YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Bal

İlham Veren Gençler

14.12.2019 00:02

En büyük hazinemiz gençler, muhakkak bir güçtür. Türkiye nüfusunun çoğunluğu genç. Gençlerimizle övünüyoruz. Teşvik ediyoruz gençleri, destekliyoruz. Peki, gençler nereye koşuyor? Gençleri kim kovalıyor? Gençler, kimden kaçıyor, kime sığınıyor?Gençleri kim kullanmak istiyor?

İlham veren gençlere ödül verilmiş. Bu, güzel ve takdir edilecek bir uygulama. Ödül alan gençler içinde Aleyna Tilki isimli kızımız da varmış. Şimdi itirazlar yükseliyor, neden Aleyna’ya ödül veriliyor, diye. Olabilir, itiraz hakkı vardır herkesin. Gerçi Bakanlığın sitesinde ismini göremedim ama diğer tüm haber ajanslarında ismi geçiyor.

Aleyna Tilki’nin çocuk yaşta milyonlarca genci nasıl etkilediğini konuşmuyoruz. Nasıl bir müzik tarzı ile gündemde olduğu yönünde tartışmalarımız yok. Çünkü Aleyna Türkiye’de okumadı. Bizim okullarımıza gitmedi, ismini de biz koymadık. Bizim çocuklarımıza kötü örnek olsun düşüncesi ile emperyalist Batı soktu içimize. Yoksa ajan mıdır Aleyna? Evet, evet ajan olabilir, gençleri dejenere eden bir ajan. Nasıl da sinsi sinsi girdi evimize ve çocuklarımızı etkisi altına aldı, değil mi ama? Çocuklarımız onun şarkılarına ne güzel eşlik ediyor. Büyük bir yetenek Aleyna, çocuklar onun gibi dikkat çekmek ve popüler olmak için ne kadar çabalıyor. Bir araştırma yapılsa, belki de sayısal veriler olabilir, kaç aile çocuğunu reklam ajanslarına götürmüştür? Bazı çocuklar dikkat çekici güzelliğe ve özelliğe sahip olabiliyor. Böyle çocukları görünce aklımıza hemen artistlik gelir. Yakışıklı birisi için Yeşilçam’dan mı geldin, deriz. Evet, bunlar ilham veriyor gençlerimize.

Şimdi ödül alan gençlerin mesleklerine bakalım. Genç yaşlarında ciddi kariyer yapmışlar. Eyvallah, kabulümüzdür. İyi de paralar kazanmışlar, belli. Ödülü bu gençlerimiz dünyevî karşılık olarak almışlar zaten. Diğer taraftan başka ilham veren gençleri görmek gerekmez mi? Mesela babasıyla hurda toplayan bir çocuk, evet, genç de demiyorum, çocuk diyorum. İnşaatlarda çalışan bir üniversiteli genç, neden ödül almasın? Genç yaşında uzman çavuş veya astsubay olup şehitlik mertebesine ulaşan bir genç de ödül alamaz mı? Kahramanlık ilhamı lazım değil mi? Gerek yok demek ki, Aleyna var ya! Peki, tarlalarda mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan çocuklar, onlar da mı ilham olamaz? Simit satan bir çocuk, boyacılık yapan bir çocuk, tartıcı çocuk... Dilenci çocuklarımız da mı ilham olamaz? Bence olmalı, dilenirken nasıl da bir role bürünüyorlar, dayanamayıp birkaç kuruş veriyoruz. Dilenci çocuk hayatın gerçek rolünü yaparken, nezih(!) semtlerde oturan bir çocuğun tiyatroda dilenci rolü yapması takdir edilebiliyor. Sahnede ayakta alkışlanıyor bu çocuklar. Alkışlanmalı da elbette. Diyeceğimiz bir şey yok.

Türkiye’de her şeye rağmen ilham veren gençlerin varlığını duymak güzel. Naim Süleymanoğlu’nun hayatını konu alan filmi izlesin gençlerimiz. İlham biraz da idealizm barındırır. Naim’i bileyen ve başarıya kavuşturan unsur sadece sportif faaliyetleri değildi. Naim, etnik ve kültürel sindirilmeye karşı koymuştu. Sahi, bizim bir de 12 Eylül öncesi gençlerimiz vardı. Her biri vatanı için canını ortaya koymuştu. Onlar da mı ilham veremez? Şenay Aybüke öğretmenimiz, Necmettin öğretmenimiz... Sadece başarılı olan gençler değil, ahlakıyla da örnek olan gençler ödül almalıdır. İlham verenler, memleket için can da verirler mi? 15 Temmuz’da meydanlara koşan ve canlarını veren gençlerimiz ilham vermiş olamaz mı? Abdullah Tayyip Olçok kaç yaşında idi? Şimdi kalkıp, o da kimdi, denir mi? Olur mu olur, burası Türkiye! İlham veren gençler kadar şehit veren evler de dikkat çeker mi? Başarı diye diye kişisel gelişim yöntemleriyle nefislerini ilahlaştıranlar dikkat çekiyor. İlham olmuş ilah, hâşâ! Gençlerimize “Genç Osman ve Fatih” yeter!

 

 

Son Haberler

 • 1

  Ortalığı karıştıran Bolton'un kitabındaki iddialarına yalanlama

 • 2

  FETÖ'nün sözde 'Malezya imamı' ile eşi tutuklandı

 • 3

  Bakanlar'dan Suriyeli Mahmud'a teşekkür

 • 4

  Dışişleri'nden Çin'e seyahat uyarısı

 • 5

  Erdoğan'dan Kobe Bryant mesajı

Günün Manşetleri

Başkan Erdoğan: Hafter durdurulmalı
Başkan Erdoğan'dan Merkel'e uyarı: Yanlış yoldasın
ABD Başkanı Trump, sözde İsrail-Filistin barış planını yarın açıklayacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafter'in ateşkes diye bir derdi yok
Erdoğan'dan Elazığ ve Malatya'ya 10'ar milyon lira ödenek talimatı
Taliban: ABD askeri uçağını düşürdük
Sokak köpeklerini zehirleyen 3 kişiye 10 yıl hapis
Asker çorabını çıkartıp depremzedeye giydirdi
Elazığ'daki deprem sonrası ölü sayısı artıyor
Depremzedelerin rahatı için her türlü imkan sunuluyor