuyu sabote ediyorlar.

Olsun,

İnsanlar tercihlerinde serbesttirler.

Beğenmeyebilirler. Hatta CHP Genel Başkan Yardımcısının itiraf ettiği gibi, “Recep Tayyip Erdoğan dünyanın en güzel işini yapsa da, ‘iyi’ demeyeceğiz” dediği gibi bu teologlarda “Erdoğan yaptığı için kötüdür.” diyebilirler.

İnsanların beğenmeme hakkı vardır.

Bakın, biz de beğeniyoruz.

Hemi de 52 yıldır hasretini çektiğimiz bu açılışı,

Bütün seçimlerde desteklediğimiz, kendisine inandığımız, güvendiğimiz, bundan sonra Rabbimiz kısmet ederse çok daha hayırlı işlere, hizmetlere imza atacağından şüphe duymadığımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirmesi ile de gurur duyuyoruz.

Türkiye tam bağımsız bir ülke olduğuna göre kendi kararlarını kendisi verecektir, nitekim öyle de oldu. Bunun için Yunanistan ya da başka bir ülkenin ne diyeceğine bakan ülke bağımsız olamayacağı gibi müstemleke durumuna düşer.

Bunun için Ayasofya kararı ile ilgili yorumlar yapılırken olayın bu yönü dikkate alınmalıdır.

Evet,

Ayasofya bir camidir hatta bizim için çok değerli bir yeri vardır. Lakin dünya olaya sadece bir cami-kilise meselesi olarak bakmıyor. Dünya, Türkiye'nin bağımız ülkeler gibi davranarak, pek çok büyük ülkenin karşı çıkmasına rağmen bu kararı almasının kendilerinde açtığı yaraya bakıyor.

Atatürk ve Ayasofya’yı müzeye dönüştüren diğer yöneticiler bu kararı din düşmanlığı ya da fetih-Fatih düşmanlığı saikiyle almadılar. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi Türkiye'ye dayatıldı. Kuruluş yıllarında ekonomik olarak çökmüş, Hatay meselesini çözememiş, II. Dünya Savaşı’nın ayak seslerini değil, top ve bomba seslerini duyan bir Türkiye tam bağımsız bir devlet olamazdı, değildi de.

Bu yüzden o yıllarda Ayasofya ile ilgili başta Amerika olmak üzere Batılı devletlerden gelen talepler ve dayatmalar arasında Ayasofya’nın Müze yapılması kararı “ehven” kabul edilmişti.

Ama Türkiye 20. yüzyılın kamburlarını taşıyan bir ülke olmadığı gibi, şayet 20. yüzyıl konsepti ile devam ederse mevcut sınırlarını koruyamayacak bir ülke olmaktan kurtulamayacaktır. Artık Türkiye, tam bağımsız, milletinin menfaatlerini önceleyen bir ülke gibi hareket etmek zorundadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kimsenin topraklarında gözümüz yok, ama bize ait olanı da kimseye bırakmayacağız mealindeki açıklamaları söylediklerimizin anahtar cümlesidir.

Ayasofya’yı değerlendireceklerin bu anahtar cümlenin yanı sıra, Türkiye'nin tam bağımsız bir ülke olduğunu da hesaba katmaları gerekiyor.

 

Son Haberler

 • 1

  2 terörist etkisiz hale getirildi

 • 2

  MSB duyurdu: Bir askerimiz şehit oldu

 • 3

  Damga vuracak! Türkiye söz sahibi olacak

 • 4

  Bilim Kurulu Üyesi uyardı! Kısıtlama olabilir

 • 5

  Şanlıurfa'da uyuşturucu operasyonu

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Tarte tatin nasıl yapılır?
Minik tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Hafız zikrinin faziletleri
Esmaül Hüsna'dan El Kebir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(06.08.2020)
Dolar ne kadar? 06.08.2020