YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Bal

Ağrı’nın Ağrısını Savan Başkan

18.04.2019 00:04

31 Mart Seçimleri konuşulmaya devam ediliyor. Özellikle İstanbul gündemden düşmüyor. Gündemden düşmeyen, iyi ki düşmüyor, başka bir il daha var: Ağrı. Ağrı’da neler oluyor, diye her gün takip etmeye başladık. Ulusal ve uluslararası gündemde Ağrı var. Ağrı’nın ağrısı geçmiş, şimdi sosyal yaralarını iyileştirme dönemi başlamış.

Gündemde Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan var. Kendisini ekranlardan tanımıştık. Açık sözlü, mert birisi. Ülke yararına işler olduğunda ideolojik saplantılara düşmeden hakkıyla konuşan bir siyasetçi Savcı Sayan. Açık sözlü olmanın bedeli de var muhakkak. Önceki partisinden arkadaşları tarafından ağır eleştirilere de maruz kalıyor. Ancak Savcı Sayan, her zaman millet ve devlet faydasını düşünerek hareket ediyor. Önce şahsım, partim veya liderim demiyor. Halkım ve ülkem diyor. Bize böyle siyasetçi lazım. 

31 Mart Seçimleri, Ağrı için bir dönüm noktası olmuş durumda. Savcı Sayan, duyarlı ve yatırım imkânı olan herkesi Ağrı’ya çağıyor. Su ücretsiz, kiranın yarısı bizden, diyor. Makamı çözüm merkezi olmuş, sıkıntısı olan herkesle bizzat kendisi ilgileniyor. Sokaklarda geziyor, kahvehanelerde oturuyor. Herkesle iletişim içinde, her gönle girmeye çalışıyor, güzel bir dil yakalamış durumda. Bölgeyi bilen bir siyasetçi. Kürtçe de Türkçe de konuşuyor. Çekinmiyor, cesur. Ne var bunda, ana dilini de mi konuşmayacak, diyenler olabilir. Böyle diyenlere denilecek söz, ne çabuk unuttunuz eski Türkiye günlerini, demek lazım. Bugün her yerde ve ortamda insanımız kimliğini rahatça açıklıyor, inancını, mezhebini çekinmeden söylüyor. İfade özgürlüğü en güzel özgürlüktür. Bunları unutmamak lazım. Tüm bu kazanımlar kolay elde edilmedi.

İlk kez oy kullanan genç nesil eski Türkiye’yi bilmiyor. Eskiden neyin yasak olduğunu araştırmıyorlar. Bugünlere gelinceye kadar çok düşünce insanı mahkûm oldu. Çok canlar yandı. Şimdi ise keyif sürülüyor. Biz, bu nesle eskiyi anlatmakla mükellefiz ama iyi de bir gelecek sunmak mecburiyetindeyiz. Genç nesli ikna etmek zor. Ağrı’da her şeye rağmen seçim kazanmak çok zordu. Savcı Sayan, vizyonu ve misyonuyla Ağrılıya sunduğu gelecek ile seçimi kazanmış. Belli ki Ağrı’nın derdinden önce dilini çözmüş. Halkın dilini bilmek, derdine derman olmaktan önce geliyor. Siyasetçinin kullandığı dili, yaklaşımı, verdiği güven çok önemlidir. Savcı Sayan, samimi ve babacan tavrıyla sempati kazanıyor. Sadece Ağrı’da değil, her yerde ismi konuşulan bir siyasetçi olmuş durumda. Savcı Sayan ile HDP’nin gücü zayıflayacaktır. Örnek bir belediyecilikle Doğu’da çok şeyler değişecektir. Özellikle terör tehdidi ve tehlikesi bölge halkını bezdirmiş durumda. Savcı Sayan tipi siyasetle vatandaşın göçtüğü, boşaltmak mecburiyetinde illere tersine göç başlayacaktır.

Tersine göçü başlatmak için önce devlete güvenmek gerekiyor. Devletin verdiği güvenceye şimdi siyasetçi olarak Savcı Sayan da katılmış durumda. Savcı Sayan’ın bir belediye başkanı olarak halka ve yatırımcıya yaklaşımı dikkat çekiyor. AK Parti, bölgede en çok oy alan parti. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, terörü bitirmek için ne gerekiyorsa cesaretle her şeyin üzerine gitmişti. Birçok yol denendi ama yine de tam istenilen yol kat edilemedi sanılıyordu. Şimdi gelinen noktaya bakıldığında Ağrı’da sürecin olumlu katkılarını görüyoruz. Yüzü gülen vatandaşımız çoğalmış, devlet ile halk arasına girmeye çalışan fitneyi, bölücülüğü kardeşlik vurgusu yok etmiş durumda. 

Bolu’da başlayan nefret belediyeciliğine karşı, Ağrı’da halkını kucaklayan ve halkın ağrısını savan bir başkan var. Ağrı’daki sıcaklık, Bolu’yu da her yeri de ısıtmaya yeter! Ağrı Dağı’ndan Bolu Dağı’na gönderilen esenlik selamı tüm Türkiye’ye yayılacaktır.

 

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  PKK çağrısı karışılık bulmadı

 • 2

  İzmir'deki yangında helikopterler tonlarca su attı

 • 3

  Umre kayıtları başladı

 • 4

  Çanakkale'de korkutan deprem

 • 5

  Ankara'da dev FETÖ temizliği

Günün Manşetleri

PKK'nın kritik ismi öldürüldü
Şekerli içeceklerin bir zararı daha ortaya çıktı
HDP'lilerin kaçırdığı oğlu için eylem başlattı
Boris Johnson'ın Macron karşısındaki rahatlığı dikkat çekti
ABD'den Türkiye açıklaması
Van'da uyuşturucu operasyonu
Bağımsız Türkiye meydan okuyor
Türkiye zorlamaları kabul etmez
“Psikoloji”yi düzeltmek şart!..
Allah'ın Evi'ne SAYGI gösterin
Trabzonspor ilk kez karşılaştığı Yunan ekibini deplasmanda ezdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğu Akdeniz'deki çalışmalar aynı kararlılıkla devam edecek
Ankara'dan dünyaya mesaj: Kritik zirve
Görevden alınan başkana soğuk duş!
4 ülkeden Erdoğan'a güven mektubu!