YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali İhsan Gülcü

Erdoğan sahaya inmese de olur

08.06.2019 00:01

Tatili henüz bitmese de bayramı geride bıraktık. En çarpıcı bayram mesajı ise Kandil’e doğru ilerleyen askerlerimizden geldi. Karlı Hakurk zirvelerinden yapılan Ramazan Bayramı kutlaması içimizi ısıttı.

İstanbul seçimi öncesi 10 günlük bayram tatili ilaç gibi geldi. Gidenler gitti, tatile gidemeyenler bayramın hazzını, sükûnetini, huzurunu, sevincini eşi, dostu, akraba ve arkadaşları ile doyasıya yaşadı. Milletçe stresli günlerimize kısa bir dinlenme ve toparlanma molası verdik.

Önceden sağlıklı şekilde planlansa, bayram ertesi bir hafta daha okul olmasa iyiydi. Rölantide geçecek olsa da öğrencileri dört gün daha o sıralara oturtmaya gerek yoktu. Ramazan’la birlikte ders yılı da bitirilmeliydi.

Bayramın en güzel müjdesi ise ekonomi ile geldi. İhracat son 30 yılın zirvesine çıkınca dolar tepetaklak inmeye başladı. Ucuzlayan sebze meyve fiyatları ise mutfaklarda bahar havası estirdi. Tabii mevsimi ile birlikte buram buram kokmaya başlayan domates ve salatalık da cabası...

23 Haziran bir kez daha kilitledi bizi. Türkiye, sessiz sedasız ana gündem maddelerine odaklanmaya çalışırken İstanbul seçimi yine ön almaya başlayacak. Çok değil, 15 gün kaldı ama kısa süre de olsa yine seçimle yatıp, seçimle kalkacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi şüphesiz Erdoğan ile CHP adayı arasında bir seçim değil. Batılıların ve özellikle de Yunan medyasının yaptığı haince benzetmeleri bir yana bırakırsak, Türkiye’de son 70 yılda yapılan diğer seçimler gibi demokratik kurallar içinde yapılan bir yarış.

Görünen o ki, AK Parti’nin Genel Başkanı olsa da Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu seçime müdahil olmasına da gerek kalmadı. CHP adayına, Binali Yıldırım tek başına yetecek gibi… Kaldı ki Erdoğan, doğrudan müdahil olmadan da seçim için çalışması gerekenleri koşturacak konumda...

Seçim stratejilerine gelince... CHP adayı hala milletin algıları ile oynarken, Yıldırım yaptıklarını teminat gösterip, “Yine biz yaparız” diyor. AK Parti, “Biz yaparız”ın ötesine geçip, şimdiye kadar yaptığı gibi toplumun temel ihtiyaçlarını belirleyip o yönde mesajlar vermeli ve umut aşılamalıdır.

Bayram öncesi açıklanan yargı reformu ile birlikte bürokraside, devlet ve toplum hayatında yapılacak yeni reformlar belirlemeli ve duyurulmalıdır. Adalet duygusunu zedeleyen uygulamalar tespit edilip onların ne zaman ve nasıl düzeltileceği topluma anlatılmalıdır.

Mesela, özel bir hastanede muayene için emekliden alınan fark ücreti masaya yatırılmalı, devletin verdiğinin 3 – 5 katı fahiş fark azaltılmalıdır.

Mesela, milletvekili emeklisine özel bir hastanede tanınan haklar, sıradan bir emekliye de tanınabilir mi, incelenmelidir.

Mesela, üniversite öğrencilerine verilen kredilerin geri ödemesi yük oluyor mu bakılmalı, gençlerin hayata borçlu olarak başlamaları önlenmelidir.

Gelir adaletsizliği konusunda toplum katmanları arasındaki uçurumların nasıl kapatılacağına kafa yorulmalı, umut doğuracak mesajlar verilmelidir.

Mesela, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile anlaşma yapılarak Türkiye’ye kalıcı üsler tahsis edilmeli. Türk askeri adaya kalıcı olarak yerleşmelidir.

Bunun gibi daha onlarca mesele var. Toplum umut ve çözüm bekliyor. Siyaset kurumuna düşen, bunları belirleyip, her gün toplum hayatını kolaylaştıracak ve ileride Türkiye’nin elini güçlendirecek mesajlar vermekten ibarettir. O durumda ortada ne CHP adayı kalır, ne ABD adayı…

 

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Video

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

380 metre yükseklikte çalışıyorlar

Akciğer kanserinin aşısını buldu

İmamoğlu kendi sözlerini inkar etti!

En iyi ilaç, sevgidir

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Mursi için gıyabi cenaze namazı kılınacak

 • 2

  Mursi'nin naaşın nerede olduğu bilinmiyor

 • 3

  Şehit olan Mursi'nin ardından Mısır'da alarm ilan edildi

 • 4

  Mursi'nin oğlu: Allah'ın huzurunda buluşacağız!

 • 5

  'Sorun çözülürse eylemimizi durdururuz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mursi'nin zalimleri asla unutulmayacaktır
'Mursi ölmedi, öldürüldü!'
Binali Yıldırım: Bütün öğretmenlere bedava olacak
Muhammed Mursi mahkeme salonunda vefat etti
Yıldırım ile İmamoğlu'nun ortak yayını için dikkat çeken detay!
CHP adayına basİT soru: Bu kaynaklar nerede?
AK Parti'den yeni askerlik sistemi için kritik tarih!
Liselilerden tasarruf sistemi! 'Sabun yoksa su da yok'
'Milli Muharip Uçağı' Fransa'da görücüye çıktı
F-35'lerin üreticisinden Türkiye açıklaması!
Aydın 'Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nin detaylarını açıkladı
Bakan Pakdemirli, hayvanları telef olan o ailenin yardımına koştu
Mutabakata uyulmuyor! 3 milyon kişi risk altında
Canan Kaftancıoğlu rezil oldu! Algı operasyonu elinde patladı
NASA'nın uydu yarışmasına Türk üniversiteleri damga vurdu