YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Akben

Danışmanı bol olan ülke

13.04.2019 00:01

Seçim sonuçlarını farklı bir pencereden okumak istiyorum. Un şeker ve su olmasına rağmen yapılamayan helvanın müsebbibini on gündür arıyorum.  Şu ana kadar izini sürdüğüm arayışım sırasında karşılaştığım o kadar çok garabet var ki, pes doğrusu demekten kendimi alamıyorum.

Dostlar ne oldu bu millet sevdalısı olan insanlara? Neden bu kadar savrulduk ve toparlanamıyoruz? Nasıl oldu da müsaitlerimiz füze hızı ile arttı? Kul hakkı gibi sadece öbür dünyada hesabı görülüp muhasebe edilecek bir mevzuda bu kadar sorumsuz ve kaygısız olabiliyoruz?

Kulakları açık tutup etraf dinlemesi yaptığımda öyle bir kirli bilgi akışı ile karşılaşıyorum ki, içindeki doğruları bulmakta zorlanıyor ve bulana aşk olsun diyorum. Devletimizin idare erki danışman yönünden oldukça zengin.

Basit ve önemsiz bir işi on kişi yapar hale gelince doğal olarak o iş çözümsüzlük denizinde nadasa alınıyor ve kambur üstüne kambur dağlar haline gelip geçit vermez oluyor. Demek istemem o ki, işi ehline verememenin bedeli bugün ödediklerimiz. Böyle gidersek daha çok bedeller ödemek durumunda olacağız.  Çünkü perşembenin gelişi çarşambadan belli.

Değerli dostlar özellikle yönetici durumunda bulunan sorumluluğu yüksek olanlar,  sözlerim öncelikle kendime ancak aynı zamanda da size. Hata ve yanlış aramada öncelik aynaların karşısına geçerek içimizdeki ben ile yüzleşmek olmalı. Bu yüzleşmede ne kadar deruni olabilir ve kendi sorumluluklarımızla ilgili ne kadar objektif kalabilirsek meselenin çözümüne o oranda katkı sağlama şansı elde ederiz.

Topu taca atarak sütten çıkmış ak kaşık oyununun figüranı olma gibi bir kolaycılığa kaçmamız bu güne kadar tosladığımız kayalar yetmezmiş gibi daha sert kayalara toslatarak bizleri şaşkın ördekler haline getirebilir.

Devlet reisimizin mevcut idareciler arasında ciddi bir silkeleme yaparak yeni bir hamle ile önümüzdeki süreci dizayn edeceği konuşuluyor. Akıl verenler elbette çok olacak. Ancak bendeniz iyi bir anket çalışması ile etrafındaki çemberi geçilmez hale getirenlerden başlamasının ülke menfaati icabı olduğunu düşünüyorum. Mevcut çember öyle sert çeliklerle muhkem hale getirilmiş ki, nasıl kıracak doğrusu merak ediyor ve Rabbim yardımcısı olsun diyorum.

Anketler acı da olsa gerçeklere vakıf olma konusunda yanıltıcı olmaz. Başkanımız en yakınındakilerden başlayarak halkın talep ve beklentilerini yerine getirmek gibi cesaret isteyen bir meselede şeriatın kestiği parmak acımaz diyerek hareket etmesi,  ülkemizin âli menfaati olup aynı zamanda kendi bekası içinde elzemdir.

Halk arasında bazı bakanlıklarla bu işin böyle gidemeyeceği ile ilgili kabul görmüş öyle algılar gerçekmiş gibi kabul görmüş ve bir apse gibi büyümüş ki, daha fazla büyütülmeden ivedi olarak patlatılması gerekiyor.

Apse patlatılmadan kullanılacak antibiyotikler bünyeye zarardan başka bir kâr sağlamaz kanaatindeyim.. Doğru tedavide gecikilen her gün tüm sisteme zarar olarak şarj etmeye devam ettiği sürece suçluları arama ve bulma yolu giderek daralacak ve hatta tıkanacaktır.  Yapanın yanına kâr kaldığı bir sürece derhal ve ivedilikle son verilmeli. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Foto Galeri

'Yılkı' atlarından esinlendi arazi aracı üretti

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

Video

Bir insan bunu neden yapar ki ?

Göbeklitepe'de yeni rekor

Darbe alan kaportaya kolay çözüm

Muhteşem bir manzara

Binali Yıldırım'ın yeni klibi izlenme rekorları kırdı!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  YKS tercihleri 23-29 Temmuz'da yapılacak

 • 2

  Erdoğan: Ortak yayın için başka isimler önermiştim

 • 3

  Sele kapılmıştı, cesedi 5 km uzaklıkta bulundu

 • 4

  Teröristbaşı Öcalan'dan HDP'ye 'İstanbul' talimatı!

 • 5

  İDO'dan '23 Haziran'da sefer iptali' açıklaması

Karar tatmin edici
“Sağduyu” Galip Gelir mi?..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim ittifakımız MHP ile
Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme!
Trump'tan İran'a tehdit: Yakında göreceksiniz
Bakan müjdeyi verdi! 4 bin 321 personel alınacak
Suudi Arabistan'a bir darbe de ABD Senatosundan!
Meteorolojiden sağanak uyarısı!
YSK İstanbul'da seçmen listesini güncelledi
Başkan Erdoğan: Derdi verileri korumak değil onları alıp bir yerlere servis etmek
YÖK üniversite kontenjan sayısını açıkladı!
Okula başlama yaşı değişti!
Fitch Ratings'ten Türkiye açıklaması! 'Enflasyonun düşüşü hızlanacak'
Başkan Erdoğan: S-400 konusu bitmiştir!
İkinci sondaj gemimiz yola çıktı