YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Bal

Kudüs Öyküleri: “İbrahim’i Beklerken”

14.03.2019 08:34

Kudüs’ün anlatıldığı roman, öykü ve şiirler son zamanlarda arttı. Kudüs, edebiyatımıza daha çok siyasî durumuyla girmiştir. Kudüs’ün siyasî durumu, işgali, esareti, dinî, tarihî, kültürel ve sosyal durumu hep siyasî söylemlerle gündeme getirilmeye çalışılmıştır. Elimdeki öykü kitabı “İbrahim’i Beklerken” öyle değil!

Binlerce yıllık dinî ve tarihî hafızayı canlı tutan Kudüs özellikle 60’lı yılların sonu itibariyle İslam dünyasının ve tüm dünyanın gündemindedir. Ezberletilmiş sloganların ötesinde Kudüs’e dair malumat, strateji, siyaset ve projelerimiz yok gibidir. O dönemlerde, çoğu Türk siyasetçi için Kudüs gündemde bile değildir.

 “Bu dönemde Necib Fazıl; Büyük Doğu, Sezai Karakoç; Diriliş, Nuri Pakdil; Edebiyat ve Cahit Zarifoğlu da Mavera gibi edebî, kısmen de politik yayınlarla İslam coğrafyasına dair fikirleri neşretmiş, önemli bir kesim arasında İslamî duyarlığın artmasına katkı sunmuşlardır.” (http://dergipark.gov.tr/download/article-file/394458)

Gelelim günümüze. “İbrahim’i Beklerken” taptaze Kudüs öyküleri ile bize farklı bir Kudüs’ü sunuyor. Gerek edebiyat gerekse siyaset sahnesinde Kudüs konusunda tel’in ettiğimiz bir işgalci vardır. Esir, mahrum, mazlum bir Kudüs; yetim ve yalnız bırakılan bir Kudüs vardır dilimizde. Ezilen, vurulan, mahkûm edilen Filistinlilerin dramı vardır. Bu duruş mutlaka olmalıdır ama bir de esarete rağmen hayatın canlı canlı devam ettiği, umudun, sevdanın, özlemin, mücadelenin, komşuluğun, dostluğun, ticaretin velhasıl hayatın diğer yönleri vardır Kudüs’te. İşte tam da bu fotoğrafı “İbrahim’i Beklerken” isimli Kudüs öykülerinde görüyorsunuz.

Yavuz Ahmet imzalı kitap, Ekim 2018’de Pruva Yayınları arasından çıkmış. Editörlüğünü Dr. Canan Olpak Koç yapmış. 9 hikâyeden oluşan kitap 84 sayfadır.  Son 4 sayfada editörün notları bölümü var. Bu bölümde ise Kudüs’e ait yer adları ve kavramlara ait açıklamalar verilmiş.

Yavuz Ahmet; Şehzade Mustafa(2014), Otuz Altıncı Yemin(2015),Azrail Menekşesi (2016) gibi romanları ile bildiğimiz bir isim. İlk öykü kitabı “Pijama ve Kravat”tan sonra, şimdi ise karşımıza Kudüs ve Kudüs’ün binlerce yıldır taşıdığı kültür ve sosyal hayatı yansıtan “İbrahim’i Beklerken”  isimli öyküleriyle çıkıyor. Kitaba alınan 9 öykünün isimleri şöyle: İbrahim’i Beklerken, Reşad’ın Oğlu, … Ya da Havva, Aram Usta, Bir Şikkel, Henan’ın Adımları, Cennet Çeşmesi, Arif’in Mısırı, Maria’nın Adımları.

Kudüs’te bir sokakta üç farklı dinin mabedini bulabiliyorsunuz. “İbrahim’i Beklerken”  bu sokaklarda yaşayan insanların gündelik hayatını, insanî ilişkilerini anlatıyor. Kitaba da ismini veren “İbrahim’i Beklerken”  isimli öykünün kahramanı İbrahim ile Abraham’ın çocukluk anıları ve yıllar sonra farklı bir ortamda tekrar karşılaşmalarını, hiçbir dinî veya siyasî ön şart olmadan okuyup değerlendirdiğinizde umudunuz artıyor, kalbiniz farklı atmaya başlıyor. Kudüs’te cereyan eden baskı, zulüm ve zorbalıları neredeyse unutturacak ve farklı bir nazar ile ele alınan çocukluk ile başlayan arkadaşlığın her şeye rağmen devam edebileceğini düşünüyorsunuz.

 Gazze’de bir protesto yürüyüşünde tutuklanan İbrahim’i sorgulayacak olan Abraham’ın babasının hatıra defterinde şunlar yazıyor:

“İbrahim yine gelmedi bugün. Abraham hep onu bekledi. Ben, onu oyalamaktan, ona yalan söylemekten bıktım. Abraham beklemekten bıkmadı. Keşke dünyayı çocuklar yönetseydi. Ne Abraham’ın Yahudiliği ne İbrahim’in Müslümanlığı... İkisi, parkta yalnız başlarına dolaşıp konuşurken dünya cennete benziyor…”

Son dönem öykücülüğümüz kurgudan çok bilinçaltı anlatımlarına dairdir. Tahkiyeli eserlerde sanatsal yaratma ve kurgu olmadan bir öykü oluşturmak tartışma konusudur. Günümüzde öykü olarak sunulan çoğu metin anlatıdır, sanatsaldır ama öykü müdür? “İbrahim’i Beklerken” bu soruya cevaptır.  İyi bir kurgu ve gerçek öyküyü merak ediyorsanız dili zorlamadan, konularını gerçek hayattan alan ve bizi medeniyetlerin buluştuğu mecraya çağıran Kudüs öykülerini okumanızı tavsiye ederim.

 

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.