Fransa'nın Akdeniz'deki adası Korsika'da Emmanuel Macron yönetimine 'halkın tercihine ve demokrasiye saygı' çağrısı yapan 11 öğrenci açlık grevine başladığını duyurdu.

Güncelleme: 12.02.2018 15:20

Fransa'nın Akdeniz'deki adası Korsika'da Emmanuel Macron yönetimine 'halkın tercihine ve demokrasiye saygı' çağrısı yapan 11 öğrenci açlık grevine başladığını duyurdu.

Adada bulunan Korsika Üniversitesinde faaliyet gösteren üç öğrenci birliğinden ortaklaşa yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron'un geçen hafta düzenlediği ada ziyareti ve sonuçları ele alındı.

Macron'un 6 ve 7 Şubat'ta düzenlediği ziyarete tepki gösteren öğrenci birlikleri, Korsika Üniversitesinde dersleri boykot çağrısı yaptı, 11 öğrenci de üniversite binasında açlık grevine başladı.

Macron'un, ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda Korsika halkının taleplerinin neredeyse tamamını reddettiği belirtilen açıklamada, "Korsika halkının haklarının tanınması ve saygı görmesi için Korsika gençliğinin mücadelesini sürdüreceği" ifade edildi.

Adada cumartesi günü de ayrılıkçı "Corsica Libera" ve "Core in Fronte" partileri basın açıklaması yaparak Macron'un ziyaretini değerlendirmişti. Corsica Libera tarafından Bastia kentinde Macron'un konuşmasını gerçekleştirdiği Alb'Oru Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada, Fransa yönetiminin "yeni sömürgeci" bir tavırla Korsika halkını aşağıladığı, nefret dolu ve kışkırtıcı bir tutum sergilediği kaydedilmişti.

Fransa yönetiminin, Korsika halkının kimliğini, tarihini ve değerlerini görmezden geldiği iddia edilen açıklamada, Macron'un ifadeleri reddedilerek "Fransa yönetiminin şüphesi olmasın ki Corsica Libera, Korsika halkı önünde verdiği sözlerden vazgeçmeyecek ve kendi halkının yani Korsikalıların çıkarlarını korumak için mücadele edecektir." ifadesi kullanılmıştı.

Macron'un nefret dolu, kışkırtıcı ve aşağılayıcı bir tavırla adayı ziyaret ettiğini belirten Core in Fronte partisi de Macron'un açıklamalarının "kabul edilemez" ve "yeni sömürgeci bir dilin yansıması" olduğunu vurgulayarak "bağımsızlığa yönelik yeni bir dönemin başladığı" iddiasında bulunmuştu.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler