YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Bal

Engelleri Aşan Türkiye

16.05.2019 00:01

İçinde bulunduğumuz hafta, “Engelliler Haftası” olarak kutlanıyor. Engellerle dolu hayatta kanunla sağlanan haklar da yetmiyor. Sakat ve özürlü kelimelerinden sonra “engelli”  kelimesinin kullanılması gönül alma anlamında takdir edilecek bir adımdı. Engelli ve engelli ailelerine sağlanan haklar ise hayata tutunmaya çalışan özel insanlarımızın umudunu artırmıştır. 

3 Mayıs 2013 ve 28636 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan  “Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Yer Alan Engelli Bireylere Yönelik İbarelerin Değiştirilmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile kanunlarda geçen “sakat, çürük, özürlü” kelimeleri yerine “engelli” kelimesinin kullanımı sağlanmış oldu.

Bu yerinde ve anlamlı değişimle toplumsal yapımızda bir şeylerin değiştiğini, zihniyetimizin geliştiğini, insancıl politikaların ve insana yatırım yapan siyasetçilerin olduğunu görmüş olduk. Belirtilen kanunu, iktidar ve muhalefetin birlikte çıkardığını, bu uzlaşmanın da Meclisimiz için onur duyulacak bir demokratik tavır olduğunu takdir ederek konuştuk. Demek ki istenilse bir araya gelinip kanun da çıkarılıyor.

Özürlü yerine “engelli” kelimesini ilk teklif eden siyasetçi ise merhum Muhsin Yazıcıoğlu idi. Kasım 2007’de Meclise sunduğu kanun teklifinde,  özürlü kavramının kusurlu, defolu anlamına geldiğini belirten Yazıcıoğlu, "Bu kavramdan engelli vatandaşlarımız ve onların aileleri rahatsız olmaktadır." diyor. Yazıcıoğlu, "özürlü" kavramının üzücü bir ifade olduğu ve Türk toplumunun hassasiyetini yansıtmadığı görüşünde ve kanun teklifinde, "özürlü" yerine "engelli" kavramının kullanılması önerisini sunmuş.

Bedensel veya zihinsel anlamda engelli vatandaşımızın sayısı yaklaşık 5 milyon. Bunları aileleriyle birlikte hesap ettiğimizde nüfusumuzun yarıya yakınını ilgilendiren bir durum ortaya çıkıyor. Peki, bu kadar engelli insanımız varken bizler bu konuda yeterli bilgiye, hassasiyete sahip miyiz? Devletin sorumluluğu dışında, özel sektörün engelli vatandaşlarımız için sorumluluğu nedir, bu sorumluluğu yerine getiriyorlar mı?  Toplumun engelliye bakışı değişti mi? Engellilerimiz geldiğimiz noktadan memnun mu?

İnsanı merkeze alan her düşüncenin tarafında olmak gerekir. Engeli olan insanlar, daha önceleri toplum tarafından dışlanıyordu. İş imkânı olmadığı gibi varlıklarını bile fazlalık olarak görenler vardı. Türkiye’de asıl engel de bu bakıştı. İnsanlar engelinden dolayı değil de toplumdaki bakıştan dolayı zorluk yaşıyordu.

Yaşadığımız her alanda engellilere kolaylık sağlanmakta. Bu bakış, iktidarın sosyal devlet anlayışının tezahürüdür. İlk kez uygulanan engellilere dönük kamu personeli sınavları, engelli kontenjanları, engelli maaşları, erken emeklilik durumları, bakım maaşları, rehabilitasyon merkezlerinin açılması ve desteklenmesi gibi uygulamalar yüreklere su serpen insan odaklı ve siyaset üstü çalışmalardır. Tüm bu gelişmelere rağmen engellilerin önündeki engeller kalkmış mıdır? Çoğu engel kalkmıştır ama engellileri sosyalleştirmeye dönük çalışmalar yeterli değildir. Apartmanlarda, sitelerde, kaldırımlarda, toplu ulaşım araçlarında, hastahanelerde, kamu binalarında hayatın hemen her alanında engellilere sunulan hizmetler var ama buraları engeli olmayan insanlar işgal edebiliyor. Hayatı elinden alınan değil, hayatı paylaştığımız insanlardır engelliler.

Türkiye’de çok engel vardı. Bedensel ve zihinsel engelin dışında da önümüzde engeller vardı. Mesela katsayı engeli vardı, başörtüsü engeli vardı. Düşüncenin önünde engel vardı. Engelliler ülkesi olana Türkiye, AK Parti’nin icraatlarıyla engelleri aşmıştır. Şimdi ise uluslararası mecralarda önüne engeller konmaktadır. İç siyasette çalkalanan dedikoduların pis kokularını ortadan kaldırıp, parti içi birliği, kardeşliği sağlayıp yoluna devam eden AK Parti, engelleri aşacak ve Türkiye’yi 2023 hedefine daha güçlü bir şekilde ulaştıracaktır.

(Bu haftaki tavsiye kitabımız Turan Yalçın’ın “Engelleri Aşanlar” isimli kitabıdır, AZ Yay.)

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Hızlı servis için restoranın bulduğu çözüme bakın

Suyu emen asfalt

Ekmeğini taştan çıkartmak bu olsa gerek

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Hava Kuvvetleri'nde dev FETÖ temizliği!

 • 2

  FETÖ'nün tepe ismine bir ceza daha!

 • 3

  Teröristlere yeni 'pençe'

 • 4

  Üniversite yakınlarında şiddetli patlama!

 • 5

  Korkulan oldu! Ölü sayısı artıyor

Bakan Soylu'dan Düzce açıklaması
Kuzey Irak'a geniş kapsamlı operasyon!
İran'dan çarpıcı iddia! ABD kendi İHA'sını vurdu
Bu ilçe güneşle aydınlanıyor
AK Parti'den Karamollaoğlu'na tepki!
Şüpheli çocuk ölümleri ile ilgili harekete geçildi
Yurt dışından telefon almak isteyenlere kötü haber!
Tercihte bulunacak gençlere tavsiyeler!..
Türk diplomatı şehit eden saldırganın kimliği belli oldu
Trump'tan dünyayı sarsan İran açıklaması: Hürmüz Boğazı'nda düşürdük
Bakan Akar: F-35'ten çıkarılmamız NATO'nun gücünü de olumsuz etkileyecektir
Trump'ın Türkiye mesajı sonrası Dolar'da sert düşüş
Trump'tan S-400 krizi açıklaması: Yaptırım düşünmüyorum
4 partiden AB'nin kararına ortak tepki: HDP imzalamadı
Şehit diplomat torağa verildi