YAZARLAR

Tm Yazlar Ali Bal

18値ik AK Parti

15.08.2019 00:01

Devlet her zaman 18 yandadr, denir. Bu ifade ile onun daima diri, güçlü ve genç olduu vurgusu yaplr. ゙imdi 18. yan kutlayan AK Parti, bu daimilik, yani gençlik vurgusunu yapyor. Bu söylem elbette dikkat çekicidir.

AK Parti, gençliin önünü açacak hamleler yapt. Seçme-seçilme yandan balamak üzere gençlie yatrm yapan AK Parti, eitimden spora, yurtlardan üniversitelere, burslardan kurslara varncaya kadar birçok vaadini yerine getirdi. Tüm bu vaatler zinciri ile gençlii yakalama arzusunu sürekli gördük. Gençlerimizin önündeki tüm engelleri ama ve onlara gelecek planlama noktasndaki atlmlar, bugün itibariyle karlksz kalm denilemez ama tam da hedeflenen noktaya varlm saylmaz.

AK Parti, dinamizmi ile gençlie en yakn partidir. Gençlik Kollar Bakanlklar üzerinden gençliin frekansn yakalamak yeterli deildir. Bu potansiyeli harekete geçirmek için siyasal alanlarda bulumak yeterli deildir. AK Parti, elinde bulundurduu ve sahip olduu imkânlar tam manasyla toplumun her kesimiyle buluturabiliyor mu? Asl soru budur, asl tartlmas gereken de budur. Seçim sloganlarnda, “Birlikte baardk” diyen AK Parti’nin unu da demesi gerekiyor: “ Birlikte paylaacaz”

Her parti iktidar olmak için yola çkar. ンktidar olduunda da kendi seçmen kitlesinden balamak üzere topluma açlr, toplumun taleplerini yerine getirme çabasndadr. AK Parti, kurulduu günlerde merkez bir parti görünümündeydi ve liberal politikalar izliyordu. ゙imdi de liberal politikalar izlemekte ama “merkez” görünümü devam ediyor mu, etmiyor mu sorusunun cevabn bulmak zorlamtr. AK Parti, Türkiye’nin en büyük partisidir ama en eski partisi deildir. Türkiye’de partiler müzesi kurulabilinecek sayda çok parti vardr. Kapanan, tabelada kalan, unutulan birçok parti mevcuttur. AK Parti, bu gerçei gördüü için asrlk projeler üretiyor, iddias asrlk oluyor. Hep yeni, daima genç ve yenilenen bir görüntü çizmek isteinde. Ancak tüm bu admlara ve yatrmlara ramen gelinen noktada gençliimizin adresi deiiyor, eilimleri ve tercihleri baka adreslere kayabiliyor.

Partileri sandkta ölçüyoruz. Hiçbir aratrma irketine güvenmeden sadece sandk sonuçlarna bakarak söyleyeceimiz çok söz var. Son seçimlerde, özellikle ンstanbul seçimlerinde negatife giden bir durum var. Bu sonuçlar, AK Parti’nin baz sosyal olaylar masaya yatrmas gerektiini göstermitir. 18’lik partide, gerçekten gençlik ruhunun iksiri var myd, varsa ンstanbul gençlii kimi tercih etti? Aday belirlemelerde gençlii heyecanlandracak, gençliin söylemini ve eylemini yakalayabilecek, gençliin frekansn tutturacak ekilde düünüldü mü? ゙imdi, biz bunlar söylerken hemen refleksle unu diyebilirler: “Biz, sizin kadar düünemiyor muyuz, siz gelirken biz gidiyorduk.” Tabii ki siz de düünüyorsunuz ama dardaki adam düünürken siyasetçinin akl almaz hesaplaryla düünmez.

Siyasette ayak oyunlar, yer kapma savalar, adam yerletirme, ekip kurma ve söz sahibi olma mücadeleleri bitmiyor. Bitmedii için de u kafa galip geliyor: Biz kazanrsak da arkadamzla kazanacaz; kaybedersek de arkadamzla kaybedeceiz. Bu akl siyaseti deildir. Ha, kazanmak da yeterdi deildir. Zira nice yüksek oyla seçilen bakanlar, ikinci kez aday gösterilmedi. Demek ki iyi adayla kazanmak lazm! Zaten nasl olsa AK Parti, Erdoan rüzgâryla kazanyor demek yetmiyor artk. Sayn Erdoan’ yoran da bu düünce olmutur. Sayn Erdoan’n dinamizmini ahsî gelecekleri için kullanan siyasetçiler çoalmtr. Bu tipler kazanmlardr da. Ancak Türkiye’nin yaad skntlardan bihaber yeni bir gençlik var artk. Dedelerinin, babalarnn, annelerinin skntlarn hesap ederek siyasî tercihini belirleyen genç saymz son derece azdr.

AK Parti, çtay yükseltmitir. ゙imdiki gençlie hiçbir ey yetmiyor. Dava, mukaddesat, darbe, 12 Eylül, 28 ゙ubat, baörtüsü, kat say, imam hatip vb. söylemlerin günümüz gençliinin kafasndaki karl nedir? Gerçekten AK Parti, çok büyük engelleri amtr. Gençliimiz özgürdür, keyfine de laf söyletmiyor. Gençleri yönlendirmek oldukça zorlamtr. Son seçimler özelinde konuulanlar düündürücüdür. Anne-baba AK Partili ama çocuklar? Evet, çocuklar baka tercihlerde. Bu sosyolojik bir deiimdir. AK Parti’nin bu deiimi ve dönüümü hesap edeceine inanyoruz.

AK Parti’nin 18. yan kutluyoruz. 18 yanda devletimiz, 18 yanda devleti yöneten parti var. Hayrl olsun!

 

 

Son Haberler

 • 1

  Kaza yapan u軋n pilotu ile ilgili oke eden ger軻k!

 • 2

  Kupada yar final ma輙arnn program belli oldu

 • 3

  Bu yl ikna yntemiyle 41 terrist teslim oldu

 • 4

  ヨmer Faruk Kavurmac'ya FETヨ'den hapis cezas

 • 5

  FETヨ'c mahrem imamlar itiraf oldu

Gnn Manetleri

BM Genel Sekreteri Guterres'ten ンdlib i輅n atekes 軋rs
Erdoan Putin ile ンdlib'i grt
ンdlib'de stratejik nemdeki Neyrab kynde 軋tmalar sryor
Polislere mjde! ヌalma artlar iyiletirildi
Ceren Damar davasnda karar
ンran'la Kovid-19'la ilgili tedbirlerin acilen hayata ge輅rilmesi kararlatrld
Karaky saldrganna verilen ceza belli oldu!
Bakan Akar ve komutanlar Suriye snrnda
ンran'dan sonra ンsrail'de de koronavirs grld
Bakanlk'tan Atakan Kayalar aklamas