YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Bal

Kudüs Öyküleri: “İbrahim’i Beklerken”

14.03.2019 08:34

Kudüs’ün anlatıldığı roman, öykü ve şiirler son zamanlarda arttı. Kudüs, edebiyatımıza daha çok siyasî durumuyla girmiştir. Kudüs’ün siyasî durumu, işgali, esareti, dinî, tarihî, kültürel ve sosyal durumu hep siyasî söylemlerle gündeme getirilmeye çalışılmıştır. Elimdeki öykü kitabı “İbrahim’i Beklerken” öyle değil!

Binlerce yıllık dinî ve tarihî hafızayı canlı tutan Kudüs özellikle 60’lı yılların sonu itibariyle İslam dünyasının ve tüm dünyanın gündemindedir. Ezberletilmiş sloganların ötesinde Kudüs’e dair malumat, strateji, siyaset ve projelerimiz yok gibidir. O dönemlerde, çoğu Türk siyasetçi için Kudüs gündemde bile değildir.

 “Bu dönemde Necib Fazıl; Büyük Doğu, Sezai Karakoç; Diriliş, Nuri Pakdil; Edebiyat ve Cahit Zarifoğlu da Mavera gibi edebî, kısmen de politik yayınlarla İslam coğrafyasına dair fikirleri neşretmiş, önemli bir kesim arasında İslamî duyarlığın artmasına katkı sunmuşlardır.” (http://dergipark.gov.tr/download/article-file/394458)

Gelelim günümüze. “İbrahim’i Beklerken” taptaze Kudüs öyküleri ile bize farklı bir Kudüs’ü sunuyor. Gerek edebiyat gerekse siyaset sahnesinde Kudüs konusunda tel’in ettiğimiz bir işgalci vardır. Esir, mahrum, mazlum bir Kudüs; yetim ve yalnız bırakılan bir Kudüs vardır dilimizde. Ezilen, vurulan, mahkûm edilen Filistinlilerin dramı vardır. Bu duruş mutlaka olmalıdır ama bir de esarete rağmen hayatın canlı canlı devam ettiği, umudun, sevdanın, özlemin, mücadelenin, komşuluğun, dostluğun, ticaretin velhasıl hayatın diğer yönleri vardır Kudüs’te. İşte tam da bu fotoğrafı “İbrahim’i Beklerken” isimli Kudüs öykülerinde görüyorsunuz.

Yavuz Ahmet imzalı kitap, Ekim 2018’de Pruva Yayınları arasından çıkmış. Editörlüğünü Dr. Canan Olpak Koç yapmış. 9 hikâyeden oluşan kitap 84 sayfadır.  Son 4 sayfada editörün notları bölümü var. Bu bölümde ise Kudüs’e ait yer adları ve kavramlara ait açıklamalar verilmiş.

Yavuz Ahmet; Şehzade Mustafa(2014), Otuz Altıncı Yemin(2015),Azrail Menekşesi (2016) gibi romanları ile bildiğimiz bir isim. İlk öykü kitabı “Pijama ve Kravat”tan sonra, şimdi ise karşımıza Kudüs ve Kudüs’ün binlerce yıldır taşıdığı kültür ve sosyal hayatı yansıtan “İbrahim’i Beklerken”  isimli öyküleriyle çıkıyor. Kitaba alınan 9 öykünün isimleri şöyle: İbrahim’i Beklerken, Reşad’ın Oğlu, … Ya da Havva, Aram Usta, Bir Şikkel, Henan’ın Adımları, Cennet Çeşmesi, Arif’in Mısırı, Maria’nın Adımları.

Kudüs’te bir sokakta üç farklı dinin mabedini bulabiliyorsunuz. “İbrahim’i Beklerken”  bu sokaklarda yaşayan insanların gündelik hayatını, insanî ilişkilerini anlatıyor. Kitaba da ismini veren “İbrahim’i Beklerken”  isimli öykünün kahramanı İbrahim ile Abraham’ın çocukluk anıları ve yıllar sonra farklı bir ortamda tekrar karşılaşmalarını, hiçbir dinî veya siyasî ön şart olmadan okuyup değerlendirdiğinizde umudunuz artıyor, kalbiniz farklı atmaya başlıyor. Kudüs’te cereyan eden baskı, zulüm ve zorbalıları neredeyse unutturacak ve farklı bir nazar ile ele alınan çocukluk ile başlayan arkadaşlığın her şeye rağmen devam edebileceğini düşünüyorsunuz.

 Gazze’de bir protesto yürüyüşünde tutuklanan İbrahim’i sorgulayacak olan Abraham’ın babasının hatıra defterinde şunlar yazıyor:

“İbrahim yine gelmedi bugün. Abraham hep onu bekledi. Ben, onu oyalamaktan, ona yalan söylemekten bıktım. Abraham beklemekten bıkmadı. Keşke dünyayı çocuklar yönetseydi. Ne Abraham’ın Yahudiliği ne İbrahim’in Müslümanlığı... İkisi, parkta yalnız başlarına dolaşıp konuşurken dünya cennete benziyor…”

Son dönem öykücülüğümüz kurgudan çok bilinçaltı anlatımlarına dairdir. Tahkiyeli eserlerde sanatsal yaratma ve kurgu olmadan bir öykü oluşturmak tartışma konusudur. Günümüzde öykü olarak sunulan çoğu metin anlatıdır, sanatsaldır ama öykü müdür? “İbrahim’i Beklerken” bu soruya cevaptır.  İyi bir kurgu ve gerçek öyküyü merak ediyorsanız dili zorlamadan, konularını gerçek hayattan alan ve bizi medeniyetlerin buluştuğu mecraya çağıran Kudüs öykülerini okumanızı tavsiye ederim.

 

 

Balık karnında uyuşturucu sevkiyatı

Tarihi şehir Palu'da kar manzarası

Doğu Anadolu'da kış

New York'ta İslamofobi protestosu

Cammu Keşmir'de çatışma

Meral Akşener'in Kandil adayları

Mansur Yavaş'ın Kandil adayları belirlendi!

Bunlar da Ekrem İmamoğlu'nun PKK'lı adayları

İşte İP'nin PKK'lı adayları

Meral Akşener'in PKK'lı adayları deşifre oldu