Aydın'da, ahşap malzeme tekniği kullanılarak 1811 yılında yapılan ve içerisindeki süslemeleri günümüzde bile canlılığını koruyan Kayran Camisi, restorasyon çalışmalarının akabinde yeniden ibadete açılacak.

Güncelleme: 08.08.2018 12:29

Aydın'da, ahşap malzeme tekniği kullanılarak 1811 yılında yapılan ve içerisindeki süslemeleri günümüzde bile canlılığını koruyan Kayran Camisi, restorasyon çalışmalarının akabinde yeniden ibadete açılacak.

Kuyucak ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Kayran Mahallesi'nde bulunan 207 yıllık Kayran Camisi, 1991 yılına kadar ibadete açık kaldı.

Minaresi yıllar içinde yıkılan, alt ve üst iki bölümden oluşan, ahşap direkleri ile tavanıyla yıllara meydan okuyan caminin taş duvarlarındaki işlemeler hala canlılığını koruyor.

Caminin iç bölümünde yer alan taş örgü süsleme ve bezemelerde kök boya ile çiçek motifleri, selvi ağaçları, gül demetleri, kabe ile cami motiflerinin yanı sıra sancak, mızrak, tüfek, kandil ve saat sembolleri yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Aydın Valiliğinin girişimleriyle restore edilecek caminin gelecek yıl ibadete açılması bekleniyor. 

İzmir Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, yaptığı açıklamada, caminin restorasyon ihalesinin yapıldığını ve yıl sonuna kadar çalışmaların yüzde 80'inin tamamlanacağını söyledi.

Caminin kadınlar ve erkekler bölümü şeklinde iki kısma ayrıldığını aktaran Karabayram, şunları dile getirdi:

"Cami orijinal görünümünden çok şey kaybetmemiş ama zamanla iklimsel koşullardan olumsuz etkilenmiş. Şu anda restorasyon ve iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Bezemelerin birçoğunda bitki görüyoruz. Doğanın o sadeliği ve güzelliği camiye nakşedilmiş. Minare de zaman içerisinde yıkılmış, tekrar inşa edilmesi gerekiyor. İnşallah minareden Allah'u ekber sedaları yükselecek." 

Caminin Osmanlı sancağına sahip olduğunu hatırlatan Karabayram, bu özelliğinin de ibadethaneyi önemli hale getirdiğine işaret etti.

Karabayram, uzun süre mahalle muhtarı Abdullah Kanyılmaz tarafından muhafaza edilen sancağı koruma altına aldıklarını sözlerine ekledi.

Kanyılmaz da Osmanlı sancağına mahalle olarak sahip çıktıklarını belirterek, "O bizim namusumuzdur. Dedelerimiz bu sancağı kazanmış. Cami restore edildikten sonra sancağı yeniden camimize bırakacağız." diye konuştu. 

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Ukrayna'da patlama! Ölü ve yaralılar var
ABD'ye net mesaj: Saçma sapan işler
Erdoğan'dan flaş karar! Davayı geri çekti
Tamamen yerli! Artık TSK'nın hizmetinde
'Türkiye'nin en büyük yatırımcısıyız'
Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması!
Erdoğan, Pompeo'yu kabul etti
FETÖ'ye dev operasyon
Dunford'dan Türkiye'yi oyalama taktiği
İşte Kaşıkçı'yı öldüren infaz timi
Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü
Hatipoğlu başkan adayı olacak mı?
Yolcu otobüsü şarompole devrildi!
İsrail kaşla göz arasında vuruyor
IMF'den Suudi Arabistan'a soğuk duş

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi

Kayseri'de düzensiz göçmenleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

Savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi

"Nusret-2018 Davet Tatbikatı" kapsamında savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler