YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Bal

Ağrı’nın Ağrısını Savan Başkan

18.04.2019 00:04

31 Mart Seçimleri konuşulmaya devam ediliyor. Özellikle İstanbul gündemden düşmüyor. Gündemden düşmeyen, iyi ki düşmüyor, başka bir il daha var: Ağrı. Ağrı’da neler oluyor, diye her gün takip etmeye başladık. Ulusal ve uluslararası gündemde Ağrı var. Ağrı’nın ağrısı geçmiş, şimdi sosyal yaralarını iyileştirme dönemi başlamış.

Gündemde Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan var. Kendisini ekranlardan tanımıştık. Açık sözlü, mert birisi. Ülke yararına işler olduğunda ideolojik saplantılara düşmeden hakkıyla konuşan bir siyasetçi Savcı Sayan. Açık sözlü olmanın bedeli de var muhakkak. Önceki partisinden arkadaşları tarafından ağır eleştirilere de maruz kalıyor. Ancak Savcı Sayan, her zaman millet ve devlet faydasını düşünerek hareket ediyor. Önce şahsım, partim veya liderim demiyor. Halkım ve ülkem diyor. Bize böyle siyasetçi lazım. 

31 Mart Seçimleri, Ağrı için bir dönüm noktası olmuş durumda. Savcı Sayan, duyarlı ve yatırım imkânı olan herkesi Ağrı’ya çağıyor. Su ücretsiz, kiranın yarısı bizden, diyor. Makamı çözüm merkezi olmuş, sıkıntısı olan herkesle bizzat kendisi ilgileniyor. Sokaklarda geziyor, kahvehanelerde oturuyor. Herkesle iletişim içinde, her gönle girmeye çalışıyor, güzel bir dil yakalamış durumda. Bölgeyi bilen bir siyasetçi. Kürtçe de Türkçe de konuşuyor. Çekinmiyor, cesur. Ne var bunda, ana dilini de mi konuşmayacak, diyenler olabilir. Böyle diyenlere denilecek söz, ne çabuk unuttunuz eski Türkiye günlerini, demek lazım. Bugün her yerde ve ortamda insanımız kimliğini rahatça açıklıyor, inancını, mezhebini çekinmeden söylüyor. İfade özgürlüğü en güzel özgürlüktür. Bunları unutmamak lazım. Tüm bu kazanımlar kolay elde edilmedi.

İlk kez oy kullanan genç nesil eski Türkiye’yi bilmiyor. Eskiden neyin yasak olduğunu araştırmıyorlar. Bugünlere gelinceye kadar çok düşünce insanı mahkûm oldu. Çok canlar yandı. Şimdi ise keyif sürülüyor. Biz, bu nesle eskiyi anlatmakla mükellefiz ama iyi de bir gelecek sunmak mecburiyetindeyiz. Genç nesli ikna etmek zor. Ağrı’da her şeye rağmen seçim kazanmak çok zordu. Savcı Sayan, vizyonu ve misyonuyla Ağrılıya sunduğu gelecek ile seçimi kazanmış. Belli ki Ağrı’nın derdinden önce dilini çözmüş. Halkın dilini bilmek, derdine derman olmaktan önce geliyor. Siyasetçinin kullandığı dili, yaklaşımı, verdiği güven çok önemlidir. Savcı Sayan, samimi ve babacan tavrıyla sempati kazanıyor. Sadece Ağrı’da değil, her yerde ismi konuşulan bir siyasetçi olmuş durumda. Savcı Sayan ile HDP’nin gücü zayıflayacaktır. Örnek bir belediyecilikle Doğu’da çok şeyler değişecektir. Özellikle terör tehdidi ve tehlikesi bölge halkını bezdirmiş durumda. Savcı Sayan tipi siyasetle vatandaşın göçtüğü, boşaltmak mecburiyetinde illere tersine göç başlayacaktır.

Tersine göçü başlatmak için önce devlete güvenmek gerekiyor. Devletin verdiği güvenceye şimdi siyasetçi olarak Savcı Sayan da katılmış durumda. Savcı Sayan’ın bir belediye başkanı olarak halka ve yatırımcıya yaklaşımı dikkat çekiyor. AK Parti, bölgede en çok oy alan parti. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, terörü bitirmek için ne gerekiyorsa cesaretle her şeyin üzerine gitmişti. Birçok yol denendi ama yine de tam istenilen yol kat edilemedi sanılıyordu. Şimdi gelinen noktaya bakıldığında Ağrı’da sürecin olumlu katkılarını görüyoruz. Yüzü gülen vatandaşımız çoğalmış, devlet ile halk arasına girmeye çalışan fitneyi, bölücülüğü kardeşlik vurgusu yok etmiş durumda. 

Bolu’da başlayan nefret belediyeciliğine karşı, Ağrı’da halkını kucaklayan ve halkın ağrısını savan bir başkan var. Ağrı’daki sıcaklık, Bolu’yu da her yeri de ısıtmaya yeter! Ağrı Dağı’ndan Bolu Dağı’na gönderilen esenlik selamı tüm Türkiye’ye yayılacaktır.

 

 

 

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Boğulmakta olan yavrusunun böyle kurtardı

Bu bir vahşet! İnsanlığın geldiği son nokta

Yılda yaklaşık 80 milyon köpekbalığı, çorba yapılmak ve cinsel gücü arttırdığı inancıyla yüzgeçleri kesildikten sonra o halde okyanusa geri bırakılıyor. Köpekbalığı bu vaziyette ölümü bekliyor! İnsan, dünyanın başına gelmiş en büyük felakettir.

Bugün yaşananları özetlemiş! '5 yılda 7 ülkeyi devireceğiz'

NATO eski başkomutanı Wesley Clark âdeta bugün yaşananları özetlemiş: "5 yılda 7 ülkeyi devireceğiz. Irak, Libya, Suriye, Lübnan, Somali, Sudan, İran... "