Bitlis'in Tatvan ilçesinde bayram alışverişinden dönerken PKK'lı teröristlerce şehit edilen 13 vatandaşın yakını, 26 yıl önce yaşadıkları acıyı unutamıyor.

Güncelleme: 11.06.2018 18:14

Bitlis'in Tatvan ilçesinde bayram alışverişinden dönerken PKK'lı teröristlerce şehit edilen 13 vatandaşın yakını, 26 yıl önce yaşadıkları acıyı unutamıyor.

Bitlis'in Tatvan ilçesi Sütlü mezrasında 11 Haziran 1992'de terör örgütü PKK'nın yol keserek minibüsten indirip yaklaşık bir kilometre ileride kurşuna dizdiği 13 vatandaşın yakınının acısı, olayın üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen dinmiyor.

Saldırıda şehit olan yakınlarının mezarına her fırsatta giderek dua eden vatandaşlar, yapılan bu hain saldırıyı kınadı.

Saldırıda ağabeyini kaybeden Kokarsu köyü sakinlerinden Zemirhan Işık, yaptığı açıklamada, 1992 yılında Sütlü mezrasında akşam geç saatlerde ağabeyinin de aralarında bulunduğu 13 kişinin katledildiğini anımsattı.

Kendilerine haber verilmesi üzerine olay yerine gittiklerini, ağabeyi ile sıraya dizilen 13 kişinin katledildiğini gördüklerini anlatan Işık, şöyle konuştu:

"11 Haziran 1992'de ağabeyim kendisine ait minibüsle Sütlü mezrasına yolcu götürdü. Ağabeyim ve yolcuları öldürdüler. Gece bunları taramışlar. Kurban Bayramı izninden dolayı köye gelen ağabeyim, bayram akşamı yolcularını mezraya götürürken olay yaşandı. Mezradakilerin araması üzerine olaydan gece haberimiz oldu. 13 kişinin öldürüldüğünü söylediler. Olay günü il dışındaydım. Diğer ağabeyim oraya gittiğinde araç çalışır ve farları açık vaziyetteymiş. Ağabeyimi ve yolcuları minibüsten indirip yaklaşık bir kilometre ileriye götürerek hepsini sıraya dizip katletmişlerdi. Hepsi o köyden değildi. Siirtli bir çoban, Güroymaklı bir imam, Hizan ve Mutkili vardı. Hiçbirini sağ bırakmamışlardı."

"Binlerce mermi isabet etmiş"

Olayda hayatını kaybeden köylülerden 9'unu Kokarsu köyüne defnettiklerini, diğerlerinin de cenazelerinin götürüldüğünü ifade eden Işık, şöyle devam etti:

"Her gün buraya gelip ağabeyimi ziyaret ediyoruz. Beş kardeştik. Hayatta olduğumuz müddetçe bu acıyı unutmayacağız. Hiçbir şey yapmadık. Mağduruz. Allah kabul etmesin. Geride 9 yetim kaldı. Allah bu ahı yerde bırakmasın. Bunlar teröristler tarafından katledildi. Allah'tan korkmayan ve Müslüman olmayan teröristler 13 kişiyi katletti. Hakkımızı istiyoruz. Binlerce mermi isabet etmiş. Örneğin ağabeyimi yıkayamadık. Paramparça olmuştu."

Işık, 1992-2017 yıllarında köyde ve çevrede çok zorluk çektiklerini dile getirerek, akşam evlerinin ışıklarının görünmemesi için pencereleri perde ve battaniyelerle kapattıklarını söyledi.

"Bana eşya alacağı için heyecanlıydım"

Aynı saldırıda babasını kaybeden 6 çocuk annesi Sosun Karaoğuz ise saldırı yaşandığında 10 yaşında olduğunu belirterek, "Koyunları sağmak için annemle yaylaya gittik. Akşam eve döndük. Anneme, babam halen niye gelmedi diye sordum. Akşam olunca haber geldi. Babamın tarandığını söylediler. Köylüler olarak olay yerine gittik. Olay yerinde babamın da aralarında bulunduğu 13 kişiyi sıraya dizip taramışlardı. Babam, bayram alışverişi yapmak için Tatvan'a gitmişti. Bana eşya alacağı için heyecanlıydım. Bu olayı yapanları lanetliyoruz." ifadelerini kullandı.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Romanya için dikkat çeken 15 Temmuz mesajı
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler