YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Akben

Danışmanı bol olan ülke

13.04.2019 00:01

Seçim sonuçlarını farklı bir pencereden okumak istiyorum. Un şeker ve su olmasına rağmen yapılamayan helvanın müsebbibini on gündür arıyorum.  Şu ana kadar izini sürdüğüm arayışım sırasında karşılaştığım o kadar çok garabet var ki, pes doğrusu demekten kendimi alamıyorum.

Dostlar ne oldu bu millet sevdalısı olan insanlara? Neden bu kadar savrulduk ve toparlanamıyoruz? Nasıl oldu da müsaitlerimiz füze hızı ile arttı? Kul hakkı gibi sadece öbür dünyada hesabı görülüp muhasebe edilecek bir mevzuda bu kadar sorumsuz ve kaygısız olabiliyoruz?

Kulakları açık tutup etraf dinlemesi yaptığımda öyle bir kirli bilgi akışı ile karşılaşıyorum ki, içindeki doğruları bulmakta zorlanıyor ve bulana aşk olsun diyorum. Devletimizin idare erki danışman yönünden oldukça zengin.

Basit ve önemsiz bir işi on kişi yapar hale gelince doğal olarak o iş çözümsüzlük denizinde nadasa alınıyor ve kambur üstüne kambur dağlar haline gelip geçit vermez oluyor. Demek istemem o ki, işi ehline verememenin bedeli bugün ödediklerimiz. Böyle gidersek daha çok bedeller ödemek durumunda olacağız.  Çünkü perşembenin gelişi çarşambadan belli.

Değerli dostlar özellikle yönetici durumunda bulunan sorumluluğu yüksek olanlar,  sözlerim öncelikle kendime ancak aynı zamanda da size. Hata ve yanlış aramada öncelik aynaların karşısına geçerek içimizdeki ben ile yüzleşmek olmalı. Bu yüzleşmede ne kadar deruni olabilir ve kendi sorumluluklarımızla ilgili ne kadar objektif kalabilirsek meselenin çözümüne o oranda katkı sağlama şansı elde ederiz.

Topu taca atarak sütten çıkmış ak kaşık oyununun figüranı olma gibi bir kolaycılığa kaçmamız bu güne kadar tosladığımız kayalar yetmezmiş gibi daha sert kayalara toslatarak bizleri şaşkın ördekler haline getirebilir.

Devlet reisimizin mevcut idareciler arasında ciddi bir silkeleme yaparak yeni bir hamle ile önümüzdeki süreci dizayn edeceği konuşuluyor. Akıl verenler elbette çok olacak. Ancak bendeniz iyi bir anket çalışması ile etrafındaki çemberi geçilmez hale getirenlerden başlamasının ülke menfaati icabı olduğunu düşünüyorum. Mevcut çember öyle sert çeliklerle muhkem hale getirilmiş ki, nasıl kıracak doğrusu merak ediyor ve Rabbim yardımcısı olsun diyorum.

Anketler acı da olsa gerçeklere vakıf olma konusunda yanıltıcı olmaz. Başkanımız en yakınındakilerden başlayarak halkın talep ve beklentilerini yerine getirmek gibi cesaret isteyen bir meselede şeriatın kestiği parmak acımaz diyerek hareket etmesi,  ülkemizin âli menfaati olup aynı zamanda kendi bekası içinde elzemdir.

Halk arasında bazı bakanlıklarla bu işin böyle gidemeyeceği ile ilgili kabul görmüş öyle algılar gerçekmiş gibi kabul görmüş ve bir apse gibi büyümüş ki, daha fazla büyütülmeden ivedi olarak patlatılması gerekiyor.

Apse patlatılmadan kullanılacak antibiyotikler bünyeye zarardan başka bir kâr sağlamaz kanaatindeyim.. Doğru tedavide gecikilen her gün tüm sisteme zarar olarak şarj etmeye devam ettiği sürece suçluları arama ve bulma yolu giderek daralacak ve hatta tıkanacaktır.  Yapanın yanına kâr kaldığı bir sürece derhal ve ivedilikle son verilmeli. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Giyilebilir jet takımı! Değeri 440 bin dolar

Gravity Industries tarafından üretilen 1050 beygir gücünde ve 440 bin dolar değerinde olan bu giyilebilir jet takımı özellikle sahil güvenlik alanında faaliyet gösteren kolluk güçlerine destek verecek.

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.