2. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu, neden 'evet' dediğini açıklarken Kılıçdaroğlu'nun 'neyinize yetmedi parlamenter sistem' sözlerine tepki gösterdi.

Güncelleme: 31.01.2017 16:03

2. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu, neden 'evet' dediğini açıklarken Kılıçdaroğlu'nun 'neyinize yetmedi parlamenter sistem' sözlerine tepki gösterdi.

2. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu, neden "evet" dediğini anlattı, "Kılıçdaroğlu diyor ya, 'Neyinize yetmedi parlamenter sistem' diye. Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık." diyerek CHP liderine tepki gösterdi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. Osmanlı Hanedanı'nın "Sultan" unvanını taşıyan hayattaki kadın üyelerinin en gençlerinden olan, Sultan 2. Abdulhamid Han'ın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, "Torununun Dilinden Kösem Sultan" konulu konferansa katıldı. Gaziosmanpaşa Meydanı'nda bulunan Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde düzenlenen konferansa Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da katıldı. Nilhan Osmanoğlu konuşmacı olarak katıldığı konferansta Osmanlı tarihinin en dikkat çekici isimlerinden Kösem Sultan'la ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Sultan II. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu, sosyal medyadaki "Ben de Varım" kampanyasına katılmıştı. Osmanoğlu "Cumhurbaşkanımızı Sultan Abdülhamid Han'ın yalnızlığına bırakmamak için evet diyorum' demişti. Bu konuyla ilgili soru üzerine açıklama yapan Nilhan Osmanoğlu, neden "Ben de Varım" kampanyasına katıldığını açıklamıştı.

Oyunu 'Evet' olarak kullanmasının birçok nedeni olduğunu ifade eden Osmanoğlu, parlamenter sistemin, dava adamı olarak öne çıkanlara engel olduğunu söyledi. Konuyla ilgili örnekler veren Osmanoğlu konuşmasında şu ifadeler yer verdi:

DARBELER BU DÖNEMDE YAPILDI, MENDERES ASILDI

"Benim oyun tabiki 'Evet'ten yana oldu. Bunun birçok sebebi var. Parlamenter sistemin benim değerlerime, benim dava adamı gördüğüm kişilere hep zarar verdiğini düşünüyorum. Örneklendirecek olursak, Adnan Menderes ve dava arkadaşları parlamenter sistem yüzünden asılmadılar mı? Bu şekilde şehit edildiler. Darbeler bu dönemde yapıldı. Rahmetli Turgut Özal, Çankaya Köşkü'ne bu parlamenter sistem yüzünden hapsedilmedi mi? Birçok örnek verebiliriz bununla ilgili. Parlamenter sistemde yaşadığımız zorluklarla ilgili birçok örnek verebiliriz. Cumhurbaşkanımız okuduğu şiir yüzünden siyasi yasaklı hale gelmedi mi? İmam-Hatipler kapatıldı, başörtülü kızlarımızı yerlerde sürüklediler. Bu parlamenter sistem yüzünden. Bu mu demokratik ülke? Kılıçdaroğlu diyor ya, 'Neyinize yetmedi parlamenter sistem' diye. Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık. O yüzden biz başkanlık sistemine evet diyoruz"

MİLLETİMİZ 15 TEMMUZ'DA HİÇ BEKLENMEDİK TEPKİ VERDİ

Osmanoğlu 15 Temmuz ile ilgili sorulan soruyu da cevapsız bırakmadı. Tarihi ile olan bağları koparılmaya çalışılan bir milletin 15 Temmuz'da hiç beklenmedik bir tepki verdiğini söyleyen Osmanoğlu, "Daha öncesinde biz kendi aramıza konuşuyorduk, böyle bir savaş çıksa biz nasıl reaksiyon veririz. Acaba Çanakkale'deki şehitlerimiz gibi biz de çıkabilir miyiz, silah tutabilir miyiz, savaşabilir miyiz? Bunları konuşuyorduk. Çıkardığımız sonuç hiçte olumlu değildi. Belki birçoğunuzun öyledir. Ama sonrasında 15 Temmuz'da insanların kendisinin dahi idrak edemeyeceği reaksiyonlar oldu. Ertesi gün "Sen bunu nasıl yaptın?" diye sorsan, "Bilmiyorum" der. Birçok partiyi, birçok ideolojiyi kendi çatısı altında toplayan o vatan duygusu var ya, o aşk. İşte bu kaybettirilemeyen şeyle savaştı. Ne yaparlarsa yapsınlar bunu hiçbir zaman kaybettiremezler." dedi.

Konferans sonunda Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta günün anısına Nilhan Osmanoğlu'na plaket takdim etti.

İstanbul'da asker konvoyuna ceza!

Mavi Rüya gerçek oluyor! Açılışı Erdoğan yapacak

Zeytin Dalı bölgesinde sıcak gelişme!

Kritik teklif Meclis'e sunuldu!

Albayrak çiftine hakaret eden bir şahıs FETÖ sanığı çıktı

Çavuşoğlu'ndan net açıklama! Fransa'nın özür dilemesi gerek

Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua ve sureler
Mümin suresi, Mümin suresinin okunuşu ve anlamı
Kasas suresinin faziletleri ve faydaları
Kasas suresinin nüzul sebebi...
Kasas suresinin okunuşu nasıldır?
Kanserin 3 kesin belirtisi
Üç malzemeli hindistan cevizli kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'da El Kahhaar zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(02.07.2020)
Dolar ne kadar? 02.07.2020
Nazardan korunmak için okunacak sureler
Yüzdeki pütürler neden olur, nasıl geçer?
20′lik diş ağrısına ne iyi gelir?
Borçlardan kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Fussilet suresi, Fussilet suresinin okunuşu ve anlamı