YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Aydın

15 Temmuz direnişine vefa, bugünü ihyadır!

17.07.2019 00:02

15 Temmuz’un yıldönümünde o geceye ait görüntüleri yeniden izlerken aradan geçen 3 yılın bir anda kaybolduğunu fark ettik. Gecenin karanlığında ülkeye yaşatılan dehşeti ve milletimizin şanlı direnişi ile müjdeye dönen sabahı adeta yeniden yaşadık.  FETÖ mensuplarının kendi toprağına ve kendi insanına karşı gözü dönmüş saldırısı o gece milletin büyüklüğü ile çok şükür def edildi. O günü tüm benliğimiz ile yeniden yaşarken milletin o büyüklüğünü bir kez daha idrak ettik.

Şehit ve gazilerimiz oldu…

Onları, ömrümüz oldukça rahmet ve minnetle anacağız.

Kuşkusuz geride kalanların sorumluluğu hatırlamaktan çok daha fazlası olacak/olmalı.  

Eğer 15 Temmuz direnişine vefa göstermek istiyorsak, bunun en güzel yolu bugünü ihya etmek ve bunun sorumluluğunu kuşanmaktır! Türkiye’nin sorunları çözümü olmayan sorunlar değil. Sorunların kendisinden daha problemli olan ise genelde bizim yaklaşımımız. FETÖ musibeti, nasıl ki geçmiş sorunların zaman içinde büyüttüğü bir yumak olarak önümüze geldiyse, idrak etmek ile ilgili yaşanılan zaman kaybı tehditleri arttıracaktır.

Şunu biliyoruz ki 15 Temmuz darbe girişimi, bir yönüyle de Türkiye’de cari sistemin tüm defoları ile arz-ı endam etmesiydi. Memleketin ve insanımızın selameti, bu defoların pozisyon avantajına göre sahiplenilip sürdürülmesi ile değil tespit edilip düzeltilmesi ile mukayyettir.

Cumhuriyet’in Osmanlı’dan tevarüs ettiği ve her 10 yılda bir ülkenin rutini haline gelen darbeler / müdahaleler tehlikenin yarattığı hasar hakkında bir fikir verebilir.  

15 Temmuz darbe girişiminden söz ederken kimileri ısrarla “emir komuta zinciri” içinde olmadığının altını çizerek onu diğer darbelerden ayırıyorlar. Tamam da “emir komuta zinciri” içinde olmadığından dolayı bu darbe girişimi kötü değil ki! 15 Temmuz darbe girişimi, “darbe” olduğu için kötü!  27 Mayıs’tan 12 Mart’a, 12 Eylül’den 28 Şubat’a, 27 Nisan’dan 15 Temmuz’a kadar tüm darbelere / müdahalelere aynı kararlılıkla karşı durulabilmeli. Tarih ne olursa olsun milletin yanındayız diyen bir bilinci bu ülkede yükseltmedikçe, yeni karanlık girişimler için aralık bırakılmış bir kapı hâlâ var demektir.

Türkiye’de cemaat özelliği ve refleksi gösteren toplum kesimlerinin birbirlerinin varoluşunu imkânsız gören yaklaşımları sağaltılarak toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede pozisyon alacak şekilde devlet organizasyonu yapılandırılmalıdır.

Türkiye toplumu hem tarihi arka planı, hem kültürel kodları dikkate alındığında adil ve özgür bir iklim içinde sıhhat ile yaşayabilir. Hak ve özgürlük temelinde toplumun hak ettiği vasatın tesisi ise cari sistemin dönüşümünü zorunlu kılıyor. Bu dönüşümün bir retorik üzerinden tüketilmemesinin gerekliliği izahtan varestedir. Devlet-toplum ilişkisi, anayasa, personel rejimi, ekonomik bölüşüm, temel hal ve özgürlükler önümüzde duran ve bize sorumluluk yükleyen konu başlıklarıdır.

FETÖ’nün ihanetleri tarih ve milet önünde mahkûm olmuştur!

Bugüne kadarki tüm darbecilerin zalimlikleri tarih ve toplum önünde mahkûm olmuştur!

Faillerin tarih ve tolum önünde mahkûm olması ile yetinemeyiz. Tüm bir sistemi failler için uygun hareket edecekleri bir zemin olmaktan çıkarmak sorumluluğu omuzlarımızdadır.

Bu sorumluluk, şehit ve gazilerimize olan borcumuzdur aynı zamanda.

Son Haberler

 • 1

  3 gün oruç tutma çağrısı

 • 2

  Muson yağmurları 200'den fazla can aldı

 • 3

  İngiltere'den Rusya'ya aşı suçlaması

 • 4

  Ayasofya Camii koordinasyon toplantısı yapıldı

 • 5

  Bir ilde daha asker uğurlamalarına kısıtlama

Göz kızarıklığı neden olur?
Bebeklerde isilik nasıl geçer?
Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Ankebut suresi, Ankebut suresinin okunuşu ve anlamı
İslam'da kumar ve şans oyunları neden haram kılınmıştır?
Vesveseye karşı okunacak dua ve sureler...
Nahl suresinin nüzul sebebi...
Nahl suresinin faziletleri ve faydaları
Nahl suresinin okunuşu nasıldır?
Kanser neden olur? İşte kanserin 3 kesin belirtisi
Bisküvili lokumlu kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Basir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(16.07.2020)
Dolar ne kadar? 16.07.2020
Mide üşütmesi nasıl geçer?
Eldeki nasır nasıl geçer?
Şişkinliğe ne iyi gelir?
İslam'da faiz neden haram?
Bir işe başlarken okunacak dua ve sureler...
Rum suresi, Rum suresinin okunuşu ve meali...
İsra suresinin nüzul sebebi...
İsra suresinin faziletleri ve faydaları
İsra suresinin okunuşu nasıldır?